A sokszor csak a feldolgozott élelmiszerek és a cukor mellőzésére épülő, bizonyos esetekben azonban a glutént tartalmazó gabonaféléket és a tejterméket is kiiktató „clean eating”, azaz tiszta étrendek akár kifejezetten rossz hatással is lehetnek a kisgyerekek egészségére - írja a Conversation.
A glutén nem méreg
Elsősorban persze az utóbbi, szélsőségesebb étrendek okozhatnak problémákat, sokan ugyanis teljesen fölöslegesen szabadulnak meg bizonyos ételektől, ami alultápláltsághoz és bizonyos ásványi anyagok hiányához is vezethet.
A búza, a rozs és az árpa magjaiban megtalálható fehérje, a glutén például természetesen valóban kiszűrendő, ha valaki gluténérzékeny, a többség azonban simán képes a fehérje feldolgozására. A fölöslegesen tiltólistára helyezett gabonafélék által biztosított szénhidrátokra pedig már nagyon is szüksége van a gyerekeknek, hisz a szénhidrátok által biztosított energia hiánya a fejlődésük ütemét is lelassíthatja.
Csak cukor ne legyen benne!
Bár pozitív törekvés megszabadulni a finomított cukortól, az egészségesebb alternatívának gondolt gyümölcsökben és mézben megtalálható egyszerű szénhidrátokkal teletömött gyerekek sokszor ugyanolyan rosszul járnak, mint a cukros üdítőket fogyasztó társaik.
Tejtermékek
A tejtermékek tiltólistára helyezése azért rossz ötlet a Conversation szerint, mert a csontok megfelelő növekedéséhez nélkülözhetetlen kalciumból kifejezetten nehéz eleget (a kamaszok esetében napi 1300 mg-ot) bevinni, ha valaki kikukázza a tejet, a joghurtot vagy a sajtokat.
Az olyan „szuperételek, mint a kelkáposzta és a cékla ugyanakkor a magas nitráttartalmuk miatt akár kifejezetten veszélyesek is lehetnek a babák esetében, a gyomorban felfúvódó chiamag pedig a tápanyagok megfelelő felszívódását akadályozhatja meg.
Összességében tehát érdemes csínján bánni azokkal a clean eatinghez kapcsolódó tiltólistákkal, már csak azért is, mert a tiltott gyümölcsökkel később találkozó gyerekek sokszor teljesen képtelenek visszafogni az étvágyukat, ami újabb problémákhoz vezethet.