1. Ha méretben nem megfelelő ingatlant választasz, azaz túl kicsit vagy túl nagyot vásárolsz, nem határoztad meg az alapigényeket időben, vagy nem tartod magad hozzá. Ez általában impulzív, kapkodó döntésből adódhat. Ugyanezt a hibát el lehet követni másként, pl. ha olyan helyen vásárolsz, amihez igazából semmi, de semmi kötődésed nincs, magyarán sem a munkahelyed, sem a rokonaid, sem a gyermekeid oktatási intézményei nincsenek közel. A rossz hír az, hogy ilyenkor egy-két éven belül újratervezheted a költözést.
2. Olyan ingatlant vásárolsz, aminek nem jársz utána, azaz nem tájékozódsz alaposan. Azon túl, amikre alapvetően is gondolsz egy ingatlan megvásárlásakor érdemes még néhány dologra odafigyelni. Fontos a környéket alaposan megszemlélni, és akár az önkormányzattal is egyeztetni az adott területről, ingatlanról és a tervezett helyi fejlesztésekről. Vajon lesz a szomszédban egy bölcsőde, vagy akár egy bevásárlóközpont? Netán benzinkút? Nagyon fontos egyeztetni a közös képviselővel a ház lakóinak magatartásáról és a ház pénzügyi és műszaki helyzetéről egyaránt!
3. Azon túl, hogy a tulajdoni lapot láttad és értelmezted, a ház alapító okiratát, valamint a szervezeti és működési szabályzatát is elolvastad már? Sajnos előfordul, hogy elfelejtik, hogy a ház alapító okirata rendelkezik arról, hogy elővásárlási joga van például a szomszédoknak. Ilyenkor hiába vagy már birtokon belül, csúnya per kerekedhet belőle. Ha valakinek elővásárlási joga van, akkor az adásvétel során eljáró ügyvédnek pontosan el kell magyaráznia neked a folyamatokat.
4. Ha garázzsal rendelkező lakást, házat vásárolsz, feltétlenül próbáld be az autódat, mármint időben, azaz az adásvételt megelőzően. Sajnos nagyon gyakori probléma, hogy az autó egyszerűen nem fér be az adott garázsba. A hatvanas, hetvenes évek garázsaira jellemző, hogy Trabantokra, Ladákra és Zsigulikra tervezték azokat, azaz egy hosszabb vagy magasabb autóval oda nem fogsz beparkolni. Teremgarázsokban jellemző hiba, hogy a kijelölt hely nagyon kényelmetlenül parkolható. Ha ezt előre felismered, el tudod dönteni, hogy ez vállalható kompromisszum-e a számodra. Nem árt a pincébe is lelátogatni, van e víz, vagy dohos-e ott a levegő.
5. Érdeklődj a ház építőanyagáról. Nem mindegy, hogy a ház tégla, bauxitbeton, panel, vagy esetleg a tartóelemei és a falazata is különböző anyagból van. Nézz utána időben, és döntsd el, hogy neked mi a vállalható kompromisszum, miben szeretnél (jól) élni!
6. Mikor leszel a legtöbbet otthon? Abban a napszakban feltétlenül nézd meg a lakást vásárlás előtt. Ne csak kora reggel, vagy ne csak későn este. Napsütést nem tudsz utólag rendelni a nappalidba, ahogy a fényviszonyokat sem lehet kicserélni. Ha délelőtti napot kap a lakás, akkor hiába ábrándozol arról, hogy a teraszodon napozol majd munka után!
7. Ahogy a kapkodás sem szül soha jót, ugyanúgy a késlekedés sem. Ha megszületett a döntésed, fontos, hogy olyan szakemberekkel (pl. műszaki ellenőr, ügyvéd) vedd körbe magad, akiknek ugyanolyan fontos, hogy a kellő, mégis biztonságos tempóban haladjanak a folyamatok.