A kérdéskört vizsgáló Women’s Health-nek nyilatkozó fiziológusok és személyi edzők szerint fölösleges marketingfogást vagy gonosz összeesküvést sejteni a jelenség mögött: egyszerűen csak arról van szó, hogy a gépek által használt algoritmusok túláltalánosítanak. Hogy akkor miben bízhatsz? Leginkább magadban.
Szinte mind hazudik
Egy tanulmány szerint az összes gép túlbecsüli az elégetett kalóriák számát, néha akár negyven százalékkal is. A fiziológus Greg Justice szerint pontosabb eredményeket kapunk, ha – amennyiben van erre lehetőség – még az edzés előtt megadjuk a súlyunkat, nemünket, korunkat stb. Robothelytartóink hazugságainak tetten érésében a következő formula is segíthet: amennyiben igazán magas intenzitású, tízből kilences nehézségű edzésről van szó, percenként 8-9 kalóriát égetünk el, egy mérsékelt intenzitású edzés során pedig 4-5 kalóriától szabadulunk meg egy perc alatt.
A csuklópántok még pontatlanabbak
A Stanford által letesztelt csuklópántok legpontosabbika is tévedett 27 százaléknyit az egyetem vizsgálatán, a legpontatlanabbnál pedig tulajdonképpen még egy véletlenszerűen kiválasztott járókelő is megbízhatóbb adatokkal szolgálhatott volna, az ugyanis nem kevesebb mint 93 százalékot tévedett. A Women’s Health-nek nyilatkozó személyi edző, Pete McCall szerint egy fokkal megbízhatóbbak egyébként a mellkasra szíjazható pulzusmérők, amelyek nem mozognak és csúszkálnak az edzés során, ezért pontosabb eredményekkel szolgálhatnak.