A legtöbb forrás szerint az ajvár neve a török havyar, azaz a sózott halikra, vagyis kaviár szóból származik. Akárhogy is, ez a remek paprikakrém valóban igazi különlegesség, ami egyébként nemcsak húsok tetején, hanem egy forró pitába töltve, grillezett zöldségek mellett is finom, ahogy nyers zöldségeket is mártogathatsz bele. Ha még ez sem lenne elég, készíts belőle olívaolajjal salátaöntetet, ízesítsd vele a krémlevesed, vagy majonézzel elkeverve dobj össze egy dipet belőle a hasábburgonya mellé.
Most pedig az egyik legegyszerűbb receptet is megismerheted, készítsd a sütőd és a steril üvegeket!
Az ajvár készítésénél a paprikát felaprítják, megfőzik vagy megsütik, majd főként fokhagymával ízesítik, padlizsánnal keverik, és végül pürésítik. Így készül a mártásként is remekül felhasználható paprikakrém.
Íme az egyik legegyszerűbb recept, amivel akkor sem lesz gondod, ha épp kezdő vagy a konyhában:
A hozzávalók:
- 1 padlizsán (kb. 40 dkg)
- 6 darab nagyobb pirospaprika (kápia paprika, esetleg piros kaliforniai paprika)
- 50 ml olívaolaj
- 2-4 gerezd fokhagyma
- ízlés szerint só és frissen őrölt bors
- egy kevés ecet (a fehérborecet tökéletes hozzá)
Tedd a padlizsánt és a paprikát a sütő rácsára; előbbit 30, utóbbit 20 percig kell sütni. Miután letelt a húsz perc, óvatosan helyezd a paprikákat egy mély edénybe, majd takard le alufóliával 10 percre. A lényeg, hogy pára alakuljon ki a fólia alatt, így nagyon egyszerű lesz a paprikát megszabadítani a héjától. Ezután csumázd ki a paprikát, és távolítsd el a magokat is belőle.
Tisztítsd meg a padlizsánt is a héjától, majd a húsát a fokhagymával együtt dolgozd el nagy teljesítményű turmixgépben. Add a masszához a paprikát, és addig turmixold az egészet, amíg szép egységes krém nem lesz belőle.
Ezek után jöhet az olívaolaj és a fűszerek, és ha szeretnéd savanykásan, egy evőkanál borecet is.