Az irodai masszázs, vagy menedzsermasszázs, mint oly sok minden, az Egyesült Államokból származik. Nem új keletű, hisz elsőként az Apple cég vette igénybe az 1980-as években. Szepesi Anett gyógymasszőr segítségét kértem, hogy megtudjuk, mit nyújthat egy ilyen kezelés.
A masszázs számomra azt jelenti, hogy törölközőbe csavarva fekszem egy ágyon, relaxálok, és legalább egy órán át masszírozzák az izmaimból a feszültséget. Egy irodában nem igazán tudom elképzelni, hogyan valósítható ez meg.
Nem, természetesen az irodai masszázs nem erről szól. Ez a masszázsforma kifejezetten az irodai alkalmazásra lett kialakítva, és képzett masszőr végzi. Nem kell hozzá levetkőzni, nem használunk olajat, és nem is igényel nagy helyet. Elegendő egy kis iroda, ahol felállítható egy masszázsszék. Ez nem foglal nagyobb helyet, mint egy hagyományos irodai szék, de speciális a kialakítása. Míg a normál székeken tartani kell magunkat, a fejet, a karokat, a masszázsszéken teljesen ellazult állapotba kerül a test. És időben is jóval rövidebb egy átlagos kezelésnél, csak 20 perc, szóval akár az ebédidőbe is belefér.
Ilyen rövid idő elég ahhoz, hogy legyen tényleges hatása?
Igen. Ezt a 20 perces technikát kaliforniai orvosok fejlesztették ki, többféle masszázstípus elemeit ötvözve pontosan az ülőmunka okozta panaszok enyhítésére. Ülőmunka, konferenciák, rendezvények alkalmával a folyamatos koncentráció és a több órán át tartó mozdulatlan ülés kellemetlen hatásai enyhíthetők a segítségével.
Mennyivel jobb az irodai masszázs, mint ha munka után elmegyek egy szalonba egy teljes kezelésre?
Ezt a két kezelési formát nem érdemes ilyen módon szembeállítani. Inkább kiegészítői lehetnek egymásnak, hiszen más a funkciójuk. Amikor masszőrt keresünk fel, akkor a cél, hogy elengedjük magunkat, ellazítsuk az izmainkat, oldjuk a stresszt, vagy épp valamilyen mozgásszervi problémán szeretnénk javítani. Az irodai masszázsnál egészen máshol van a fókusz. A folyamatos, hosszú ideig tartó ülőmunka során vállunkat akaratlanul is felhúzzuk, és ezzel már meg is feszítettük a nyak- és vállizmokat. Izmaink megfeszülnek, lelassul a vérkeringés, az agy nem kap kellő mennyiségű vért. Elkezdenek zsibbadni a végtagok. Ezt tudjuk oldani, hogy a nap végére ne alakuljon ki elviselhetetlen fájdalom a derék, váll, nyak területén.
Hogy kell elképzelni egy ilyen alkalmat? Jól értem, hogy elsősorban a váll lazítása történik?
Masszázsszéken, ruhában masszírozunk, tehát levetkőzni nem kell hozzá, csak a pulóvert, vastagabb felsőt érdemes levenni. Ezzel a technikával végig van masszírozva a derék, hát, nyak, a fej, a felkar, az alkar, a kéz és az ujjak. Egy olyan, kifejezetten a számítógépes munka által okozott fájdalmak enyhítésére szolgáló masszázs, ami a svédmasszázs alapjain, az akupresszúrás technikákon és az energiarendszerrel foglalkozó masszázsokon alapul. A masszázs során a vérkeringés fokozódásával az erek kitágulnak, a szív teljesítménye nő, így a szervezet oxigénellátottsága javul és az anyagcsere is fokozódik.
És milyen hatásra számíthatunk, ha vállalkozunk rá?
Egy ilyen masszázs után mindenképpen javul a közérzet. Ahogy említettem, fokozódik a vérkeringés, ezáltal több oxigén jut az agyba is, ezért a résztvevők frissebbek, energikusabbak lesznek, jobban tudnak koncentrálni a nap hátralévő részében. Ahogy kilazítjuk az izmokat, megszűnhetnek a görcsös, merev tartásból adódó fájdalmak, és ami még fontos, hogy feszültségcsökkentő, stresszoldó hatása van. Épp ezek miatt a munkateljesítményre is pozitív hatással van, és ezt szerencsére kezdik felismerni a munkáltatók is. Van, amikor a költségeket is a cég állja, mert a vezető belátja, hogy a dolgozóinak egészsége, testi és szellemi frissessége kihat a cég eredményességére, és nagyban hozzájárul a sikereihez is. Ez még akár a munkavállalók lojalitását is növelheti. Kisebb cégeknél, ahol a költségvetésbe nem fér bele ilyen kiadás, az is elegendő lehet, ha megszervezi a lehetőséget, időt, helyet biztosít arra, hogy aki szeretné, igénybe vegyen irodai masszázst. Sok masszőr áll szerződésben egészségpénztárakkal, így akár egészségpénztári számlát is adhatnak, vagy elfogadnak SZÉP-kártyát.
Sokan nem vagyunk ilyen szerencsések, nincs a munkahelyünkön szakképzett masszőr. Ér valamit, ha a munkatársak megmasszírozzák egymás vállát?
Sok esetben már maga az érintés feszültségoldó, lazító hatású, így akár annak is lehetnek kedvező hatásai. Ha nem túl erősen, apró körkörös mozdulatokkal megnyomkodjuk a vállat, a nyak hátsó részét, a hátat a lapocka vonalában, annak frissítő hatása lehet. De mi magunk is figyelhetünk arra, hogy munka közben többször tartsunk rövid szüneteket, kicsit álljunk fel, mozgassuk át magunkat, próbáljuk a vállunkat leejteni, hogy ne merevedjenek be az izmok. Ha tehetjük, rendszeresen mozogjunk, sportoljunk, és havonta 1-2 alkalommal menjünk el masszőrhöz egy teljes kezelésre.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés