A depresszió az ágyban születik?

GettyImages-1349708041 (1)

A rossz alvás és a rossz mentális egészség közötti kapcsolat jól ismert, de nem világos, hogy melyik probléma fordul elő előbb. A tudósok most bizonyítékot találtak arra, hogy a következetes, rövid éjszakai alvás a depressziós tünetek kialakulásának előfutára lehet.

Vajon melyik volt előbb, és melyik okozója a másiknak: a nem megfelelő és nem elegendő alvásidő vagy a depresszió – a kettő közti kapcsolat olyan, mint a tyúk meg a tojás esete. Gyakran együtt is előfordulnak, de hogy melyik jön előbb, az nagyrészt még egy megválaszolásra váró kérdés. Egyelőre a betegségekre való genetikai érzékenység alapján az orvosok arra a megállapításra jutottak, hogy a rossz alvás valószínűleg megelőzi a depressziós tüneteket.

Öt óra alvás nem elég

A kutatók 7146 ember genetikai és egészségügyi adatait vizsgálták meg, figyelembe véve azokat a korábbi kutatások alapján ismert tényeket, hogy a depresszió körülbelül 35 százalékban öröklődik, illetve hogy a genetikai különbségek mintegy 40 százalékban felelősek az alvási időtartam valószínűsíthetőségéért.

Annál, aki éjszaka kevesebb mint öt órát tölt alvással, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki depressziós tünetek
Annál, aki éjszaka kevesebb mint öt órát tölt alvással, nagyobb valószínűséggel alakulnak ki depressziós tünetekNbc / Getty Images Hungary

A vizsgálat során a kutatásban részt vevők szokásait megfigyelve az orvosok azt találták, hogy azoknál az embereknél, akik genetikailag hajlamosak voltak a rövidebb ideig tartó alvásra, vagyis éjszaka kevesebb mint öt órát pihentek, nagyobb valószínűséggel alakultak ki depressziós tünetek. Ellenben a depresszióra genetikailag hajlamosabb embereknél nem volt jellemző, hogy a mentális betegség alvási problémát okozott volna.

A vizsgálatban részt vevők összességében átlagosan hét órát aludtak egy éjszaka. Több mint 10 százalékuk aludt öt óránál kevesebbet a vizsgálati időszak elején, ami a vizsgálati időszak végén több mint 15 százalékra emelkedett, továbbá a depressziós tünetekkel rendelkezőnek minősített résztvevők aránya körülbelül 9 százalékról 11 százalékra nőtt. 

Kiderült, hogy az öt órát vagy annál kevesebbet alvó embereknél két és félszer nagyobb valószínűséggel alakultak ki depressziós tünetek, míg a depressziós tünetekkel rendelkezőknél egyharmaddal nagyobb valószínűséggel szenvedtek a rövid alvástól.

A depresszió megelőzhető

A szakértők szerint az eredmények egyáltalán nem kecsegtetőek azoknak, akik már alvászavarokkal küszködnek, továbbá felhívták a figyelmet arra, hogy sem a rossz alvást, sem a depressziót nem szabad elkerülhetetlen következménynek tekinteni, illetve hangsúlyozták, hogy az alvásnak nagyon fontos szerepe van a jó mentális egészség szempontjából.

Az alváson nem szabad időt spórolni
Az alváson nem szabad időt spórolniEric O'Connell / Getty Images Hungary

„Mindenképpen azt tanácsolom, hogy semmiképpen ne hanyagoljuk el a pihentető alvást. Ismert a mondás, miszerint a gének töltik meg a fegyvert, és a környezet meghúzza meg a ravaszt. Ennek tükrében, ha valaki genetikailag hajlamos egy betegségre, a megelőzéssel sokat tehet a kockázatok mérséklése érdekében” – mondta Odessa Hamilton, a kutatás vezetője.

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek