A hirtelen vércukorszint-ingadozás nem csak akkor kerülendő, ha cukorbetegségben szenvedsz, hiszen egy egészséges ember számára is kellemetlen tünetei lehetnek, amelyek az energiaszint csökkenésén keresztül a letargián át a fokozott éhségérzetig terjedhetnek. Pedig a megoldás egyszerűbb, mint gondolnád.
Mi okozza a magas vércukorszintet?
A szervezet az elfogyasztott szénhidrátokat cukorrá, pontosabb glükózzá alakítja át. Amikor minden jól működik, a hasnyálmirigy inzulint bocsát ki, amely a glükózt a sejtekbe szállítja, így azt testünk energiaforrásként tudja felhasználni. Ha azonban valamilyen zavar támad a rendszerben, az magas vércukorszintet eredményezhet.

Ez általában két okra vezethető vissza:
- A hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint, ezért a glükóz a véráramban marad, és megemeli a vércukorszintet. Ez az 1-es típusú cukorbetegség egyik jellemzője, de gyakran megfigyelhető a 2-es típusú cukorbetegségnél is.
- A szervezet inzulint termel, de azt nem használja fel megfelelően, ami magas glükózszinthez vezethet a vérben. Ezt inzulinrezisztenciának nevezik, és inkább a 2-es típusú cukorbetegségben játszik szerepet, ám előfordul az 1-es típusú cukorbetegségnél is.
A magas vércukorszint azért is veszélyes, mert idővel érkárosodást okoz. A sérült erek miatt pedig súlyos szövődmények léphetnek fel. Ezek a következők:
- cukorbetegséggel összefüggő retinopátia, amely vakságot okozhat,
- cukorbetegséggel összefüggő nefropátia, amely veseelégtelenséghez vezethet,
- szívroham,
- idegkárosodás,
- stroke.

Idősebb korban gyakrabban jelentkeznek szemproblémák, mint korábban. Elmondjuk, melyek ezek, és mit tehetünk ellenük.
Tovább olvasomA szakemberek ezért nem győzik hangsúlyozni, cukorbetegség esetén különösen fontos, hogy a vércukorszint a megfelelő tartományon belül maradjon.
Mi az a szokás, ami csökkentheti a vércukorszintet?
A vércukorszint az étkezések után 30-90 perccel tetőzik, kutatások azonban azt mutatják, hogy a megfelelő ételek fogyasztása mellett a séta is segíthet ellensúlyozni ezt. Nem is kell hozzá sok:

Biztos te is tapasztaltad már a vércukorszint ingadozásának kellemetlen jeleit. Dietetikusunk elmondja, hogyan étkezz, hogy ezt megelőzd.
Tovább olvasoma vércukorszintet már egy rövid, 2-5 perces séta is csökkentheti.
A testmozgás már néhány perc elteltével képes némiképp javítani a vércukorszintet, támogatja a szervezetet az inzulin hatékonyabb felhasználásában, és csökkentheti az inzulinrezisztencia hatásait. Az étkezés utáni séta akkor is hasznos lehet, ha nem vagy cukorbeteg, hiszen segíthet megelőzni a hirtelen vércukorszint-emelkedés kellemetlen hatásait.

A túl alacsony vércukorszint is kockázatos lehet
Ha olyan gyógyszereket szedsz, amelyek csökkentik a vércukorszintet, akkor körültekintően kell eljárnod, mert a testmozgás miatt a vércukorszinted vészesen alacsony szintre csökkenthet, amit hipoglikémiának neveznek. Ez olyan tünetekkel járhat, mint az izzadás, az éhségérzet, a fáradtság, a szédülés, a remegés, a felgyorsult szívverés, a szívdobogásérzés, az ingerültség vagy a sápadtság.
Egy rövid séta valószínűleg még nem okoz gondot, de a kemény edzés igen.

Éppen ezért ha intenzív testmozgást végzel, erősen ajánlott előtte és utána is ellenőrizned a vércukorszinted. Ha az érték 70 mg/dl-nél alacsonyabb, az jellemzően már a hipoglikémiás tartományba esik. Ilyen esetben érdemes lehet némi gyors felszívódású szénhidrátot bevinned, ami lehet egy kevés gyümölcslé, egy kanál méz vagy akár egy glükóztabletta is.

Hideg verejtékezésnek nevezzük azt az állapotot, ha akkor is izzadunk, amikor azt semmi nem indokolja. Meglehet, hogy ezt betegség váltja ki.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés