Ez az esemény feltehetően mindkét kategóriába besorolható, de azt sem szabad elfelejtenünk, hogy pont az ilyen „normálistól” eltérő – háború, koronázás, törvénykezés, adók kivetése, stb. – eset milyen sokat mesél el az adott korról, annak szellemiségéről, és természetesen az emberekről, akik az eseményeket alakították.

Hónapokig képtelenek voltak abbahagyni a nevetést Tanganyika lakói, amikor rejtélyes röhögésjárvány terjedt.
Tovább olvasomBotrányokkal terhelt időszak
A Pápai Állam egyik meglehetősen instabil időszakát élte a kilencedik század közepétől a tizedik század közepéig: a pápák szinte évente váltották egymást a politikai viszályok miatt, ám a részletekről nem tudunk sokat, mert kevés forrás maradt ránk abból az időből. Azt viszont tudjuk, hogy Formózusz pápa először Porto püspöke volt, és fordulatokkal teli volt az útja a pápai trónig, de végül 891 októberében pápává választották.

A különböző intézkedéseivel számtalan ellenséget szerzett magának, ezért halála után sem nyugodhatott békében, ugyanis VI. István pápa, a Formózuszt követő második, perbe fogta őt, és kötelezte, hogy jelenjen meg a tárgyaláson. Ez azt jelentette, hogy az elhunytat exhumálták, díszesen felöltöztették, és megkezdődött a tárgyalás. Ennek a végén, mivel nyilvánvaló okokból nem tudta megvédeni magát, megfosztották – posztumusz – a pápai címétől és a Tiberisbe hajították. A sors iróniája, hogy mindezek után a közvélemény VI. István pápa ellen fordult e tette miatt.
Megmagyarázhatatlan esetek
A nagy emu háború is egy meglehetősen szokatlan eset a történelemben: az 1932-es nagy gazdasági világválság idején a farmerek igyekeztek több búzát termelni Ausztráliában, hogy túléljék a helyzetet.

A történelem egyik legfurcsább háborújában az ország emui győzték le az ausztrál hadsereget.
Tovább olvasomEz hozzávetőleg húszezer emut vonzott a földekre, így a földművesek kénytelenek voltak a védelmi minisztérium segítségét kérni.
Egy kis csapat katonát küldtek a megfékezésükre, ám a madarak nehéz célpontnak bizonyultak. Végülis a harc során emuk százait ölték le.
Rettentő furcsának számít a 16. században kitört „táncjárvány” is Németországban. A strasbourgi eseményt egy nő, Troffea asszony indította el, aki minden ok nélkül táncra perdült az utcán. Az elkövetkező napokban hozzávetőleg négyszáz ember követte a példáját, éjjel-nappal táncoltak. Sokak halálát kimerültség vagy agyvérzés okozta. Szakértők úgy vélik, hogy a jelenséget több faktor okozta: egy zabban lévő gomba elindíthatott egy fertőzést, ezt követte a tömeghisztéria, de ezek csupán feltételezések.

Többször is felütötte a fejét a középkorban egy furcsa betegség, melynek áldozatai képtelen voltak abbahagyni a delíriumos táncot. A kór oka máig rejtély.
Tovább olvasomHa további érdekes, de megmagyarázhatatlan történelmi eseményekre is kíváncsi vagy, olvasd el ezt a cikkünket.

Súlyos járvány szedte áldozatait egy amerikai gyárban. Azt hitték, a megbetegedéseket bogárcsípések okozzák, de más lehetett a valódi ok.
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés