Ez az egész egyébként csak félig igaz, már létezik olyan génmódosított alma, ami, akárhogy szeleteljük, nem barnul be. A tudósok arra figyelmeztetnek, hogy ez a genetikai manipuláció egészségügyi kockázatokat jelent, az ötletgazdák azonban máshogy látják.
A barnulás oka
A jelenséget úgy hívják, hogy enzimatikus barnulás – írja a britannica.com, kiemelve, hogy az egész folyamat alapja a növényi szövetek és az oxigén találkozása. Ez a találkozás az ún. polifenoloxidáció, melyet enzimek (polifenol-oxidázok) katalizálnak. A folyamat során megváltozik a gyümölcsök és a zöldségek polifenol-molekuláinak szerkezete, az oxidáció során keletkező anyagok pedig barnás színűek – innen a barna elszíneződés.
És hogy miért érdekes ez az egész? Mert innen tudjuk például azt, mivel tehetünk a barnulás ellen.
Az enzimatikus barnulás nem csak az almák esetében jellemző. A körte, a banán, az avokádó és a padlizsán is meglehetősen gyorsan megbarnul, de akár egyes gombafélék is elszíneződhetnek. Ám nem minden esetben kellemetlen számunkra a folyamat: ugyanez a jelenség felelős az aszalt szilva, a kávé, a fekete tea és a kakaó sötét színéért is.
Megoldásként a citromlé mellett az ananászlé is működik, de akár mézzel is tehetünk az elszíneződések ellen, ami útját állja az oxigénnek, így védi meg almaszeleteinket a barnulástól.