Egy apáca fedezte fel a gyógynövényt, mely a középkor nyugtatója lett

GettyImages-1783982808
Olvasási idő kb. 4 perc

Kis túlzással azt mondhatjuk, hogy a leggyakrabban stresszoldásra és az alvásminőség javítására alkalmazott macskagyökér igazi csodaszer, hiszen számos jótékony hatással van a szervezetünkre. Az előnyeit azonban nem használjuk ki igazán.

A macskagyökér rengeteg bajra jelenthet gyógyírt évszázadok óta. A középkorban szinte nem volt olyan főzet, amibe ne keverték volna bele, miután a menstruációs görcsöktől kezdve a hisztérián át a görcsös rohamokra egyaránt kiváló. Bár régóta ismerték a „mindent gyógyító” növényt, elsőként mégis Bingeni Hildegárd bencés apátnő volt az, aki nyugtató és altató gyanánt alkalmazta a gyógynövényből készült kivonatot.

Jellegzetes szaga vonzza a macskákat

A növényi drogként is számon tartott macskagyökér évelő növény, mely az árnyas, nedves területeket kedveli. Magyarországon középhegységek lomberdeiben él. A nyár első hónapjaiban bontja fehér vagy rózsaszínű virágait, de gyógyászati célra használt része, a gyökere tavasztól őszig gyűjthető. 

A gyógynövény kellemetlen szaga vonzza a macskákat
A gyógynövény kellemetlen szaga vonzza a macskákatSergey Kuznetsov / Getty Images Hungary

Nevét onnan kapta, hogy a gyökér jellegzetes szaga vonzza a macskákat, pedig ez annyira kellemetlen, hogy a gyógyászati célra felhasznált részeit zárt helyen szárítják. Intenzív aromája a teakeverékekben is felismerhető. Gyökerét, melyet vadon nem gyűjtenek, termesztett állományból nyerik, így biztosítják a gyógyszeripari szükségletet.

A macskagyökér hatóanyagainak azonosítása napjainkban is tart. Jelenlegi ismereteink szerint a központi idegrendszeri hatásokért a valepotriátok és ezek bomlástermékei, valamint a növényben lévő lignán, flavonoid és illóolaj együttesen felel.

Ezek a növényben lévő vegyületek teszik alkalmassá a macskagyökeret arra, hogy gyógynövényként számos bajra felhasználható legyen. 

Segíti az alvást, a szívet, az elmét és a gyomrot is megnyugtatja

A macskagyökérből származó kivonatot elsődlegesen szorongás és stressz oldására, valamint az alvásminőség javítására használják. Bár a macskagyökér köztudottan idegnyugtató, nem képes olyan erőteljes hatást kifejteni, mint a vényre kapható gyógyszeres készítmények. Kiválóan alkalmazható, ha a rossz alvást idegi vagy fizikai kimerültség vagy szellemi túlterheltség okozza. 

Alvási problémák kezelésére is alkalmazható a gyógynövény
Alvási problémák kezelésére is alkalmazható a gyógynövényAndrii Lysenko / Getty Images Hungary

A népgyógyászatban az egyik legrégebben használt növény, teáját citromfűvel és komlóval keverve használják alvászavar kezelésére.

Emellett ismert emésztést segítő hatása is, így gyomorgörcs és egyéb gyomorbántalmak kezelésére is szolgál. Az ideges gyomor- és szívpanaszok esetén galagonyával párosított tinktúráját alkalmazzák. 

Hatásosan mérsékelheti a heves szívdobogást, pánikérzést, remegést, és segíthet a magas vérnyomással küzdőknek.

Ez utóbbi esetekben, mielőtt megkezdenénk a macskagyökér alkalmazását, mindenképpen hasznos lehet előzetesen konzultálni a kezelőorvossal.

Sokoldalúan használható a gyógynövény

Fájdalomcsillapító hatása miatt fejfájás, illetve klimaxos tünetek enyhítése esetén is alkalmazható. Ez utóbbi esetben számolni kell azzal, hogy a macskagyökérből főzött teának izzasztó és vizelethajtó hatása is lesz. 

A macskagyökérből készült kivonat belsőleg és külsőleg is alkalmazható
A macskagyökérből készült kivonat belsőleg és külsőleg is alkalmazhatóMariya Borisova / Getty Images Hungary

A macskagyökér nemcsak belsőleg, hanem külsőleg is alkalmazható. Az amerikai telepesek feljegyzései szerint már az indiánok is használták porított formájában sebek kezelésére. Bőrre téve ekcéma, sebek és fekélyek gyógyszere lehet.

Nem árt óvatosnak lenni

Ahogyan egyéb más gyógynövény esetében, úgy a macskagyökérből készült kivonatokat, főzeteket is javasolt mértékkel és körültekintően fogyasztani. Fontos tudni, hogy a növény májbetegeknek, terhes és szoptató anyukáknak nem ajánlott. A macskagyökér nagy mennyiségben vagy folyamatos használat során fejfájást, látási zavarokat és szédülést okozhat. 

Az ételek összetevőinek számos egészségmegőrző hatása van, egyebek mellett megvédhetnek a rák kialakulásától. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek