Néhány ember furcsa módon ellenáll az Alzheimer-kórnak. Az orvosok nemrég megfejtették, mi lehet mindennek az oka.
Nagyon ritka, amikor ellenáll az agy
A Holland Idegtudományi Intézet tudósai több mint 5000 agybetegségben elhunyt ember agyszövetmintáit vizsgálták meg, melyek közül mindössze 12-t találtak, akik kognitívan egészségesek voltak haláluk előtt, de egyértelmű neurológiai jelei voltak a betegség mögöttes patológiájának.
Ez a kis minta egyrészt bebizonyította, milyen ritkán fordul elő, hogy az agy elkerüli az Alzheimer-kór pusztító hatásait, másrészt lehetőséget adott arra, hogy a kutatók megtudják, mi teheti az ilyen agyakat olyan ellenállóvá.
Az agyi hulladék eltávolítása fontos az Alzheimer-kór szempontjából
Az orvosok úgy vélik, hogy erre a fajta rugalmasságra mind a velünk született genetika, mind pedig az életmódbeli döntéseink hatással lehetnek. Ezek a különböző tényezők ugyanis általában az Alzheimer-kór kialakulásához is kötődnek.
A kognitív szempontból egészséges, de az Alzheimer-kór elváltozásait produkáló agyban, az Alzheimer-betegek agyában és az egészséges kontrollcsoportokban kimutatható gének egyedi kombinációinak elemzésével a kutatók kulcsfontosságú különbségeket találtak az agyból a toxikus fehérjék eltávolításában részt vevő asztrocita sejtekkel kapcsolatban, amelyek részt vesznek a betegség kialakulásában. A kutatók megfigyelték, hogy a betegségnek ellenálló agy hatékonyabban távolítja el az Alzheimer-kór kialakulásához kapcsolódó mérgező fehérjéket.
Úgy tűnik, ezek az agyak jobban meg tudják akadályozni a neurológiai szemét felhalmozódását.
Egy másik különbség továbbá, hogy az Alzheimer-kórnak ellenálló agy sejtjeinek hatékonyabb volt az energiatermelése. Még nem világos, hogy mi áll ezeknek a különbségeknek a hátterében, vagy hogyan kapcsolódnak ezek az Alzheimer-kórhoz, de az eltérések azonosítása mindenképpen óriási előrelépésnek számít.
Gyógyszerekkel szeretnék gyógyítani az Alzheimer-kórt
Az orvosok úgy vélik, ha megtalálják a reziliencia molekuláris alapját, akkor új lehetőségek állnak rendelkezésünkre az olyan gyógyszerek kifejlesztéséhez, amelyek ellenállóvá teszik az agyat az Alzheimer-kórral szemben.
Az Alzheimer-kór jelenleg mintegy 47 millió embert érint világszerte, és ez a szám egyre gyorsabban növekszik.
Az orvosok azonban még mindig nem tudják, hogy milyen tényezők kombinációja szükséges a degeneráció előrehaladásához, hogyan lehet megakadályozni a betegség kialakulását, vagy hogyan lehetne visszafordítani annak káros következményeit.
A kutatók azt remélik, hogy legfrissebb felfedezésüknek köszönhetően minél hamarabb megkapják a kérdésekre a válaszokat. Következő lépésként az orvosok azt szeretnék kideríteni, hogy mi okozza az eltérést az Alzheimer-kórnak ellenálló agyban. Ha erre magyarázatot kapnak, lehetőség lesz olyan gyógyszerek kifejlesztésére, amelyek elősegítik, az agy jobb védekezőképességét.
Az olívaolaj rendszeres fogyasztása 28 százalékkal csökkentheti a demencia kockázatát. Olvasd el cikkünket, hogy megtudd, naponta mennyit kellene fogyasztanod a folyékony aranynak is nevezett olajból. Kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés