Ha lehet, mindenki szeretné elkerülni az Alzheimer-kórral együttélés gyötrelmeit, akár életmódváltással is. Még ha eleinte csak a közelmúlt eseményeit felejtjük is el, nehezen emlékszünk ismerőseink nevére, a későbbiekben odáig juthat az ember, hogy a beszédképzése és -értése is megfakul, és esetleg legvégül ágyhoz kötött állapotba juthat.
Egy vírus és az Alzheimer közötti kapcsolat
Egy Ruth Itzhaki nevű kutató életének talán fő munkája azt próbálta feltérképezni kutatócsapatával, hogy egy bizonyos vírusos megbetegedésnek lehet-e köze az Alzheimer-kór kialakulásához. Évekig tartó kutatása, amelyben kevés támogatást kapott, és amelyet sokáig nem vett komolyan a tudományos élet, mostanában kezdett több figyelmet kapni, ahogyan más laborok is előálltak az elméletét erősítő eredményekkel.
Itzhaki elmélete szerint a herpesz simplex 1-es típusú herpesz vírus (HSV1), amely hozzávetőlegesen az 50 év alatti emberek 67 százalékánál megtalálhatók, okozhat alzheimeres károkat az agyban egy specifikus genetikai faktor jelenléte mellett. Továbbá, ahogyan a herpeszfertőzötteknek csupán 20-40 százalékánál jelentkezik az ajakherpesz tünete, és sokáig csak lappangó állapotban leledzik (amelyet a stressz aktiválhat), úgy Itzhakiék úgy gondolják, hogy az agyban is hasonló módon működhet az Alzheimer-kór relációjában.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés