Ez a finom fűszer jobban gyógyítja a megfázást, mint a fokhagyma

GettyImages-1296568834

Gondolkodj a konyhaszekrényedben pihenő, téli fűszerekben, és készíts velük legalább egy lattét, mert a legtöbb nagyon egészséges. Ahogy utolér bennünket az ősz, egyre könnyebb megfázni, betegség esetén azonban nem kell azonnal a gyógyszeres szekrénybe nyúlni, mert könnyen lehet, hogy van a kezed ügyében olyasmi, ami segíthet.

A téli hónapokra fordulva érdemes mielőbb megkezdeni az immunrendszer erősítését, fokozott támogatását, de az is hasznos, ha az ember ismer egy-egy házi praktikát is a megfázásos tünetek otthoni kezelésére. Most nem is annyira a pálinkára gondolunk, mint az egyik legkellemesebb aromájú tél fűszerre, amivel kapcsolatban tényleg csak ajándék a variálhatósága, valamint az, hogy mennyire egészséges.

Nem feltétlenül szükséges a gyógyszeres szekrény felé venni az irányt, ha a konyhában is találni néhány csodaszernek beillő gyógyírt. Nagyanyáink is tudták például, hogy a citrom, a méz, a fahéj és a fokhagyma amilyen egyszerűen beszerezhetőek, olyan remek segítségnek bizonyulhatnak az enyhébb megfázásos tünetek ellen. Kisgyerekeknek, felnőtteknek, időseknek egyaránt adható bármelyik, és ha működik, akkor mellékhatások nélküli orvosságként is számontarthatod ezek után.

A fahéj 4 tudományosan alátámasztott egészségügyi előnye 

A fahéj fő előnyei antioxidáns tulajdonságaiból fakadnak, amelyek segíthetnek mérsékelni a gyulladást, és javítani az általános egészségi állapotot. Csökkentheti a koleszterinszintet, és támogathatja a 2-es típusú cukorbetegség kezelését is. 

Vannak azonban ellentmondó bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a fahéj mennyire hatékonyan szabályozza a vércukorszintet, ezért beszélj kezelőorvosoddal, mielőtt cukorbetegség kezelésére használnád. 

A fahéj több mint egy fűszer, amely izgalmas, keleties ízt adhat az ételekhez. Számos egészségügyi előnyt is kínál.

Íme a fahéj négy tudományosan alátámasztott előnye, valamint tippek a fűszer étrendbe való beépítéséhez. 

1. A fahéj antioxidánsként működik

A fahéj tele van olyan vegyületekkel, mint a procianidinek és a polifenolok, amelyek erőteljes antioxidáns hatást fejtenek ki, mondja Sheri Vettel, az Institute for Integrative Nutrition regisztrált dietetikus táplálkozási szakértője.

Az antioxidánsok küzdenek a szabad gyökök ellen, amelyek instabil molekulák, amik külső forrásokból, leginkább szennyezésből és természetes testi folyamatokból, például emésztésből származnak. Ha túl sok szabad gyök van a szervezetben, oxidatív stressz lép fel. Az oxidatív stressz összefüggésbe hozható olyan krónikus egészségügyi problémákkal, mint a szív- és érrendszeri betegségek és a rák. 

A fahéj nagy mennyiségű antioxidánst tartalmaz. Egy 2005-ös tanulmány, amely 26 különböző fűszert – köztük fahéjat, fokhagymát, oregánót és szegfűszeget – hasonlított össze, megállapította, hogy a fahéj rendelkezik az egyik legmagasabb szintű antioxidáns-aktivitással. 

2. A fahéj csökkenti a gyulladást

A fahéj számos flavonoidot is tartalmaz, például a kvercetint, amelyek csökkentik a gyulladást a szervezetben. A flavonoidok leginkább a gyümölcsökben és zöldségekben megtalálható természetes vegyületek.

Ősszel a legkönnyebb megfázni
Ősszel a legkönnyebb megfázniSimpleImages / Getty Images Hungary

A gyulladás a szervezet természetes immunrendszeri válaszának része, és bizonyos esetekben hasznos is lehet. Ám ha idővel elhúzódóvá vagy krónikussá válik, olyan állapotokhoz vezethet, mint a szívbetegség és az ízületi gyulladás. Csökkentése segíthet alacsonyan tartani ezeknek a betegségeknek a kockázatát, ahogy a gyulladással kapcsolatos tünetek, például a fájdalom kezelésében is hasznos lehet.

Egy 2020-as elemzés a fahéj gyulladásra gyakorolt hatását vizsgálta, és megállapította, hogy napi 1,5–4 gramm fahéjpor csökkentette a C-reaktív fehérje szintjét – ezt a fehérjét általában gyulladásjelzőként említik.

„Számos tanulmány megfigyelte ezt a hatást a fahéjban, ami arra késztette a kutatókat, hogy megvizsgálják, hogyan játszhatnak szerepet a fahéj terápiás dózisai az emberekben a gyulladással összefüggő egészségügyi állapotok kezelésében” – árulta el Vettel. 

A szakember szerint a fahéjfogyasztás önmagában nem használható a gyulladás kezelésére, ehelyett inkább kiegészítő kezelési lehetőség lehet más egészségügyi ellátással együtt. 

3. A fahéj segíthet a 2-es típusú cukorbetegség kezelésében

A jelenlegi kutatások ellentmondó bizonyítékokat találtak a fahéj 2-es típusú cukorbetegség kezelésére való képességére vonatkozóan. Kezdetben számos tanulmány felfedezte, hogy csökkentheti a vércukorszintet.

Egy 2006-os, 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőttekkel végzett kis tanulmány szerint napi 3 gramm fahéjpor négy hónapon keresztül hatékonyan csökkentette az éhgyomorra mért vércukorszintet a placebóval összehasonlítva.

Egy másik tanulmány kimutatta, hogy azok a 2-es típusú cukorbetegek, akik naponta kétszer 500 mg fahéjat vettek be, alacsonyabb hemoglobin A1C-értékkel rendelkeztek – ez az elmúlt két-három hónap vércukorszintjének mértéke –, mint azok, akik csak a hagyományos cukorbetegség-kezelésben részesültek. 

Egyes tanulmányok azonban nem találtak bizonyítékot a fahéjnak a vércukorszint csökkentésére gyakorolt hatásáról – mondja Elizabeth Huggins, a Hilton Head Health dietetikusa és okleveles diabéteszszakértője. Mivel a bizonyítékok ellentmondásosak, a szakértők jelenleg nem ajánlják a fahéj használatát a cukorbetegség kezelésére. 

A természetes szereknek is érdemes adni egy esélyt
A természetes szereknek is érdemes adni egy esélytJustin Paget / Getty Images Hungary

„Bár él bennünk a vágy, hogy olyan étrend-kiegészítőt találjunk, amely segít kezelni a 2-es típusú cukorbetegséget, a táplálkozás terén talán a legjobb kiindulópont az étkezési szokások tökéletesítése, amely a minőségi teljes élelmiszerek észszerű adagjaira összpontosít” – emelte ki Huggins. 

4. A fahéj csökkentheti a koleszterinszintet 

Egyes tanulmányok kimutatták, hogy a fahéj pozitív hatással lehet a koleszterinszintre. 

Például egy 2003-as kis tanulmány, amelyet 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő felnőtteken végeztek, úgy találta, hogy a fahéj változó, napi 1–6 gramm dózisban csökkenti az összkoleszterint, a triglicerideket és az alacsony sűrűségű lipoproteineket (LDL), vagyis a „rossz” koleszterint.

A magas LDL-koleszterinszint plakkot rakhat le az artériákban, csökkentve a véráramlást és a létfontosságú szervek oxigénellátását, ami szívrohamhoz és szélütéshez vezethet.  

Hogyan építsük be a fahéjat az étrendünkbe?

Mi sem egyszerűbb. Ha szeretnéd kihasználni a fahéj egészségügyi előnyeit, könnyen hozzáadhatsz többet napi étrendedhez.

Jól párosítható sokféle étellel, többek ezekkel:

  • Zabpehely
  • Joghurt
  • Gyümölcs, például alma vagy banán
  • Édesburgonya
  • Sütőtök

A fahéj különleges és finoman édes ízt adhat az olyan sós ételekhez is, mint a csili, egyes fasírtok és a curry. Megpróbálhatod teába vagy kávéra is szórni. 

Vettel szerint a fahéj tipikus adagja a cukorbetegség kezelésében napi egy-két gramm vagy fél teáskanál, de orvosi útmutatás nélkül nem szabad fahéjat használni a cukorbetegség kezelésére. Ha valaki fahéjkiegészítést fontolgat, beszéljen kezelőorvosával, mivel a túl sok fahéj fogyasztása káros lehet a májra.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek