Először is tisztázzuk: a mobilizáció nem egyenlő a nyújtással. Míg a nyújtás az izmok rugalmasságát fejleszti tovább, addig mobilizáláskor a nem terhelt ízület teljes mozgástartományában történő átmozgatását kell elvégezni. Ha rendszeresen ülsz, vezetsz, számítógéppel dolgozol, olvasol, akkor van egy szuper egyszerű gyakorlatunk számodra, mely hidd el, csodákra képes.

Hogy mi a szerepe az edzésben a nyújtásnak? Körüljártuk.
Tovább olvasomAlapvetően ahhoz, hogy a testmozgás valóban hasznos legyen és fejlődjünk, leginkább az edzések előtt kiemelt figyelmet kell fordítani az ízületek nyújtása mellett a mobilizálására is. Sőt, egyes szakértők szerint ráadásul a mobilizáló gyakorlatokra fordított időnek arányosnak kell lennie az életkorunkkal. Tehát egy 30 éves embernek, az edzésre fordított idő 30 százalékában a mobilitás visszaszerzésére és a mozgásfejlesztésre kell koncentrálnia, a maradék 70 százalékban pedig az erőfejlesztésre vagy más célok elérésére.
Mobilizáláskor laza mozdulatokkal dolgozunk, és nem terheljük sem az izmokat, sem az ízületeket. Ennek hatására:
- az ízületekben egyenletesen eloszlik az ízületi folyadék
- a keringés és az izomzat vérellátása kis mértékben megemelkedik, ami gyakorlatilag tökéletes kiindulási alap egy erőgyakorlathoz, az edzéshez.
Ha rendszeresen végezzük a gyakorlatokat, számos jótékony hatásuk van:
- segítenek enyhíteni az ízületi merevségeket és feszülést;
- hozzájárulnak a súlyzós edzéseknél a gyakorlatok pontos, hatékony végrehajtásához, így még jobb teljesítményre is vagyunk képesek;
- növeli a mozgásteret, mivel visszaállítja az izomzat rugalmasságát.
Ha ülőmunkát végzel, netán gyakran érzed kötöttnek a nyakad, hátad, vállaidat, mindenképp érdemes kipróbálnod:
Úszóedzés előtt különösen ideális egy szuper felsőtesti átmozgatás. Amire figyelj: feküdj a talajra hason, majd emelkedj ki egy kicsit mellkasból úgy, hogy az orrod csak érintse a talajt. Végezd a gyakorlatot nagyon lassan, koncentráltan!

Összegyűjtöttünk pár nyomós érvet, hogy a kellemes lubickolás mellett miért érdemes télen-nyáron rendszeresen úszni. Még akkor is, ha nem a világbajnoki címre pályázunk.
Tovább olvasom