Már a véredből kiderül, fenyeget-e az Alzheimer-kór

GettyImages-165997999
Olvasási idő kb. 4 perc

Az Alzheimer-kórra utaló jelek gyakran egy évtizeddel a tünetek megjelenése előtt jelentkeznek a szervezetben. A statisztikai adatok szerint 45 éves korban az Alzheimer-kór életre szóló kockázata a nőknél minden ötödik, a férfiaknál pedig minden tizedik embert érinti.

Az orvosok kifejlesztettek egy olyan egyszerű, új vérvizsgálatot, ami 96 százalékos pontossággal képes kimutatni az Alzheimer-kór kockázatát. A szakemberek azt szeretnék elérni, hogy a szűrést, akárcsak a szívbetegség és a rák esetében, évente el lehessen végezni.

Már az Alzheimer-kór kockázatát is kimutatja

Az Alzheimer-kór nagyon alattomos betegség, már tíz évvel azelőtt károsítani kezdi az agyat, hogy a betegek észrevennék a tüneteket, ám ekkorra már a károsodás jelentős és visszafordíthatatlan. Azonban az új Alzheimer-vérteszt óriási fordulatot jelent a betegeknek és családjaiknak, a szűrés már az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát is kimutatja, így tájékoztat arról, hogy valóban hajlamos-e a betegségre valaki. Ennek segítségével évekkel azelőtt elkezdhető az állapotjavító kezelés, hogy a tüneteknek látható jelei lennének.

A vérvizsgálat egyszerű, és már az Alzheimer-kórra való hajlamot is kimutatja
A vérvizsgálat egyszerű, és már az Alzheimer-kórra való hajlamot is kimutatjapicture alliance / Getty Images Hungary

A Journal of Alzheimer's Disease című folyóiratban idén áprilisban megjelent adatok szerint az Alzheimer-kór új vérvizsgálata a betegség legkorábbi stádiumában kimutatható, ráadásul 96 százalékos pontosságú.

Így működik a vérvizsgálat

Amikor egy betegség, például az Alzheimer-kór megtámadja a testet, az a vér összetételének megváltozását okozza. Erre a szervezet úgy reagál, hogy úgynevezett „autoantitesteket”, vagyis önreaktív típusú ellenanyagot bocsát ki, amely a szervezetben lévő fehérjéket veszi célba. Ezek az autoantitestek előre megjósolható módon szabadulnak fel, és profilt alkotnak a károsodást okozó konkrét betegségről.

A kognitív képességeket romboló betegségre való hajlam már a negyvenes évek végén megjelenik a szervezetben
A kognitív képességeket romboló betegségre való hajlam már a negyvenes évek végén megjelenik a szervezetbenpicture alliance / Getty Images Hungary

A tesztet feltaláló amerikai kutatók azonban megtalálták a módját, hogy azonosítsák az Alzheimer-kór egyedi autoantitest-profilját a vérben, ezzel lehetővé téve, hogy jóval a tünetek megjelenése előtt észleljék a betegséget. 

A legtöbb Alzheimer-kóros beteget 65 éves kor után diagnosztizálják, de sok kutató úgy gondolja, hogy a betegség a negyvenes évek végén és az ötvenes évek elején kezdődik.

Miért kell kivizsgáltatni az Alzheimer-kórt, ha nincs rá gyógymód?

Bár vannak olyan kezelések, amelyek lassíthatják a betegség progresszióját, az Alzheimer-kór gyógyíthatatlan, halálos betegség. Ennek ellenére fontos a korai felismerés, mert ez megváltoztatja az Alzheimer-kórban szenvedő betegek életminőségét, hiszen a speciális kezelésekkel és a tudatos életmódbeli változtatásokkal nagyobb eséllyel lassítani lehet a betegség által okozott testi, szellemi rombolást.

Függetlenül attól, hogy tudjuk-e, vagy sem, hogy esetünkben fennáll-e a betegség kockázata, érdemes csökkenteni az Alzheimer-kór kialakulásának kockázatát.

Az orvosok szerint minden, ami jót tesz a szívnek, az jót tesz az agynak is, ezért a napi testmozgás és az egészséges étrend jó hatással van a betegség megelőzésére, vagy a már meglévő tünetek enyhítését illetően.

Egyre több embert érint a betegség

A Nemzetközi Alzheimer Világszövetség legutóbbi adatai szerint világszerte 139 millióan élnek demenciával, szakértői becslések szerint Magyarországon mintegy 250 ezren. Viszont a demencia általában az idős ember hozzátartozóira is jelentős mentális és egyéb terheket ró, így az érintettek száma a társadalomban 8-10 százalék, tehát hazánkban közel egymillió fő is lehet. Ráadásul sokan nem kerülnek be az ellátórendszerbe, vagy nem diagnosztizálják őket, így nem láthatók a számokban, amin az sem segít, hogy hazánkban nincs adatszolgáltatási kötelezettség a demenciával kapcsolatban.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek