„Nem gondolom, hogy létezik olyan férfi, aki hűséges lenne a feleségéhez.” – Ez a Jackie Kennedy-idézet híven tükrözi az asszony csalódottságát, aki tisztában volt azzal, hogy a férje – az Egyesült Államok első embere – számtalan szeretőt tartott házasságuk ideje alatt. Jackie-nek több nagy szerelme is volt, miután megözvegyült, ám halála előtt elárulta; soha nem tudta a dallasi merényletet és férje elvesztését kiheverni.
Nem vitte Jackie Kennedy titkait a sírba
J. Randy Taraborrellit nem véletlenül tartják az önéletrajzi írások egyik királyának. Többek között Liz Taylorról, Madonnáról, Beyoncéről és Michael Jacksonról is írt egy-egy kötetet. A Kennedy család életéről több könyve is megjelent magyarul; az elnök gyermekeiről, illetve Jackie-ről, húgáról, Leeről és édesanyjukról, Janetről is. A mostani kiadvány – amely júniusban robbant az angol nyelvű piacon – eddig nem hallott történeteket ígér. A címe: Jackie – Public, Private, Secret, azaz publikus és privát történeteket, de titkokat is sorra vesz. A siker garantált: nem csoda, hogy Jackie a People magazin címlapjáról néz ránk vissza három évtizeddel azután, hogy itt hagyta ezt a földi világot.
Jackie Kennedy életének eddig ismeretlen fejezeteit évtizedekkel ezelőtt vetette papírra a sztárszerző, a forrás pedig nem volt más, mint az az építész, aki J. F. Kennedy sírkövét tervezte, és akinek harmincas éveiben viszonya volt az özvegy first ladyvel. A férfinak, John – vagy ahogyan emlegették – Jack Warneckének azonban volt egy kikötése, amikor tollba mondta szerelmük történetét. Tiszteletben tartva Jackie emlékét, aki híresen visszafogott és diszkrét volt, azt kérte, hogy a kötet csak az ő, azaz Jack halála után 10 évvel jelenhet meg. A férfi 2010-ben, 91 évesen hunyt el, de a titkait nem vitte magával a sírba.
Szerette nézni, hogyan élnek mások
1994-ben, alig néhány hónappal Jackie Kennedy-Onassis halála előtt az asszony a szerelmesek ünnepén, Valentin-napon képeslapot kapott attól a férfitól, akihez az elnök tragikus halála után szerelem fűzte. Ezek után az egykori first lady meghívta magához a férfit a New York legelegánsabb részén található otthonába. Warnecke úgy emlékezett vissza, hogy a lakásban csend honolt, a sarokban pedig egy távcső állt. Jackie mindig úgy fogalmazott, hogy szereti nézni, mások hogyan élik az életüket. Miután Jack leült, az asszony egy nagy adag borítékot adott át neki, amit egy madzaggal kötöttek át.
Egy rituálé része voltam – mint kiderült – minden este egy másik, megbízható barátját hívta át magához azon a héten, hogy együtt elégessék a leveleit és fotókat.
Akkor már Jackie tudta, hogy daganatos betegségben, Non-Hodgkin-limfómában szenved.
„Jackie kioldotta a fonalat, és kivett egy levelet a kötegből. Elolvasta, mielőtt a tűzbe dobta volna. Levelek voltak Jackie gyermekeitől, Johntól és Caroline-tól, Jack Kennedytől, második férjétől, Arisztotelész Onassistól, az apjától és tőlem is. A kezében tartott egy képet, amelyet hosszan nézett. Ő és Jack Kennedy voltak rajta, a beiktatás napján. „Ezt tartsd meg nekem, jó?” – mondta. Jackie azt kérte, ami történik, az ne derülhessen ki addig, míg valamelyikük is életben van.
Marilyn Monroe pszichológusához járt
Jackie Kennedy és az építész 1964 közepén találkozott, a férfi tervezte meg az elnök sírhelyét Arlingtonban. Az özvegyet azonban óva intették – többek között sógora, Bobby Kennedy is –, hogy viszonyba bonyolódjon Jack Warneckével. Azt gondolták, túlságosan korai még. Végül a pár három évig volt együtt, úgy tervezték, hogy Hawaiin el is jegyzik egymást. Azonban az élet másképp alakult.
„Nem sokkal ezután felhívtam Jackie-t, és elmondtam, hogy az építészirodám terjeszkedése és az extravagáns életmódunk egymillió dolláros adósságot termelt. Mondtam, hogy remélem, ez nem teszi tönkre a dolgokat köztünk. Ó – csupán ennyit válaszolt. Majd azt mondtam, szeretem. Többé nem válaszolt a hívásaimra.” Két évvel később Jackie hozzáment a hajómágnás üzletemberhez, Arisztotelész Onassishoz, majd második férje halála után egy gyémántkereskedő lett a társa.
A könyvben megszólal Jackie egykori pszichológusának asszisztense, aki azt mondta, az özvegy még a 70-es években is poszttraumás stressztől szenvedett a merénylet miatt, illetve hogy az egykori first lady úgy fogalmazott, az, ahogyan meghalt a férje, megfosztotta attól a jogától, hogy gyűlölje. Egy másik ülésen Jackie felhozta, hogy a pszichológus korábban Marilyn Monroe-t is kezelte, aki köztudottan az elnök szeretője volt. A szakember azonban a titoktartásra hivatkozott, és nem árult el semmit arról, mit mondott Kennedyvel való kapcsolatáról a színésznő.
Jack Warnecke a könyvben elmesélte utolsó beszélgetésüket Jackie-vel. A férfi megkérdezte, mi az, amit másképp csinálna az életében. Jackie így válaszolt: „Nem hagynám, hogy 1963. november 22-e, a merénylet napja megmérgezze az egész életemet. Ez a múlt, de soha nem tudtam túllépni rajta. Túl sok időt töltöttem azzal, hogy olyan dolgokon gyötrődtem, amit nem tudok megváltoztatni.” Soha többé nem beszéltek.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés