Egy mocsárban ásták el a Szent Koronát, hogy ne kerüljön az osztrákok kezére

GettyImages-109116852
Olvasási idő kb. 6 perc

A történelem viszontagságai során a magyar államiságot jelképező Szent Korona rengeteg kalandos ügybe keveredett, volt, amikor ellopták, máskor az út szélén porosodott, de Amerikában is „vendégeskedett” évtizedeken keresztül. Az uralkodói fejfedő egyik legkülönösebb kálváriáját az 1848–49-es szabadságharc bukását követően élte át, amikor a menekülő magyar miniszterelnök a koronázási jelvényekkel együtt a föld alá temette, ahol éveken át raboskodott, mígnem a Habsburgok a nyomára leltek.

Kétszer is elmenekítették Budáról a koronázási ékszereket

A Szent Korona és a többi koronázási jelvény II. József császár 1790-ben bekövetkezett halála után visszatért Pest-Budára, ahonnét a napóleoni háborúk idején kétszer is elmenekítették, a következő évtizedekben azonban háborítatlanul a magyar fővárosban maradhatott, csak egyetlen alkalommal, V. Ferdinánd 1830-as pozsonyi koronázása alkalmából hagyta el a várost. Az 1848–49-es forradalom és szabadságharc idején a magyar államiság jelképének számító korona eszmei értéke megnőtt, nem véletlen, hogy a felelős magyar kormány különbizottságot hozott létre a korona és a jelvények biztonságának garantálására. Gyakran terjedtek pletykák, miszerint a Szent Koronát ellopták, külföldre vitték, ezek azonban alaptalannak bizonyultak, a kijelölt képviselők sikeresen őrizték azt.

Szemere Bertalan (1812–1869), a Magyar Királyság második miniszterelnöke
Szemere Bertalan (1812–1869), a Magyar Királyság második miniszterelnökeWikimedia Commons

1848 decemberében, amikor Windisch-Grätz seregei fenyegetően közelítettek Pest-Buda felé, a Kossuth Lajos elnökölte Országos Honvédelmi Bizottság mégis kénytelen volt elmenekíteni a koronaékszereket, vasúton Szolnokra, onnét pedig lovas kocsival Debrecenbe szállították őket. Az államiság szimbóluma mintegy félévet töltött utóbbi városban, 1849 tavaszán Buda visszafoglalásakor hazakerült a fővárosba, azonban alig egy hónappal később ismét távoznia kellett onnan: ekkor Szemere Bertalan miniszterelnök saját maga vette kézbe (szó szerint) az ügyet, először Szegedre, majd Nagyváradra, végül Aradra vitte a koronázási ékszereket, mindvégig a saját szálláshelyein tárolva a becses „portékát”.

A Duna partján, rozoga faládában ásták el

Augusztus elején Bem József serege katasztrofális vereséget szenvedett Temesvárnál Haynau erőitől, ezzel bizonyossá vált, hogy a szabadságharc ügye elveszett, Szemerének pedig döntenie kellett, mi legyen a Szent Korona további sorsa. A miniszterelnök úgy gondolta, a koronát és a jelvényeket semmiképpen sem szabad külföldre vinni, inkább idehaza, egy titkos helyen érdemes elrejteni azokat: először a Bánságban, a karánsebesi bányában próbálta elásatni a koronaékszereket tartalmazó ládát, a bánya tulajdonosa, Fülepp Lipót azonban gyanút fogott, és visszautasította a kérést.

A Szemerével együtt utazó Batthyány Kázmér külügyminiszter azt javasolta a kormányfőnek, semmisítse meg vagy süllyessze a Duna fenekére a koronát és a jelvényeket, ő azonban – érthetően – megriadt ezektől a lehetőségektől, és továbbra is az elásás mellett szállt síkra. A miniszterelnök és kísérete augusztus 15-én a Duna bal partján fekvő Orsovába érkeztek, majd nyolc nappal később, hosszas huzavona után úgy döntöttek, itt fogják elásni a koronaékszereket.

Orsova a 19. században
Orsova a 19. századbanSepia Times / Getty Images Hungary

Szemere és három segédje – utóbbiak úgy tudták, a ládában fontos iratok vannak – az esti sötétben egy Duna közeli iszapos, mocsaras helyen temették el a ládát; a gödröt betemették és a földet ágakkal fedték le, egy közeli híd és egy fa segítségével pedig titkos rovásokkal megjelölték a kincsek rejtekhelyét. Munkájuk végeztével elhagyták az országot, az Oszmán Birodalomhoz tartozó Havasalföldre távoztak.

Magyar rendőrfőnök árulta el a korona helyét az osztrákoknak

A Habsburg hatóságok természetesen igyekeztek minden tőlük telhetőt megtenni a Szent Korona előkerítésére, 1849 őszén különbizottságot állítottak fel erre a célra Titus Karger százados vezetésével, azonban hiába keresték országszerte az eltűnt királyi ékszereket, igyekezetük teljes kudarcot vallott. A hatóságok munkáját nehezítette, hogy rengeteg helyről érkeztek téves riasztások, sokfelé hosszasan, kitartóan, de teljesen feleslegesen végeztek ásatásokat a becses kincsek nyomában. Eközben az Angliában és Amerikában tartózkodó Kossuth Lajos, aki nem értett egyet Szemere döntésével, és mindenképpen külföldre szerette volna menekíteni a koronaékszereket, több ügynököt is küldött Magyarországra, azonban ők sem jártak sikerrel.

Ferenc József osztrák császár és magyar király, fején a Szent Koronával
Ferenc József osztrák császár és magyar király, fején a Szent Koronávalclu / Getty Images Hungary

Végül több mint három és fél évvel a földbe temetését követően, 1853 májusában akadtak a Szent Korona nyomára a hatóságok, amikor Wargha István rendőrfőnök, korábbi miniszteri tanácsos árulta el annak hollétét az osztrák rendőrségnek. Wargha jó kapcsolatokkal rendelkezett az emigráns magyar szabadságharcosok körében, Kossuthtal is találkozott Londonban, azonban nem tudni, ki és hogyan árulta el neki az orsovai mocsár titkát (az általa előadott fedősztorit a történészek teljesen nonszensznek titulálják).

Diadalmenettel vitték Budára a megkerült Szent Koronát

A megjelölt helyen júliusban kezdődtek a munkálatok, a vizes és sáros talaj miatt azonban két hónapig tartott az ásatás, végül szeptember 9-én emelték ki a magyar államiság jelképeit tartalmazó ládát a földből. Szemere a sietség miatt csak egy egyszerű – és több mint kétszáz éves – faládába tette a koronázási ékszereket, az elásva töltött négy év alatt pedig a láda komoly károkat szenvedett, belül átázott és rozsdás lett, és a benne lévő tárgyak is megrongálódtak. Szent István palástja kifakult, a koronázási kard teljesen elrozsdásodott, a Szent Korona azonban szerencsére kisebb sérülésekkel megúszta a „kalandot”.

A megtalált koronázási ékszereket gőzhajón hatalmas diadalmenettel Budára szállították, ahol ágyúdörgésekkel, éljenzésekkel és a Te Deum éneklésével fogadták, majd másnap vasúton Bécsbe vitték, ahol hasonló fogadtatásban részesült, Ferenc József császár hála-istentisztelettel fogadta. Rövid bécsi látogatás után szeptember végén a korona visszatért Budára, ahol a várpalotában helyezték el. Politikai okokból Ferenc József nem koronáztatta meg magát a Szent Koronával, erre csak tizennégy évvel később, a kiegyezés után került sor Budán; szintén a monarchia megalakulását követően kezdték hivatalos őrséggel őriztetni a koronát és a királyi ékszereket.

Egy színésznő volt Ferenc József szeretője – Sisi hozta össze őketEgy színésznő volt Ferenc József szeretője – Sisi hozta össze őket

Schratt Katalin, a bécsi színpad ünnepelt sztárja 31 éven keresztül volt Ferenc József császár szeretője. Sisi maga boronálta össze férjét és a csinos színésznőt.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások
A héten csak akkor ülj autóba, ha muszáj: nyolc kerületben lesznek lezárások

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök látogatása miatt rengeteg lezárásra készülhetnek az autósok.

április 1., 12:40

  • életem
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn
Figyelmeztet a légiutas-kísérő: ehhez soha ne nyúlj a repülőn

Egy légiutas-kísérő árulta el, mit nem ajánlott használni a repülőgépen.

április 1., 14:00

  • életem
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből
Megdöbbentő, milyen háziállat lesz a kutya és a farkas keresztezéséből

Egyre többen keresik az ilyen állatokat, de egy valamivel nem számolnak.

április 1., 14:36

  • életem
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak
7 dolog, amivel egy macska lelkébe gázolsz: a hetedikre sokan nem gondolnak

Mi az, amivel akaratunkon kívül is árthatunk egy cicának?

április 1., 16:46

  • Mindennapi
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti
Áprilistól teljesen új szabály érvényes a várólistákra, ezeket a betegeket érinti

Betegek tízezreit érintheti, hogy új szakmai protokoll vonatkozik egyes várólistákra.

április 1., 12:10

  • világom
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól
Csoda a földrengés után: 91 óra elteltével élve húztak ki egy nőt a romok alól

A mentőcsapatok versenyt futnak az idővel, de nem adták fel a reményt, hogy újabb túlélőkre bukkanjanak a romok alatt.

április 1., 13:36

  • Offline
Így teltek Ady Endre napjai Nagyváradon: a halálos kórt is itt szerezte
Így teltek Ady Endre napjai Nagyváradon: a halálos kórt is itt szerezte

Ady Nagyváradon sem fogta vissza magát, ha a lumpolásról volt szó.

tegnap, 19:30

  • Önidő
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?
Az utolsó videók a Fővárosi Nagycirkuszról: vajon mikor látjuk újra?

Videónkban megmutatjuk a Fővárosi Nagycirkusz eddig ismeretlen, rejtett folyosóit. Vajon mi lesz a sorsuk?

április 1., 16:00

  • világom
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert
A világ legokosabb állata számítógépes játékkal is játszott: több ezer szót ismert

Értette a beszélt nyelvet és minecraftozott is a legokosabb állat.

április 1., 15:10

  • életem
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben
Megvan, hogy mikortól nem adnak papírnyugtát az üzletekben

Mindenkinek át kell állni az e-pénztárgépekre, de nem azonnal. Ekkortól nincs választási lehetőség.

április 1., 17:30

  • Testem
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele
Ez a hirtelen jött, szúró mellkasi fájdalom nem a szívroham jele

Nem minden szívfájdalom veszélyes, de ha a probléma súlyosbodik, orvoshoz kell fordulni.

április 1., 06:00

  • életem
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell
Ingyen kapják a nyugdíjasok ezt az életmentő készüléket: már igényelni sem kell

Könnyebben elérhető a készülék, amely akár életet is menthet.

április 1., 10:36

  • Offline
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban
A vérfarkas-szindróma létező betegség: ezt okozza a valóságban

Ez az a ritka genetikai betegség, amitől az emberek úgy nézhetnek ki, mint a vérfarkasok. Ám ez nem a legendában, hanem a valóságban létezik.

április 1., 19:00

  • Offline
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban
A Halál asszonyától még a nácik is rettegtek a világháborúban

A mesterlövészben volt spiritusz, még az amerikaiknak is visszaszólt.

április 1., 20:00

  • világom
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére
Elmozgatták a csernobili szarkofágot: így került a helyére

Máshogy nem lehetett volna hozzáférni mindahhoz, ami most a csernobili szarkofág alatt van.

április 1., 06:30

  • Offline
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja
Magyar színészt szeretett a modern tánc tragikus sorsú anyja

Isadora Duncan és Beregi Oszkár a legboldogabb napokat egy kis, vidéki parasztházban töltötték 1902 tavaszán.

április 1., 19:30

  • Offline
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?
Retró kvíz: Melyik sorozat főszereplője volt Brinkmann professzor?

Emlékszel még ezekre a 80-as évekbeli sorozatokra?

április 1., 06:45

  • világom
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol
Egy nő alapította a világ első egyetemét, kevesen tudják, hol

A világ minden tájáról özönlöttek a diákok az egyetemre, amelyet egy nő alapított. Mind a mai napig működik az intézmény.

április 1., 18:30

  • világom
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz
Videón a pusztító görög áradás: bezárták az iskolákat, autókat sodort el az özönvíz

Ítéletidő tombolt több görögországi szigeten, a heves esőzés súlyos áradást okozott, sok helyen bezárták az iskolákat.

április 1., 11:10

  • Mindennapi
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak
Új támogatásról döntött a kormány: ők jogosultak

Friss rendelet alapján jár a támogatás.

április 1., 11:40

  • világom
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani
Új KRESZ-tábla jelent meg, de nem kötelező betartani

Az új táblákat már több országban használják, de nem kötelező betartani, nem jár érte büntetés.

április 1., 09:06

  • Testem
Így kell szedni a probiotikumot valójában
Így kell szedni a probiotikumot valójában

Orvos mondja el, miért fontos és mikor szükséges probiotikumot szedni.

április 1., 07:00

  • világom
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának
Súlyos balesetet szenvedett, napjai vannak hátra András herceg legfőbb vádlójának

Sokkoló posztban jelentette be az Epstein-botrány kulcsszereplője és András herceg legfőbb vádlója, hogy négy napot adtak neki az orvosok.

április 1., 10:06

  • Offline
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban
Visszatért a halálos kór, minden oltási bizonyítványt ellenőrizni fognak Lengyelországban

Az egészségügyi hatóságok aggasztónak találják a betegség újbóli felbukkanását, valamint az oltásokkal szembeni elutasítás mértékét.

április 1., 08:06

  • Önidő
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe
Sokan nem tudják, pedig ezt is beszámítják a nyugdíj összegébe

Fontos dolgot tisztáz a szakértő a nyugdíj összegével kapcsolatban.

április 1., 09:36

  • Mindennapi
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést
Napsütés után jégeső: viharos szélre adtak ki figyelmeztetést

Hosszabb napos időszakok után zivatarok, akár jégeső is előfordulhat, egyes területeken viharos szél is várható.

április 1., 07:46

  • világom
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz
Bezárja kapuit a Fővárosi Nagycirkusz

Drámai közlemény: bejelentette a bezárását a nagy múltú Fővárosi Nagycirkusz.

április 1., 07:25

  • lájfhekk
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus
A Google böngészőjének tűnik, hamis banki oldalakkal lopja el minden pénzed a török vírus

Roppant fejlett vírus jelent meg, amely banki adatokat próbál ellopni. A Google böngészőjének álcázza magát, és szinte észrevehetetlenül dolgozik.

április 1., 08:36

  • életem
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint
Ez az a pont, amikor már menthetetlen a kapcsolatod a tudomány szerint

Meghatározták azt a „pillanatot”, amikor az egykor szerelmeseknek be kell látniuk: a kapcsolatnak vége.

április 1., 08:50

  • Offline
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként
Felismered a politikust a fotón? Ilyen volt gyerekként

A tekintet maradt, de a fizimiska többi eleme igencsak megváltozott az idők során.

április 1., 08:20

Érdekességek