A tudomány rájött, miért eszed mindig ugyanazt reggelire

Szabó Eszter
Olvasási idő kb. 5 perc

Persze hogy nem mindenki, de nagyon sokan akadnak, akik ugyan imádják variálni az ebédet és a vacsorát, de reggelire jobban szeretnek kizárólag tojást, zabpelyhet, vagy épp csokis gabonapelyhet enni, és nem is terveznek változtatni ezen. A tudomány most az ő szokásukat vette górcső alá, és rájött valami nagyon érdekesre.

Sok ember számára a reggeli – amelyet gyakran a nap legfontosabb étkezésének neveznek – egyben a nap legkevésbé izgalmas fogása is. Az első étkezések jellemzően egyszerűek, gyorsan és könnyen elkészíthetők, azonnal fogyaszthatók, és az sem baj, ha egy kicsit kalóriadúsabbak, hogy jól beinduljon a nap elfogyasztásuk után.

„Amikor az emberek megtalálják a nekik leginkább tetsző reggelit, általában ragaszkodni kezdenek hozzá, és nap mint nap azt eszik”

– áll az unalmas reggelik okát kutató tanulmányban.

A kutatók a közelmúltban több ezer amerikai és francia vizsgálati alany napi étkezési szokásait értékelték ki, és azt tapasztalták, hogy az emberek legtöbbször ugyanazt ették reggelire – és ezt örömmel tették. Ám amikor ugyanezek az emberek leültek ebédelni vagy vacsorázni, nagyobb változatosságot szerettek volna, és kellemesebb élményt vártak el az étkezéseiktől. Délben és este már eszükbe sem jutott ugyanazt választani, akár ők maguk készítették az ételt, akár nem. 

Miért eszi mindenki reggelente nagy örömmel ugyanazt a fogást, és miért nem képesek ugyanezek a személyek minden egyes nap ugyanazt enni vacsorára és ebédre? A tudósok szerint pszichológiai, biológiai és kulturális tényezők alakítják az étkezéssel kapcsolatos elvárásainkat, és ezek a tényezők – és az evés iránti lelkesedésünk – a napszaktól függően változik. 

Nappal és éjjel a testünk a cirkadián ritmust követi. Az élet szinte minden formája betartja ezeket a 24 órás ciklusokat, amelyek meghatároznak bizonyos fizikai, mentális és viselkedésbeli változásokat. A National Institutes of General Medical Sciences szerint az agy neuronjainak tízezrei szabályozzák ezt az úgynevezett biológiai órát, így alakul ki az a hétköznapi jelenség, hogy éjszaka, amikor sötét van, álmosnak érezzük magunkat, és éberebbek vagyunk, amikor a nap süt napközben. 

Az Appetite folyóirat 2022. januári számában megjelent tanulmány szerint a cirkadián ritmus befolyásolja étkezési ütemezésünket is. A kutatók már korábban is vizsgálták a cirkadián ritmusok és a napközben elfogyasztott étkezések mérete és változatossága közötti összefüggéseket. 

„Francia vagyok – általában sokféle ételt eszem egyszerre; ezt a helyi gasztronómiai társadalom nagyra értékeli. Nálunk a gasztronómiai változatosság nagyon fontos mindenki számára” – mondta Romain Cadario, a holland Erasmus Egyetem Rotterdami Menedzsment Karának adjunktusa, a tanulmány egyik szerzője.

„Mindezek ellenére minden egyes nap ugyanazt a reggelit eszem. Amikor erre rájöttem, a szerzőtársammal elkezdtünk beszélni erről a viselkedésmintáról” – fűzte hozzá a szakember arra a kérdésre válaszolva, hogy vajon miért tartották fontosnak, hogy utánajárjanak az unalmas reggeli kérdésének. 

(Cadario tipikus reggelije egy csésze kávé és egy darab pirítós volt akkoriban – és azóta is. A tanulmány társszerzője, Carey Morewedge, a Bostoni Egyetem professzora szintén ugyanazt a reggelit ette az elmúlt két évben: kávét, pirítóst mandulavajjal, és egy turmixot, amiben van avokádó, spenót, fehérjepor és banán is.)

Cadario és Morewedge korábbi tanulmányokat vizsgálva két célt határoztak meg, amelyek az étkezések megválasztását általában szabályozzák: a haszonelvűt, amelyben a gyakorlatiasság a legfontosabb, és a hedonikust, amelyben az élvezet a fontosabb. A kutatók ezt követően az étkezési tapasztalatok mintáinak megtalálására elemezték azokat az adatokat, amelyeket saját bevallásuk szerint adtak étkezési szokásaikról az 1275 amerikai és 2624 francia önkéntesből álló vizsgálati csoportok.

Felfedezték, hogy mindkét csoportban a résztvevők 68%-a egy héten belül legalább kétszer ette ugyanazt a reggelit, a franciák pedig még gyakrabban, mint az amerikaiak (73%, illetve 52% volt a két érték). Az elemzés során az is kiderült, hogy a megkérdezettek mindössze 9%-a ismételte egy héten belül meg a vacsoráját.

Az Egyesült Államokban és Franciaországban a szerzők szerint leginkább a kulturális tényezők adnak magyarázatot arra, hogy az emberek miért törekednének kevésbé változatos reggelire. Szerintük a kapitalista társadalmak gyakorlata sokunk számára egyszerűen kevesebb időt hagy a reggeli kiválasztására, elkészítésére és elfogyasztására. Vagyis egyrészt arról lehet szó, hogy állandóan dolgozunk és semmi kedvünk agyalni azon, mi legyen a reggeli: azt választjuk, ami kéznél van, és aminek az elkészítése már szinte a kezünkben van.

Mindezek mellett a cirkadián ritmus jó eséllyel szintén szerepet játszik: reggel, még éppen ébredezve mindenki jobbnak lát valami olyasmit enni, amin nem kell sokat gondolkodnia. A nap folyamán, amikor az energiánk csökken, előfordulhat, hogy egy-egy izgalmasabb étkezésre vágyunk ebéd vagy vacsora gyanánt.

A látszattal ellentétben nem a reggeli a legizgalmasabb
A látszattal ellentétben nem a reggeli a legizgalmasabbPhil Fisk / Getty Images Hungary

A kutatók egyike ezek után azt javasolta, hogy a pszichológiai tényezőket is vegyék figyelembe. A nap elején, amikor az energiaszint magasabb, az emberek hajlamosabbak a haszonelvű célok elérésére és a gyakorlati döntések meghozatalára, ezért döntenek inkább az hasznos és egyszerű reggeli mellett a legtöbben az elegáns és izgalmas helyett. 

Ám a nap előrehaladtával, ahogy az ember energiája gyarapodik és fogy, a haszonelvű célok jelentősége csökken. Az örömszerzés fontosabbá válik, és az ember hajlamosabb lesz az ízek és textúrák változatosságára. Így tehát minimum három oka van annak, hogy minden reggel ugyanazt választod: egyrészt félálomban nincs kedved gondolkodni a reggelin. Másrészt haszonelvű módon gondolkodsz, és nem fontos annyira, hogy a kedvencedet edd, inkább az, hogy hamar elkészüljön, és persze te is dolgozni jársz, így nem teheted meg, hogy órákig bruncholj, ezért nyúlsz ahhoz, amit tegnap is ettél, és amit a leggyorsabban összedobsz. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Édes otthon
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra
Kitelepítések kezdődtek Sárváron: természetkárosítás miatt volt szükség a gyors közbeavatkozásra

A természetkárosító gyakorlat miatt nem volt más megoldás, mint a szervezett kitelepítés.

március 29., 17:30

  • Offline
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg
Lopott műkincsekkel töltötték volna meg ezt a múzeumot – végül sosem nyitották meg

Éveken keresztül gyűjtötték a tervezett múzeumba az alkotásokat.

március 29., 15:10

  • Offline
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században
Ilyen volt egy magyar nemes szerelmi élete a 17. században

"Minden tisztátalan tapogatásra elmentünk mindketten" - írta egyik kalandjáról Bethlen Miklós, a 17. századi emlékiratíró.

március 29., 19:00

  • világom
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek
Annyi a szúnyog a festői településen, hogy lapáttal szedik: aláírást gyűjtenek a helyiek

A szúnyogok megkeserítik az emberek életét, 18 ezer aláírás már összegyűlt ellenük.

március 30., 06:00

  • világom
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja
Sztálin megtiltotta fiának, hogy a saját vezetéknevét használja

Sztálin elsőszülött fiának soha nem volt jó kapcsolata az apjával: amikor német hadifogságba esett, Sztálin visszautasította a fogolycserét.

március 29., 19:30

  • világom
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek
Afrika Velencéje valójában egy vízre épült nyomornegyed: így élnek a vízen a helyiek

Afrika Velencéje is sok kíváncsi látogatót vonz, és ugyancsak kitörölhetetlen élmény, csak épp nagyon máshogy.

március 29., 16:00

  • életem
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet
Ez az óraátállítással járó 5 legdurvább tünet

Nyakunkon a tavaszi óraátállítás, ami súlyos tüneteket okozhat. Mutatunk pár tippet, hogyan könnyítheted meg az alkalmazkodást.

március 29., 18:30

  • Testem
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested
Elkerülhet az Alzheimer-kór, ha ilyen a tested

Egy kutatás szerint a tested is befolyásolja az Alzheimer-kór kialakulásának esélyét.

március 30., 06:30

  • világom
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában
Nem dolgozhatnak a magánellátásban az állami kórházak orvosai a jövőben Szlovéniában

Új törvénnyel választják szét az állami és a magánegészségügyi szolgáltatásokat, szigorú tilalom vonatkozik az orvosokra.

29 perce

  • Testem
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek
Mégsem úgy működik a memória, mint eddig tudtuk: tévhit, hogy egyéves korig nincsenek emlékek

Egy új kutatás bebizonyította, hogy a gyerekkori memória teljesen másképp működik, mint ahogy feltételeztük.

március 29., 16:46

  • Offline
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?
Kitalálod egyetlen mondatból, hogy melyik magyar királyra gondoltunk?

Most megmutathatod, mennyire ismered a magyar történelmet és híres királyainkat.

március 29., 06:45

  • Offline
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés
Új kártyát vezet be az EU: sokak életét könnyítheti meg ez az intézkedés

Rengeteg ember élete egyszerűsödhet le egy új kártyának köszönhetően, amelynek a bevezetését az EU tervezi.

március 29., 07:26

  • világom
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter
Az alvilág kapujaként ismeri mindenki: évről évre mélyebb a titokzatos kráter

Az alvilág kapujaként emlegetett képződménytől nem véletlenül tartanak a helyiek – terjeszkedése egyre vészjóslóbb.

március 29., 14:00

  • világom
A magyarok kedvenc gyümölcsét itt teljesen másmilyennek ismerik: 10-szer drágább is
  • Offline
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz
Melyik tenger partján fekszik Nápoly? Extra nehéz földrajzi kvíz

Ha nagy világutazó vagy, akkor is kifoghat rajtad a tengerekről szóló kvízünk.

március 30., 06:46

  • Szülőség
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek
Megdöbbentő: már ilyen fiatalon alkoholfüggővé válnak a gyerekek

Európa egyes országaiban kemény korlátozások vannak érvényben.

március 30., 07:46

  • Offline
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották
Ilyen volt a régi Erzsébet híd: a világ egyik legszebb hídjának tartották

1903-ban, a régi Erzsébet híd átadásakor József főherceg megnyitó beszédében azt kívánta, „boldogul éljenek mindazok, akik rajta járni fognak”.

március 30., 08:06

  • Offline
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt
Így épült a szovjet-magyar barátság a gyerekek közt

Az iskolák próbáltak kapcsolatokat építeni a magyar és szovjet kisdiákok között.

március 29., 13:35

  • Offline
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?
Csak kevesen látják meg 5 másodperc alatt a képen a baglyot, neked sikerül?

Hoztuk egy új optikai illúziós feladatot. Megtalálod a képen a baglyot?

március 30., 07:25

  • Önidő
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül
5 méteres mélységben ebédelhetsz ebben az étteremben: csak víz veszi körül

Pazar környezetben, elképzelhetetlen mélységben költhetik el az ebédjüket a vendégek ebben az étteremben.

március 29., 14:36

  • Offline
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt
Még egy szigete volt Budapestnek: ezért tűnt el a víz alatt

Nem is akármilyen budapesti sziget volt: rengeteg termálforrás eredt rajta.

március 29., 10:06

  • Offline
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos
Alig változott: így néz ki 67 évesen a Rabszolgasors Isauráját játszó Lucélia Santos

Te is ugyanolyannak látod Lucélia Santost, mint negyven éve? Megmutatjuk, mennyit változott a sanyarú sorsú Isaurát alakító színésznő.

március 29., 08:20

  • Édes otthon
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat
Ha ilyet tartasz a kertedben, odavonzod a patkányokat

Környezettudatos szokás vonzhatja a patkányokat a kertedbe, talán nem is sejted, hogy nálad is megjelenhetnek.

március 29., 09:06

  • életem
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon
Egy hospice-ápoló elárulta: ezt bánják meg a legtöbben a halálos ágyukon

Ezek a vallomások nekünk is szólnak, nem érdemes megvárni életünk utolsó pillanatait ahhoz, hogy rájöjjünk, változtatni kellene.

március 29., 08:06

  • világom
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket
Ezek a budapesti szobrok hoznak szerencsét, ha megsimogatod őket

Ha legközelebb Budapest utcáin sétálsz, ne felejtsd el megkeresni ezeket a szobrokat.

március 29., 08:50

  • Offline
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató
Félelmetes múltra emlékeztet ez a szobor: a látványa is hátborzongató

A tragikus sorsoknak emléket állító szobor szívfacsaró látvány.

március 29., 12:10

  • Offline
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed
Egykor kidobták a rizst ebből az ételből, ma te is két pofára eszed

Ma már elképzelni sem tudnánk rizs nélkül ezt az ételt.

március 29., 12:40

  • lájfhekk
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet
Tönkremehet a mosógéped, ha követed ezt a tisztítási tippet

Új TikTok-trükk terjed, de csak óvatosan, a mosógépedben is kárt tehet.

március 29., 11:10

  • életem
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak
Júniustól újfajta forintokkal fizethetünk: ez az oka a változásnak

2025. nyarán már az újfajta forintokkal fizethetünk.

március 29., 07:45

  • VIP
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”
Péterfy Bori: „Nem tudnék egy férfi árnyékában élni”

Péterfy Bori elismeri, több általa írt dalszöveget is korábbi szerelmei ihlettek.

március 29., 11:40

Érdekességek