A világ leghíresebb temetőjének leghíresebb halottjai: miattuk zarándokolnak tömegek Párizsba

GettyImages-610705938
Olvasási idő kb. 3 perc

A ma 48 hektáron elterülő párizsi Père-Lachaise temető 1804-ben, Napóleon idején létesült, de 1830-ra már 30 ezer fölé nőtt a sírhelyein nyugvók száma. Ma a világ leglátogatottabb temetői közé tartozik, ahol az ott örök nyugalmukat kereső több mint egymillió lélek sírhelyét évente több százezreb látogatják. Kiderül, miért.

Az 1700-as évek végére Párizs lakosainak és halottainak száma is megszaporodott, de a temetkezésre alkalmas területek nem nőttek egyforma ütemben sem a demográfiai mutatókkal, sem pedig a halálozási számokkal. Ezért rendelet született új temetkezési helyek létesítésétről az akkori város külterületén. Így létesült 1804. május 21-i nyitással a ma Párizs 20. kerületében taláható Père-Lachaise temető, amely a nevét arról a François d'Aix de La Chaize atyáról kapta, aki XIV. Lajos király jezsuita papja volt, s aki a 17. században már építtetett a területen.

Emlékét aprócska kápolnával őrizték, ma pedig már a világ egyik leghíresebb temetője is a nevét viseli.

A híres párizsi temető története

Dacára annak, hogy a Père-Lachaise igen népszerű a világ minden tájáról érkező turisták körében, akik évente több százezres tömegben zarándokolnak ide tiszteletüket tenni példaképeik földi maradványainál, a temető népszerűsége döcögve indult emelkedésnek. Nem csak, hogy túl messze feküdt az akkori nyüzsgő Párizs központjától a ma szervesen a város részét képező „park”,

de a környék is szegény és rossz hírű volt.

A híres temető az akkori központtól túl távol esett
A híres temető az akkori központtól túl távol esettSepia Times / Getty Images Hungary

Így a nyitás évében mindössze 13 temetkezés történt a hivatalosan Keleti-temető névre hallgató Père-Lachaise-ben. Ezzel pedig nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket és nem orvosolta a francia főváros temetkezési gondjait. Még 1815-ben is csak kevesebb mint 2 ezer halottat számlált a temető, Moliére és La Fontaine állítólagos földi maradványainak átszállításától és újratemetésétől kezdve azonban valami megváltozott: 1830-ra már 30 ezer fölé emelkedett az itt nyugvók száma. 

A galéria első képére kattintva elindul fotóválogatásunk a temetőben nyugvó legismertebb híres emberek síremlékeiről.

Híres művészek a híres temetőben

Az irodalom olyan nagy alakjai leltek nyugalomra Chaise atya temetőjében, mint Apollinaire, Balzac, La Fontaine, Molière, Paul Éluard, Marcel Proust, Gertrude Stein vagy Oscar Wilde.

A zeneművészet kiemelkedő képviselői közül itt nyugszik Frederic Chopin, Édith Piaf, Maria Callas és Jim Morrison is.

A festészet nagyjai közül itt található Napóleon udvari festője, sőt, Delacroix és Pissarro sírhelye is.

És ugyancsak itt őrzik számos politikus földi maradványait, köztük a magyar származású Frankel Leóét is. De e temető hírességei a francia hon legnagyobb marsalljai, jó néhány neves színész, csillagász, matematikus és geológus tudós, sőt jó pár sokak által ismert kurtizán is.

A temető várólistája hosszú, és a sírhely legfeljebb 30 évre szóló megváltása meglehetősen költséges. 

Ha olvasnál még érdekes történeteket híres temetőkről, ezt a korábbi cikkünket is ajánljuk figyelmedbe.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek