Minden idők egyik leghíresebb és leglátványosabb filmjelenete az 1959-es ókori eposz, a Ben-Hur kocsiversenye, melyben a Charlton Heston játszotta címszereplő legyőzi korábbi barátjából lett ellenfelét, a római Messalát (Stephen Boyd). A 11 Oscar-díjat nyert szuperprodukcióval kapcsolatban több legenda is kering Hollywoodban, a legismertebb szerint egy kaszkadőr életét vesztette a fogatverseny forgatásakor, és a jelenet benne maradt a film végső változatában. De mennyi igaz a híres bulvárpletykából?
A forgatás inkább a lovakat viselte meg
A Lew Wallace regénye nyomán készült, William Wyler rendezte Ben-Hur korának legnagyobb hollywoodi szuperprodukciójának számít, melyet 12 kategóriában jelöltek Oscarra, és végül 11 aranyszobrocskát haza is vihetett – ezt a rekordot felülmúlni azóta sem sikerült, két alkotás, a Titanic és A gyűrűk ura: A király visszatér kapott ugyanennyi Oscart az amerikai Filmakadémiától. A filmet a római Cinecittà filmstúdióban forgatták, ahol egyéves előkészítési munka során több mint háromszáz díszletet építettek, köztük a fogathajtó versenynek helyszínt adó stadiont, melyet nem papírmaséból, hanem valódi kőből emeltek.

A produkcióban – mondhatjuk, „természetesen” – magyar szakemberek is részt vettek, a zeneszerző Rózsa Miklós mellett fontos feladat jutott Marton Endrének, a film technikai rendezőjének is, aki egyebek mellett a híres kocsiversenyt is dirigálta. A 15 perces, legendás jelenet forgatása során a korabeli bulvársajtóban megjelent és azóta is gyakran felbukkanó sztori szerint egy kaszkadőr – egyes változatok szerint az említett Stephen Boyd dublőre – véletlenül kirepült a kocsiból, és a földre zuhant, ahol a mögötte száguldó lovak és kerekek agyonzúzták. Más verziók úgy tartják, az eset annyira látványos lett, hogy benne maradt a kész filmben is. A történet azonban puszta kitaláció, nem több városi legendánál.
A stáb beszámolói és a színészek későbbi visszaemlékezései egyaránt cáfolják, hogy ilyesmi történt volna. A kaszkadőrcsapatot a szakmában veteránnak számító Yakima Canutt irányította, aki két fiát is beválogatta a kocsiversenybe. Az egyikük, Joe Canutt, Charlton Hestont helyettesítette a veszélyes jelenetekben, és a felvétel során egy alkalommal valóban kizuhant a kocsiból, azonban csak kisebb sérülést szenvedett, az állát kellett négy öltéssel összevarrni. Canutt zuhanása tényleg látható a film végső változatában. Rajta kívül egyetlen személy sem sérült meg a jelenet forgatásakor, öt ló viszont elpusztult.
A korábbi, némafilmes Ben-Hur forgatásán voltak balesetek
Honnét ered akkor a téves legenda a halálos kimenetelű kaszkadőrbalesetről? A sztori forrása egyrészt a már említett Marton Endre, akit a film bemutatójakor egy sajtótájékoztatón kérdeztek a kocsiversennyel kapcsolatban. Az újságírók mindenáron valamiféle szaftos és lehetőleg véres sztorit szerettek volna hallani, ezért az ingerült technikai rendező egy ponton kifakadt és felkiáltott: „Húsz ember és száz ló halt meg, ezt akarják hallani?” Hiába volt. Marton állítása puszta fricska és teljesen légből kapott, ennek ellenére hamar terjedni kezdtek a legendák.
A történet másik forrása a Ben-Hur korábbi, 1925-ös filmadaptációjával kapcsolatos hasonló pletyka. A maga korában szintén szuperprodukciónak számító némafilmes változat egyes részeit szintén Olaszországban forgatták, itt kezdődött a kocsiverseny felvétele is, a Rómában rögzített részek azonban alkalmatlannak bizonyultak, ezért szinte mindent újra felvettek a Metro-Goldwyn-Mayer stúdiójában, Hollywoodban. A film egyik főszereplője, Francis X. Bushman későbbi memoárja szerint a fogatverseny (a filmben végül nem látható) első, olaszországi felvételekor az egyik kocsi véletlenül felbukott, a benne ülő kaszkadőr kizuhant, és olyan erővel vágódott a talajnak, hogy nem lehetett megmenteni. A színész állítása azonban konkrét bizonyítékok híján inkább csak pletykának, legendának tűnik, mintsem ténynek.
A kocsiverseny forgatásakor szintén csak a lovaknak esett bántódásuk, egy másik rész, a Livorno mellett forgatott tengeri csata jelenete azonban már komolyabb incidenst okozott. Egy véletlen baleset miatt az egyik díszlethajó lángra kapott, de a tűzvész sem követelt halálos áldozatokat: három statiszta eltűnt, három nap múltán azonban mindnyájan előkerültek.
Ha tisztázni szeretnél egyéb történelmi tévhiteket, kövesd sorozatunkat, amelyben jól ismert, de nem feltétlenül igaz történeteknek járunk utána.

Izzó vaskoronával a fején, tüzes vastrónuson égett el élve a leghíresebb magyar parasztvezér, hívei pedig ettek a húsából – mennyi igaz a történetből?
Tovább olvasom
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés