A rossz alvás nem csupán felnőttkori sajátosság. Az álmatlanságra genetikailag hajlamos gyerekeknek ugyanis több álmatlansághoz kapcsolódó alvásproblémája is lehet. Ilyen például, ha csak nehezen tudnak elaludni, vagy ha éjszaka gyakran felébrednek.
Nem csak a felnőttek forgolódnak álmatlanul
Hajlamosak vagyunk azt gondolni, hogy az álmatlanság az élet későbbi szakaszában alakul ki, ám az amszterdami Holland Idegtudományi Intézet munkatársai egyértelműen bebizonyították, hogy a felnőttkori álmatlanság kockázatának legkorábbi jelei már kora gyermekkorban jelentkeznek. Az alvásproblémákra való genetikai hajlam csak az egyik oka mindennek. A szakértők szerint a megfelelő alváskörülmények biztosítása ugyanis sokat változtathat a helyzeten.
A kutatók mintegy 2500 európai gyermeket vizsgáltak meg, köztük olyanokat is, akiknek az egészségét már a magzati léttől nyomon kísérték egészen a felnőttkorig. A gyerekek 1,5, 3, 6 éves korában, illetve 10–15 éves koruk között az édesanyjuk részletesen beszámolt az orvosoknak a gyermeke alvási szokásairól. Így például arról, hogy voltak-e gondjai az elalvással, kevesebbet alszik-e, mint a legtöbb gyerek, vagy gyakran felébred-e éjszaka. A 10 és 15 éves kor közötti résztvevők pedig kétszer is viseltek alváskövető órát.
A tanulmány szerzői azt találták, hogy a gyerekeknél az álmatlanság kialakulására való genetikai hajlam az édesanyjuk által jelentett álmatlanságszerű tünetekkel járt együtt, de ezeket a tüneteket nem mindig észlelték az alváskövetők, amelyek objektívebb állapotot tükröztek.
Ennek az lehet az oka, hogy a gyermekek alvását figyelő anyák még akkor is érzékelték az álmatlanságot, ha mennyiségileg nem tekinthető alváshiánynak, csupán az alvás minősége nem volt elég pihentető.
A jó alváskörülmények sokat segíthetnek
A rossz éjszakai alvás és a genetika közti összefüggés ismeretében a szakértők jelenleg úgy látják, hogy egyéb viselkedési és pszichiátriai jellemzőkre való genetikai hajlam mellett további vizsgálatokra van szükség a megállapítások mögött meghúzódó folyamatok feltárásához.
De miután a most született tanulmány eredményei arra utalhatnak, hogy a rosszul alvó szülők gyermekei különösen ki vannak téve az alvásproblémáknak, a korai életkortól kezdődő alváshigiénés gyakorlatok különösen fontosak lehetnek már kisgyermekkorban is.
Jó hír tehát, hogy a gyermekkori alvásproblémák viszonylag könnyen orvosolhatók.
Például azzal, hogy közvetlenül lefekvés előtt már nem adunk enni a gyereknek, vagy megfelelő módon besötétítjük a hálószobát.
A gyerekeknek is van cirkadián ritmusuk
Arra is ügyelni kell, hogy milyen a gyermek egyéni cirkadián ritmusa, vagyis mikor ébred, és mikor áll készen az elalvásra. Ha például egy gyermeknek az a sajátja, hogy későn alszik el, akkor nem célszerű arra kényszeríteni, hogy korán feküdjön le.
Jó, ha tudjuk: ha egy gyereket nehezen lehet reggel felébreszteni, nem azt jelenti, hogy lusta, hanem azt, hogy valószínűleg késik a belső cirkadián ritmusa. Ezzel iskoláskorban a legnehezebb megbékélni gyermeknek és szülőnek is egyaránt.
A szakértő nem véletlenül hangsúlyozzák már évek óta, hogy az iskolakezdést össze kellene hangolni a diákok cirkadián ritmusával.
Bár a kisgyerekek hajlamosak korán ébredni, a serdülők pedig későn elaludni, alvás tekintetében az egyik legfontosabb tényező, hogy a testüknek éppen mire van szüksége. Azonban ha az álmatlanság vagy a rossz éjszakai alvás a gyermek egészségének és teljesítőképességének a rovására meg, érdemes alvásszakértő segítségét kérni a probléma orvoslásához.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés