Ez a hétköznapi módszer felér egy hosszú meditációval: segít kikapcsolni az agyad

GettyImages-1333976612
Olvasási idő kb. 4 perc

Mindennapi életünk során szinte folyamatos stressz ér minket, hacsak nem egy erdei kunyhóban élünk, ahol minden megvan az önellátáshoz, csend és nyugalom vesz minket körül. Biztos van ilyen is, de mi, többiek mit tudunk tenni, hogy megőrizzük mentális egészségünket?

Lehet a forrása a folyamatos munkahelyi túlterheltség, vagy épp a munkahely hiánya, a család vagy az iskola, egy biztos: a stressz a mindennapi életünk része. Mostanában különösen nehéz feladat megőrizni lelki egyensúlyunkat, mert ha olyan szerencsések vagyunk, hogy az említett területek rendben vannak az életünkben, akkor is szinte folyamatosan akad valami, amin aggódhatunk. Az időnként erősödő járványhelyzet, a közelben zajló háború, a drasztikus áremelkedések mind olyan tényezők, amelyekre nincs ráhatásunk, de befolyásolják életünket, és nyomasztóan hathatnak ránk. Ha az ezekből adódó feszültséget nem vezetjük le időnként valamilyen formában, akár meg is betegíthet bennünket.

A stresszkezelésnek számos módja létezik, és nem mindenkinél ugyanaz a hatásos, ezért ki kell tapasztalnod, neked melyik válik be. Van amikor egy habos fürdő, tea és egy jó könyv kell, hogy kiszakítsanak a hétköznapokból, de néha ez nem elég. Ha folyton zakatol az agyad, nem tudsz elszakadni egy problémától, akkor ez a néhány hétköznapi hobbi segíthet, hogy kikapcsolj.

GettyImages-1213552208
A tánc segít a mindennapi stressz levezetésében fizkes / Getty Images Hungary

Táncolj

Azt biztosan tudod, hogy a mozgás, a sport már önmagában is segít a stresszlevezetésben. Hasznos lehet egy séta vagy futás, biciklizés is, de ezek automatikus mozgások, és könnyen visszaterelődhetnek a gondolataid nemkívánatos irányba. Tánc közben, ha az valamilyen koreográfiát követ, fontos a mozdulatokra koncentrálni. Társas tánc esetében még inkább, hogy követni tudd a partnered, és ne akadjon össze a lábatok. A mozgás mellett a zene is jó hatással van a hangulatodra.

Zenélj 

Ha játszol valamilyen hangszeren, az nagy szerencse. Nem csak az ujjaidat, az agyadat is lefoglalja ez a tevékenység. Tanulmányok bizonyítják, hogy már önmagában az zene is serkenti a dopamintermelést az agyban, de ha hangosan énekelsz is hozzá, az egészen biztosan sikeres kombináció.

Tűvel űzd el a stresszt 

Legyen az kötés, horgolás, gobelin, hímzés vagy akár gyöngyfűzés, ezek az alkotó tevékenységek nagy fokú koncentrációt igényelnek. Figyelni kell a mintára, de a kivitelezés is akkor lesz szép, ha folyamatos a figyelmed. Nem elhanyagolható a sikerélmény sem, ha elkészül egy alkotás, és meg vagy elégedve az eredménnyel.

Színezz

A kifejezetten felnőttek számára készült füzetek aprólékos mintáinak kiszínezése nemcsak a gyermekkorba repít vissza, de teljesen kikapcsol. Ennek szorongáscsökkentő hatását tanulmányok is alátámasztják. 

A kulcs, hogy figyelmed teljesen az adott tevékenységnek szenteled, és amíg arra koncentrálsz, el tudjad engedni a folytonos szorongást.

Ha van hozzá kedved, rajzolhatsz, festhetsz is, még csak tehetség sem kell hozzá, hisz a lényeg maga az alkotás, de ha nem érzed magad elég kreatívnak, akkor egy ilyen színező tökéletes választás.

GettyImages-524384222
A színezés szorongásoldó hatású RyanJLane / Getty Images Hungary

Mindennapi tevékenységeink

Bármilyen hétköznapi tevékenység, amit teljes odafigyeléssel végzel, betöltheti ezt a stresszoldó szerepet. Nálam ilyen a kertészkedés és a takarítás. Nem mondom, hogy kifejezetten szeretek takarítani, vagy jobban élvezném, mint a táncot, de amíg az adott munkafolyamatra koncentrálok, tényleg kikapcsol. Lehet az főzés, ablakpucolás, autómosás, kerítésfestés, vagy bármi, ami teljesen leköti a figyelmed és nem engedi elkalandozni a gondolataid. Sokfélék vagyunk, érdemes kísérletezni, hogy megtaláld a számodra legpihentetőbb tevékenységet. 

Fontos az énidő

Rengeteg módszer létezik, és nem is feltétlenül kell csak egyet választani. A körülmények, a hangulatunk befolyásolják, hogy épp melyik válik be számunkra. Azonban azt mindenképp érdemes tudatosítani magunkban, hogy az énidő nem időpazarlás. Ne legyen bűntudatunk, ha túlóra helyett a táncórát választjuk, vagy tartunk tíz perc szünetet és kötögetünk, mert ezeket az perceket a legértékesebbre fordítjuk, az egészségünkre.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek