Bár még kicsit drágán, de egy-két zöldségesnél már felbukkant a medvehagyma, amitől még inkább tavaszváró hangulatba kerültünk. A hajtás után mutatjuk, hogy mit készíthettek az egyik legszexisebbnek is kikiáltott zöldségből ha levesre, tésztára vagy sós desszertre vágytok!
Medvehagyma krémleves mentával
Hozzávalók:
1 csokor medvehagyma
2 kisebb burgonya
2-4 gerezd fokhagyma
száraz kifli, kenyér/kruton
0,5 l alaplé/víz
1 evőkanál kókuszolaj
1 púpozott evőkanál rizsliszt
só, bors
2-3 szál friss menta
1,5 dl rizstejszín/normál tejszín
A leves díszítéshez hagyj meg egy kevés nyers medvehagymát.
Elkészítés:
Mossuk meg a medvehagymát, mentát, krumplit, szeleteld fel, majd tegyük őket félre. Nem kell nagyon apróra vágni a hagymát, a végén úgy is össze kell turmixolni.
Dobjuk rá az aprított fokhagymát a hevített olajra, és kevergessük pár percig. Ezután jöhet a hagyma és a menta is. Akkor jó, ha már összeestek a levelek.
Szórjuk meg a liszttel, öntsük fel az alaplével/vízzel, és adjuk a leveshez a burgonyát is. Amikor megfőtt a burgonya sózzuk, borsozzuk az ételt, és adjuk hozzá a tejszínt is. Főzzük össze a levest, majd botmixerrel turmixoljuk össze. Hagyjuk a lábast a tűzhelyen kihűlni.
Medvehagymás lazacos tészta
Hozzávalók:
500 g spagetti, linguine vagy valamilyen szélesebb, nem lyukas tészta
2 nagy csomag medvehagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 citrom
parmezán
olívaolaj
só és bors
4 szelet bőrös lazac
Elkészítés:
A sütőt előmelegítjük 200 fokra.
A lazacokat olívaolajjal bekent tepsire tesszük, sózzuk, borsozzuk, felül is meglocsoljuk olívaolajjal és vastagságtól függően legfeljebb 15 percig sütjük.
Közben nagy serpenyőben olívaolajat melegítünk, a megmosott medvehagymák fehér szárrészét beledobjuk, mellédobjuk a vékony karikákra vágott fokhagymaszeleteket. Amikor serceg és még nem barnul a fokhagyma, el is zárjuk, belereszeljük a megmosott citrom héját.
A tésztát al dentére főzzük, és forrón beleöntjük a medvehagymás serpenyőbe, hozzákeverjük a nagyobb darabokra felvágott medvehagymaleveleket is.
Összeforgatjuk, mehet bele az egész, vagy fél citrom leve is ízlés szerint, még egy kis olívaolaj, só és bors.
Amikor kész a lazac, kivesszük a sütőből. Én megpróbáltam még serpenyőben rápirítani a bőrére, ami elég keserves dolog, mivel nagyon serceg-spriccel, a bőr hajlamos elválni a hústól, szóval, ha valaki feladja, megértem. Ha jól beolajoztuk a tepsit és bőrével lefelé van rajta a lazac és picit tovább sütjük, akkor is megpirul az alja, de a hús kiszárad, szóval ez nem olyan elegáns.
Tálaláskor a medvetésztára jókora parmezánkupacot szórunk, a tetejére megy a lazac és kész!
Medvehagymás-túrós pogácsa
Hozzávalók:
10 dkg medvehagyma
1 csipet cukor
2 ek kacsazsír vagy vaj
2 ek olaj
Elkészítés:
Az élesztőt a langyos tejben kevés cukorral, 2 kanál lisztel felfuttatjuk.
A túrót összekeverjük az apróra vágott medvehagymával, sóval, 1 db tojással és tejföllel, zsírral. (Ügyeljünk rá, hogy szobahőmérsékletű legyen, mert ha hidegebb, akkor nehezebben fog megkelni a tésztánk, és nehezebb is lesz).
A liszthez hozzákeverjük a túrós masszát, ha megkívánja a tészta akkor gyúrhatunk még hozzá lisztet vagy tejfölt.Mindezt jól összegyúrjuk, közepes keménységű tésztát kapunk, a végén gyúrunk még hozzá kb. 2 evőkanál olajat, így nem ragad a kézhez, sem a tál falához.
2 cm vastagságúra nyújtjuk, tojással megkenjük, majd egy éles késsel berácsozzuk a tetejét. Pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk, majd zsírpapírral bélelt vagy kivajazott tepsiben körülbelül egy órán át kelesztjük.
Előmelegített forró sütőben sütjük kb. 10 percig, hogy kérget kapjon, így nem szárad ki a pogácsa, aztán kisebb fokozaton kb. 10-15 percig aranybarnára sütjük.