A legbizarrabb dolgok, amiket valaha emberi fülből szedtek ki az orvosok

GettyImages-1382292068
Olvasási idő kb. 3 perc

Akinek van gyereke, vagy emlékszik a saját gyerekkorára, biztosan tud olyan történetet mondani, ami a fülészeten végződött. Különböző tárgyak kötnek ki a fülben minden évben, no de a szakértő olyanokról is mesél, amikre még gondolni sem mertünk…

Dr. Riaz Rampuri, londoni fül-orr-gégész mesél arról, milyen furcsa eseteket látott már életében. A fülzsír vagy a gombás fertőzés miatt felgyűlt váladék eltávolítása szinte említést sem érdemel, bár az ilyen esetek száma is emelkedett az utóbbi években. Az igazi meglepetést a tárgyak jelentik, amelyeket gondos kis kezek gyömöszöltek a hallójáratba.

A leggyakoribb, fülből kiszedett tárgyak közé tartozik a vatta, a hallókészülék apró kis szilikonborítása is, ezek mindennaposak. De amikor a gyerekek kerülnek szóba, a gyöngyök ugranak az első helyre. Ezt követik az apró, kerek növények, mint például a zöldborsó, de volt már kis páciens, akinek gyurmát kellett kibányászni a füléből. Az apró kavicsok szintén gyakran lapulnak a fülecskékben, de került már elő onnan legó, gombelem, letört köröm és zsepi is.

A fülben található tárgyakat nagyrészt gyerekek csempészik be a hallójáratukba
A fülben található tárgyakat nagyrészt gyerekek csempészik be a hallójáratukbaozgurcankaya / Getty Images Hungary

A legfurább tárgyak, amik emberi fülből kerültek elő

A legbizarrabb eset nem kötődik életkorhoz: egy élő molykepkét sikerült elővarázsolni valaki hallójáratából. Rejtély, hogy került oda, még nagyobb, hogy élte túl a kalandot. Az orvos azt feltételezte, hogy a rovar már elpusztult, ennek megfelelően állt neki az eltávolításának is. Aztán jött a meglepetés, amit a beteg is megerősített: furcsa mozgást érzett a fülében. A legnagyobb gondot mégsem ez az eset jelentette: az orvos szerint a szilikon fülhallgató-borítókat a legnehezebb kiszedni a hallójáratból. Ezt gyakran sem a háziorvos, sem a sürgősségi orvos nem tudja eltávolítani, így kötnek ki a betegek a magánklinikán rendelő Rampuri doktornál.

Aki egyébként azt is elmondta, hogy amióta többen dolgoznak otthonról, és a fülhallgatók ennyire elterjedtté váltak, a gombás fülfertőzések száma negyven százalékkal emelkedett. A megoldást biztosan nem a vatta jelenti (a szakértő szerint a könyökünknél kisebb tárgyat nem szabadna soha a fülünkbe dugni), hanem a jobb higiénia, és a fület takaró típusú fülhallgatók használata.

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek