Az Alzheimer-kór korai diagnózisa a szemünkből is kiolvasható

GettyImages-1811481565
Olvasási idő kb. 4 perc

A szem nem csupán a lélek tükre, hanem az egészségi állapotunkról is igen sokat elárul. Egy friss kutatás szerint a szemünkből az agyunkban végbemenő változások is kiolvashatók, és akár az Alzheimer-kór korai diagnózisa is felállítható.

A legújabb kutatási eredmények alapján ugyanis az orvosok azt állítják, hogy a demencia első jelei már korai stádiumban megjelennek a szem retinájában. Ez a friss tanulmány alátámasztja annak a korábbi vizsgálatnak az eredményét, miszerint a szem hátsó részén lévő kis erek felfedhetik a kognitív hanyatlás előrehaladását az agyban. 

Alzheimer-kór és a szem összefüggése

A nemrég publikált tanulmány szerint az Alzheimer-kór egyik kulcsfontosságú jele, ha béta-amiloid szintje jelentősen megnő a szervezetben. Minderre az orvosok annak a kutatásnak a végeredményeképpen jöttek rá, melynek során 86 Alzheimer-kórban szenvedő beteg retina- és agyszövetmintáit vizsgálták meg és tanulmányozták 14 éven keresztül. Ez volt a valaha megvizsgált legnagyobb retinaminta, amit eddig elemeztek a kutatók, akik enyhe kognitív károsodásban szenvedők, normál kognitív funkciókkal rendelkezők és késői stádiumú Alzheimer-kórban szenvedők szövetmintáit hasonlították össze.

A szemünkben végbemenő változások egyértelmű jeleit mutatják az Alzheimer-kórnak
A szemünkben végbemenő változások egyértelmű jeleit mutatják az Alzheimer-kórnakMatt Cardy / Getty Images Hungary

A vizsgálat során a szakemberek arra a következtetésre jutottak, hogy az optikai koherencia-tomográfiás angiográfia (OCTA) néven ismert képalkotó vizsgálat, ami fénysugarak segítségével teszi lehetővé a szemfenék állapotának megismerését, segíthet az Alzheimer-kór jeleinek észlelésében. Ez a szemfenéki érfestés a szem hátsó részén található kis vénák állapotát tükrözi. 

A kutatás célja az volt, hogy az orvosok találjanak egy olyan pontos, olcsó tesztelésre alkalmas megoldást, amely még azelőtt kimutatja az Alzheimer-kórt, mielőtt a demencia túl sok kárt okozna az agyban.

A szem és az agy is megváltozik

Az első vizsgálatban a Duke Egyetem kutatói az OCTA segítségével megvizsgálták az Alzheimer-kórban szenvedő betegek retináját, majd összehasonlították azokat az enyhe kognitív károsodásban szenvedők, valamint az egészséges emberek retináival. Az elmélet szerint a szem hátsó részén található erek tükrözhetik az agyban végbemenő változásokat. A kutatók azt találták, hogy az Alzheimer-kóros csoport tagjai elveszítik a szem hátsó részén lévő kis retinaereket, továbbá azt is megállapították, hogy a retina egy meghatározott rétege el is vékonyodhat. Ez utóbbi diagnózis elsősorban azoknál figyelhető meg, akiknek a családi kórtörténetében már szerepel az Alzheimer-kór. 

Az Alzheimer-kór bizonyos tünetei a szemben elsősorban azoknál figyelhetők meg, akiknek a családi kórtörténetében már szerepel a betegség
Az Alzheimer-kór bizonyos tünetei a szemben elsősorban azoknál figyelhetők meg, akiknek a családi kórtörténetében már szerepel a betegségMatt Cardy / Getty Images Hungary

A kutatás mindemellett azt is megállapította, hogy a memóriáért, a tanulásért és az érzelmi működésért felelős hippokampusz az agy azon területe, amelyet először érint a betegség, és emiatt elkezd zsugorodni.

Ezért fontos az Alzheimer-kór korai felismerése

Az Alzheimer-kór az agyban évtizedekkel a memóriavesztés első tünetei előtt megjelenik. A betegség jeleinek korai felismerése segíthet az agykárosodást okozó folyamat lelassításában, és az olyan kockázati tényezők kiküszöbölésében, mint a magas vérnyomás és a cukorbetegség.

Nem csupán a szemünk állapota, hanem az alvási szokásaink is előre vetíthetik az időskori demencia kialakulását. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, milyen tünetekre kell figyelni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek