Szerencsére a tudományt is érdekli a kérdés, így utánajártak annak, vajon mi okozza a felnőttkori pattanásokat. A jó hír ugyanaz, ami a rossz: annak érdekében, hogy a bőröd szebb legyen, lehet, hogy csak az étrendeden kell változtatnod.
De vajon miért alakulnak ki a pattanások, és mit tehetünk ellenük? A kellemetlen állapot amerikaiak millióit érinti, és a tengerentúlon a kezelésével kapcsolatos költségek meghaladják a 2 milliárd dollárt. Az American Academy of Dermatology így hosszas kutatómunka árán utánajárt a problémának, és úgy tűnik, hogy arra is rájöttek, mit kell változtatnunk a simább bőrért.
Tanulmányukban azt is megfogalmazzák, mi egyáltalán a pattanásos állapot.
- Megnagyobbodott zsírmirigyek a bőrben, amelyek túl sok olajat termelnek.
- Az olajat kibocsátó szőrtüszők elzáródása.
- Baktériumok növekedése a szőrtüszőkben.
Miért jó ezt tudni? Figyeld csak meg: a pattanások három oka közül kettő az olajtermeléssel kapcsolatos. A Journal of the Academy of Nutrition and Dietetics folyóiratban egy korábban megjelent tanulmány szerint a túlzott olajtermelés egy része az étrendünknek köszönhető. Ez a tanulmány megállapította, hogy a magas glikémiás élelmiszerek és tejtermékek olyan változásokat okozhatnak a szervezetben, amelyek fokozott sejtnövekedéshez és olajtermeléshez vezetnek, ami növelheti a pattanások kialakulásának esélyét.
A glikémiás index annak a sebességnek a mértéke, amellyel az élelmiszerben lévő cukor belép a véráramba. A magas glikémiás értékű élelmiszerek azok, amelyek a leggyorsabban reagálnak a vércukorszintre. Tehát az olyan fogások, mint a sütemény és a fehér kenyér, magas glikémiás indexűnek számítanak. Fontos azonban megjegyezni, hogy a glikémiás index nem az élelmiszer tápértékének, zsírtartalmának vagy bármi másnak a mértéke. Egyszerűen azt jelzi, hogy milyen hatással lesz az elfogyasztott étel vércukorszintre.
Íme néhány tipp, hogyan kövess alacsony glikémiás étrendet stressz nélkül:
Kerüld a feldolgozott élelmiszereket! A teljes értékű élelmiszerek glikémiás indexe általában alacsonyabb, mint a feldolgozott élelmiszereké. Az almalé például sokkal gyorsabban emeli meg a vércukorszintet, mint ha egy egész almát eszel.
Próbáld ki a fehérjékkel való párosítást! Mivel a fehérje nehezebben emészthető, csökkentheti az étkezés általános glikémiás indexét. Mindezek mellett fontos, hogy ne használj sajtot vagy más tejterméket fehérjeként, mert ezek más okból kifolyólag okozhatnak pattanásokat.
Válaszd mindig a rostokat! Mivel a magas rosttartalmú fogásokat a szervezet nem tudja a hagyományos módon megemészteni, így a rost glikémiás indexe alacsony, érdemes azt is minél többször választanod.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés