Egyes italok esetében feltalálásuk pontos körülményei kérdésesek, mások eredete meglepően rövidre szabott – írja a The Daily Meal cikke, amelyben több ismert koktél eredetének jártak utána.
A koktélok eredete úgy általánosságban nem tisztázott, és a szó jelentéséről is számos elmélet született. A legismertebb szerint a cocktail szó eredetileg a kurta farkú, nem telivér lovakat jelölte. A legenda azt mondja, később kezdték el használni az olyan egyszerű, faragatlan emberekre, akik úriembernek akartak látszani, majd így lett a hígított, szirupokkal, kávéval elkevert alkoholos italok neve is ugyanez.
Gin-tonik
A klasszikus gin-tonikot akkoriban találták fel, amikor a brit korona átvette India felett az uralmat. Ebben az időszakban a malária hatalmas veszélyt jelentett a térségben, ám észrevették, hogy a tonik kinintartalma megoldást jelent a betegség ellen. A helyiek szerint a keserű tonik nem volt valami nagy szám, ám ginnel és lime-mal keverve már jobban csúszott az orvosi javallatra rendelt ital.
Hurrikán
A Hurrikán egy édes és nagyon erős koktél, ami kétféle rumból, keserűlikőrből, citromléből és maracujaszirupból készül. Az italt Pat O’Brien klubtulajdonosnak köszönhetjük, aki az 1940-es években, New Orleansban álmodta meg az ütős mixet. Mivel a második világháborúban elég nagy hiány volt a legnépszerűbb égetett szeszekből, a New Orleans-i bároknak be kellett vásárolniuk bizonyos mennyiségű karibi eredetű rumot a forgalmazóktól, mielőtt megkaphatták volna a kért termékeket. O’Brien ezt a különleges koktélt kísérletezte ki a rumfogyasztás felpörgetésére.
Margarita
Több ember állítja, hogy az első Margaritát ő álmodta meg. A legkorábbi és legszélesebb körben elfogadott beszámoló Carlos „Danny” Herrerától származik. A szállodatulajdonos állítólag 1938-ban találta fel a koktélt, amikor éttermébe betért Marjorie King, a színésznő, és közölte, hogy nem bírja a töményet. Annak érdekében, hogy egy kicsit különlegesebb legyen, Herrera a tequilához adott egy kis Cointreau-t, megsózta a pohár peremét, és egy kevés citromlével is feldobta az italt.
Mojito
A mojito – ami állítólag Ernest Hemingway egyik legnagyobb kedvence volt – Kubában született, bár a pontos szülőhelyén még vitatkoznak a koktéltörténészek és a mojitoszakértők. Az egyik történet 1586-ig nyúlik vissza, amikor Francis Drake brit rablóhajó-kapitány partra küldte az embereit, hogy gyógyszereket szerezzenek a vérhas és a skorbut orvoslására. Állítólag egy rumhoz hasonló, alkoholos itallal, lime-mal, cukornádlével és mentával jöttek vissza, amelyek a koktél elsődleges összetevői.
Ír kávé
Az ír kávé 1943-ban Írországban, a Shannon repülőtér utasellátójában született. Története szerint mivel a hírességek és a politikusok rendszeresen repültek az onnan induló járatokkal, hamar éttermet is nyitottak a helyszínen. Az időjárás gyakran hideg és esős volt, ezért Joe Sheridan főszakács az ír whiskyt belekeverte a kávéba, hogy a vendégek egy kicsit jobb hangulatban töltsék a várakozás perceit, óráit.
A reptér már megszűnt, de a régi kantin helyén ott áll a Joe Sheridan bár, ahol minden év augusztusában megtartják az Ír Kávéfesztivált, koncertekkel, programokkal és rengeteg ír kávéval.
Daiquiri
Úgy tűnik, a daiquirinak csak egy szülőatyja, ám mindjárt két története is van. Az egyik szerint az italt 1898-ban Jennings Cox, egy amerikai bányamérnök találta ki. A rumos-citrusos ital megalkotásának célja egyesek szerint a sárgaláz elleni védelem volt.
A másik legenda szerint Cox, az amerikai rézbányák igazgatója épp főnökeit várta, ám az utolsó pillanatban derült ki, hogy kedvencük, a gin éppen elfogyott. Nem maradt más, mint a helyi rum, ami nem volt valami népszerű, hiszen akkoriban ez az ital még inkább intenzív mellékízéről volt ismert, és nem kiváló aromáiról. Előbbieket igyekezett semlegesíteni a koktél megalkotója, aki a rumhoz lime levét, cukrot és sok jeget kevert.
Bloody Mary
Egy Fernand Petiot nevű férfi állítja, hogy 1921-ben ő találta fel ezt a koktélt, amikor a párizsi New York nevű bárban (a mai Harry’s New York Barban) dolgozott. Az eredeti recept csak paradicsomlé és vodka volt, de Petiot évekkel később a New York-i St. Regis Hotelbe ment át, és attól kezdve sót, borsot, Cayenne-borsot, Worcestershire-szószt és citromot is adott hozzá. Nevét minden valószínűség szerint I. Mária angol királynőről (Véres Máriáról) kapta, de van, aki szerint a név ihletője Mary Pickford színésznő, sőt egyesek szerint egy pincérnő volt.
Screwdriver
Számos történet szól a vodka-narancs feltalálásáról, de a legnépszerűbb szerint egy amerikai cég által működtetett olajfúró torony munkásai találták fel a Perzsa-öbölben. Ezek a férfiak narancslevet kaptak reggelire, ami elég C-vitamint biztosított a számukra ahhoz, hogy ne kapjanak skorbutot, mint korábban a tengerészek. Innen már csak egy lépés volt, hogy sunyiban egy kis vodkát is keverjenek bele, és kanál híján névadójával, egy csavarhúzóval keverjék el.
38 ország 127 bárja szerint. A te kedvenced szerepel a listán?
Tovább olvasom