Ezzel az 7 dologgal árthatunk a legtöbbet az agyunknak

GettyImages-748337679

Az agykutatók szerint az agyunkról ugyanúgy gondoskodnunk kell, mint a szívünkről. Ha nem szeretnénk, hogy az idő múlása kétségbeejtő legyen, akkor vannak olyan egyszerű döntések, amelyeket mindennap megtehetünk azért, hogy jól és szépen öregedjünk meg.

Ha szeretnénk szépen megöregedni, nem elég, ha csak a külsőnkre, például arra ügyelünk, hogy a ráncainkat eltüntessük, az egészségünkre is nagyobb gondot kell fordítanunk. Különösen igaz ez az agyunkra, hiszen több kutatás is azt igazolta, hogy az egészséges életmód és az elménket pallérozó tevékenységek nagyon erős ellenszerei lehetnek a kognitív hanyatlásnak és a demenciának. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan szokást, amelyek hozzájárulhatnak ahhoz, hogy agyunk idő előtt elkezdjen öregedni, és ezáltal a memóriánk sebezhetőbbé váljon. 

Nem sportolunk

Az elégtelen fizikai aktivitás idő előtt felgyorsíthatja a kognitív hanyatlást, de testmozgással mindezt megakadályozhatjuk. Egy tanulmány szerint a megismerési és gondolkodási tevékenységek romlása kétszer nagyobb arányban fordult elő a 45 évesnél idősebb inaktív felnőtteknél, mint azoknál, akik aktív életet élnek. Szintén bizonyított tény, hogy a fizikai aktivitás jótékony hatással van a hippocampusra, vagyis az agy memóriáért felelős részére. Testünk és elménk karbantartásához elegendő, ha rendszeresen sétálunk, vagy súlyzós edzéseket végzünk.

Ha elhanyagoljuk a testmozgást, a sportot, nagyon sokat ártunk az agyunknak
Ha elhanyagoljuk a testmozgást, a sportot, nagyon sokat ártunk az agyunknakAnchiy / Getty Images Hungary

Gyorsétteremben eszünk, és cukros italokat iszunk

Azok az ételek és italok, amelyek károsíthatják a szívünket, az agyunknak is ártalmasak. Ilyenek például a magas zsír- és cukortartalmú ételek és italok. Egy vizsgálat során kiderült, hogy azok az emberek, akik naponta egy alkalomnál többször fogyasztottak cukros italt, csökkent az agytérfogatuk, romlott a memóriájuk, melyek egyaránt kockázati tényezői az Alzheimer-kór kialakulásának.

A zsíros ételek rontják az agyi kapacitásunkat
A zsíros ételek rontják az agyi kapacitásunkatYagi Studio / Getty Images Hungary

Egészséges táplálkozással azonban megőrizhetjük az agy normál működését. Ebben nagy segítségünkre lehet a mediterrán diéta, amely előtérbe helyezi a zöldségek, a teljes kiőrlésű gabonák, a halak és az olívaolaj fogyasztását. Szintén előnyünkre válik, ha mértékkel fogyasztunk alkoholt, hiszen már napi két ital is az agytérfogat-csökkenéshez vezet.

Sok időt töltünk egyedül

A szakértők a magányt is összefüggésbe hozzák a kognitív hanyatlással, és bebizonyították, hogy a társas kapcsolatok, melyek segítenek megtalálni az élet célját és értelmét, támogatják a kognitív egészség megőrzését.
Jobban tesszük tehát, ha a bennünket foglalkoztató gondolatokat és bizonyos tevékenységeket is megosztunk másokkal. Jelentősen javítja a kommunikációs élményt, ha a hallásunk is rendben van, ugyanis a rossz hallás a kognitív hanyatlás kockázati tényezője lehet. Emellett a halláskárosodás depresszióhoz és társadalmi elszigeteltséghez vezethet, valamint csökkenti a külvilágból érkező ingerek érzékelését, ami kevesebb agyi stimulációhoz vezethet.

Társaságban nemcsak repül az idő, de az agyunknak is jót tesz, ha ápoljuk társas kapcsolatainkat
Társaságban nemcsak repül az idő, de az agyunknak is jót tesz, ha ápoljuk társas kapcsolatainkatCatherine Falls Commercial / Getty Images Hungary

Nem figyelünk a vérnyomásunkra

Ismert, hogy számos egészségügyi mutató, amely a szívünk egészségét befolyásolja, jót tesz az agyunk működésének is. A lista élén a normális vérnyomás áll, ugyanis mind a magas, mind az alacsony vérnyomás veszélyeztetheti a kognitív működést, hiszen változást okoznak az agysejtekben és a neurotranszmitterekben is.

Nem pihenjük ki magunkat éjszaka

Ha hosszú távon nem alszunk eleget, vagy nem pihentető az éjszakai alvásunk, mentális zavarokat figyelhetünk meg magunkon. A kialvatlanság kimerültséget is okozhat, emiatt pedig veszélybe kerülhet a koncentrációs képességünk, és a szellemi aktivitás mellett a fizikai megterhelést is nehezebben viseljük. 

Ennek elkerülése érdekében az alvásszakértők szerint a felnőtteknek legalább hét órát kellene aludniuk naponta.

Sokat stresszelünk

A szakemberek összefüggésbe hozták a neuroticizmust, vagyis az érzelmi stabilitás elvesztését a kognitív hanyatlással és a demencia kialakulásának lehetőségével. Továbbá tudományosan bizonyított az is, hogy a krónikus stressz miatt csökkenhet az agy térfogata.

Ha nem szeretnénk, hogy agyunk idő előtt megöregedjen, jobb, ha kerüljük a stresszt
Ha nem szeretnénk, hogy agyunk idő előtt megöregedjen, jobb, ha kerüljük a stressztVioletaStoimenova / Getty Images Hungary

Nem szánunk időt a kikapcsolódásra

Egy több mint 450, 75 év feletti ember megfigyelésével zajló, öt éven át tartó kutatás során kiderült, hogy azoknál, akik szabadidős tevékenységként például társasjátékoznak, keresztrejtvényt fejtenek, sakkoznak, olvasnak, táncolnak, vagy valamilyen hangszeren játszanak, kisebb valószínűséggel alakult ki demencia, mint kevésbé aktív társaiknál.
Érdemes tehát olyan tevékenységeket keresni, és hetente akár többször is végezni, amelyek nem csupán érdekelnek bennünket, hanem egyúttal kihívást is jelentenek, így az elménket is jobban megmozgatják. 

Nem minden esetben érezzük annyi idősnek magunkat, ahány évesek valójában vagyunk. Ennek az az oka, hogy a hogy a születési és a biológiai életkorunk sokszor eltér egymástól. Ha szeretnéd tudni, hogy a két szám közti különbséget milyen egészségügyi mutatók segítségével tudjuk felmérni, olvasd el az erről szóló cikkünket is.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek