Nincs vége a világnak, sőt: ebben a 9 elképesztő dologban még fejlődtünk is

GettyImages-912015114
Olvasási idő kb. 8 perc

A világ fejlődése az elmúlt 200 évben rohamosan nőtt. Összehasonlíthatatlanul jobb az életminőség napjainkban, mint amilyen akár az 1800-as években volt.

„Bezzeg az én időmben!”, „Azok a régi szép idők!” és hasonló, nosztalgiától csöpögő mondatokat ejtünk ki a szánkon, vagy fogalmazunk meg gondolatban, illetve retró újjáélesztő sorozatokat, filmeket nézünk, vagy csak simán a régi klasszikusokat daráljuk újra és újra. A gondtalan gyermekkorra ácsingózás mellett könnyű felvenni azt a népszerű, pesszimista életszemléletet, hogy a világ egyre csak rosszabb és rosszabb. Ebben természetesen van némi igazság is, azonban a történelem nagy távlatából szemlélve mégis azt kell látnunk, hogy az emberiség, a társadalom, tehát a „világ” fejlődőképes. Ebben a 9 dologban vált jobb hellyé a világ, csak hogy valami pozitívat is láthassunk a jelenlegi helyzetben, ha már az infláció, a klímaváltozás, a Covid és az orosz–ukrán háború nyomasztó valóságától kicsit megcsömörlünk.

1. Megnőtt a várható élettartam

Nem is olyan régen, mindössze két évszázaddal ezelőtt az Egyesült Királyságban mindössze 40 év volt a várható élettartam. Az 1800-as évek környékén beütő ipari forradalom hatására azonban fokozatosan egyre több leélt évre számíthatnak az emberek: az ebben a kategóriában legjobban teljesítő országokban például 36%-os (Japán, 85 évvel), 59%-os (Norvégia, 83 évvel) és 93%-os (Szingapúr, 85 évvel) növekedés történt 2021-re saját korábbi átlagukhoz képest. Ez mind semmi, még a mai modern világ legkisebb várható élettartamú országaiban (csupán 6 országban van ez 60 év alatt) is tovább és egészségesebben élnek az emberek, mint az 1800-as évek Amerikájában vagy Angliájában: Lesothóban, a Dél-Afrikai Köztársaság területén is 53 évre számíthatnak az emberek.

A világ fejlődött: hosszabb a várható élettartam
A világ fejlődött: hosszabb a várható élettartamSolStock / Getty Images Hungary

2. Már nem az emberek 90%-a él extrém szegénységben

Elképesztő belegondolni, de az emberiség történelmének nagy részében a népesség 90%-a élt mélyszegénységben, és csupán a krémek krémje úszta meg ezt a sorsot. Az ipari forradalom előtt a többséget egyetlen rossz aratás, közepes sérülés vagy betegség választotta el az azonnali éhezéstől és a fedélnélküliségtől. Ha meg tudta engedni magának valaki, hogy vegyen egy kenyeret, hogy még egy napot túl tudjon élni, akkor nem számított szegénynek. Összehasonlításként: az Egyesült Királyság, amely akkor világhatalom volt, GDP-je 1800-ban kisebb volt, mint az ezredfordulós Zimbabwénak. 

A globális szélsőséges szegénység a 17. század első éveiben kezdett csökkenni, de a legnagyobb ütemű mérséklődés 1950-től figyelhető meg, amikor a globalizáció felgyorsította a tudás, a technológia, az erőforrások és a szolgáltatások kereskedelmét és cseréjét. Az 1950 óta eltelt hét évtizedben a globális mélyszegénység 63%-ról 2015-re nagyjából 9,5%-ra csökkent.

3. A beltéri levegőszennyezettség csökkent

A magas szintű beltéri levegőszennyezettség generációkon keresztül rontotta az emberek életminőségét, amikor szilárd bio-tüzelőanyagokat voltak kénytelenek használni fűtésre és főzéshez. A rossz minőségű és nem hatékony szilárd tüzelőanyagok égetése a lakótérben és környékén befeketíti a falakat és a tüdőket egyaránt, aránytalanul nagymértékben befolyásolva az 50 felettiek és az 5 éven aluliak egészségét. 

Az 1990 és 2019 közötti közel három évtizedben a háztartási légszennyezésnek tulajdonítható idő előtti halálozások száma az összes országot figyelembe véve több mint 2 millióval csökkent. Ez annak köszönhető, hogy sok helyen át tudtak váltani a szennyező és veszélyes tüzelőanyagok használatáról(fa, szén és faszén) tisztább üzemanyagokra (pl. kerozinra és etanolra). 2000 és 2020 között 49,5%-ról 69%-ra nőtt azok száma, akik a főzéshez tiszta tüzelőanyagokhoz férnek hozzá. Az elektromos áramhoz való hozzáférés pedig még tisztábbá teszi a beltéri levegőt.

A világ fejlődött: napjainkban a legkisebb az éhezés globálisan
A világ fejlődött: napjainkban a legkisebb az éhezés globálisanNazar Abbas Photography / Getty Images Hungary

4. A történelem során átlagosan most a legkisebb az éhezés

Az étel szempontjából vizsgált történelemre az éhezés és az éhínségek voltak jellemzőek. Azonban az ipari forradalom óta napjainkig négy nagy erő alakította át az élelmiszerrendszerünket: (1) a Bosch–Haber-eljárás a szintetikus műtrágyák előállítására, (2) a Norman Borlaug által bevezetett nagy termőképességű növényfajták, (3) a globalizáció és a kereskedelem növekedése és (4) a tömeges mezőgazdasági iparosítás és gépesítés. Míg az 1860-as és 1940-es évek között 100 000-ből 57 életet követeltek az éhínségek világszerte, addig az 1950-es évek és 2016 között már csak 14,4-en hunytak el emiatt a 100 000-ből, tehát 75%-os javulás történt az éhezés okozta elhalálozás terén.

5. Léteznek vakcinák a betegségekre

Kevés innovációról mondható el, hogy egymilliárd életet megmentett volna, de a vakcinák pont ebbe a kategóriába esnek a tiszta víz, a jobb higiénia és a műtrágya társaságában. Csak a himlő elleni vakcina önmagában 5 millió életet ment meg évente, tehát 1980 és 2018 között 150–200 millió életet. A 15 leggyakoribb védőoltás – a diftériától és a kanyarótól a pertussisig és a rubeoláig – együttesen több milliárd ember életét mentette meg, és ennek legnagyobb haszonélvezői az 5 év alatti gyermekek. 

6. Nagyon kevés az analfabéta

Soha nem tudtak ennyien írni-olvasni, soha nem volt ennyire tanult a globális társadalom, mint manapság. A nyomtatás beköszönte előtt túl drágák is lettek volna még a könyvek az átlagember számára, így a 15. századi Angliában például a társadalom 95%-a analfabéta volt. Az extrém alacsony írás-olvasás tudók száma az 1800-as években kezdett el fokozatosan javulni, és az 1930-as évektől számítva váltott át rohamos fejlődésbe.

Míg 1800-ban a 15 év felettiek csupán 12%-a tudott olvasni és írni, addig 2020-ra ez 87%-ra nőtt. Manapság a Föld lakosságának nagy része nem analfabéta, azonban néhány helyen még mindig rendkívül alacsony az írni-olvasni tudók aránya (Afganisztánban 37%, Nigériában 35%, Maliban 31%, Szomáliában pedig mindössze 5%). Ehhez képest a magyarok 25%-a számít funkcionális analfabétának, tehát ugyan tudnak írni és olvasni, de nehezen betűzik ki a dolgokat, és nem teljesen képesek megérteni az olvasott szövegek tartalmát.

A világ fejlődött: soha sem volt korábban ennyi embernek hozzáférése friss vízhez
A világ fejlődött: soha sem volt korábban ennyi embernek hozzáférése friss vízhezIlias Katsouras jr / Getty Images Hungary

7. Biztonságos vízellátás és tisztaság jellemző a legtöbb helyre

Még a 18. században is alig akadt olyan, aki biztonságos vízellátásnak és higiéniának örvendhetett volna, pedig ezek a tényezők létfontosságúak: nélkülük tömeges megbetegedések és halálozások milliárdjait okozták fertőző betegségek. A helyzet egyre javul, bár még 2019-ben is 1,2 millió és 756 ezer halálhoz vezettek a nem megfelelő körülmények ezen a téren. Globálisan 74%-ra ugrott 2021-re (a 2000-es 62%-ról) a népesség azon része, akik biztonságos vízellátáshoz fértek hozzá, a higiéniát illetően pedig 54%-ot értek el 2021-re (2000-ben még csak 29%-ra volt ez jellemző).

8. Csökkent a gyermekhalálozás

Az ipari forradalom előtti időkben régiótól és társadalmi osztálytól függetlenül a gyerekek 40%-a nem élt tovább 5 évnél. A fertőző betegségek és az alultápláltság veszélyeztette az életüket a legjobban. 2021-re azonban a gyermekhalálozás globális átlaga 3,7%-ra csökkent.

9. Gazdasági növekedés 

Még ha most gazdasági válságban is vagyunk, jelentős gazdasági növekedés történt az 1820-as évekhez képest. Az 1820 és 2018 közötti években az egy főre jutó GDP inflációval kiigazítva soha nem látott mértékben nőtt meg: 1102 dollárról több mint 15 000 dollárra. A globális termelékenység és jólét hihetetlen mértékű növekedése alapvetően megváltoztatta bolygónkat. A gazdasági növekedés a haladás motorja és az innováció elsődleges mozgatórugója, amely javítja az életszínvonalat és fokozza az általános emberi boldogulást.

80 millió állás szűnhet meg globálisan 2030-ig a fokozódó hőstressz miatt80 millió állás szűnhet meg globálisan 2030-ig a fokozódó hőstressz miatt

A globális felmelegedés rontani fogja a gazdaságot, és mélyíti a társadalmi egyenlőtlenségeket is az emelkedő hőstressz miatt.

Tovább olvasom

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!

Az oldalról ajánljuk

  • Testem
Ha ezt iszod ülőmunka közben, 13 évvel tovább élhetsz
Ha ezt iszod ülőmunka közben, 13 évvel tovább élhetsz

Az ülőmunka hátrányait nemcsak sporttal és diétával ellensúlyozhatjuk. Van egy ital, amit érdemes egészségünk megőrzése érdekében naponta fogyasztani.

február 13., 06:00

  • Offline
Ő az egyetlen nő, aki megkapta a matematikai Nobelt: szakácsnő a példaképe
Ő az egyetlen nő, aki megkapta a matematikai Nobelt: szakácsnő a példaképe

A vietnámi háború idején kezdte a pályáját, de élete legnagyobb elismerését csak hat éve kapta meg a matematikus.

február 12., 19:00

  • életem
Ez a világ legveszélyesebb sportja: alig űzik páran, mégis sok az áldozata
Ez a világ legveszélyesebb sportja: alig űzik páran, mégis sok az áldozata

Néhány sportágban nagyobb a sérülés kockázata, az extrém sportok világában pedig egyetlen hiba is végzetes tragédiát okozhat.

február 12., 19:30

  • világom
Több mint duplájára emelik a repülőjegyek után fizetendő adót
Több mint duplájára emelik a repülőjegyek után fizetendő adót

A jegyekre kirótt adó drasztikus emelése jelentősen megdrágíthatja a légi közlekedést.

február 12., 17:30

  • életem
Újabb fontos élelmiszert kezdtek hamisítani: a legtöbben mindennap fogyasztják
Újabb fontos élelmiszert kezdtek hamisítani: a legtöbben mindennap fogyasztják

Újabb élelmiszerünk került a hamisítók célkeresztjébe, ami komoly következményekkel járhat.

február 12., 16:46

  • Mindennapi
Hihetetlen, mire keresnek rá az emberek leggyakrabban az interneten
Hihetetlen, mire keresnek rá az emberek leggyakrabban az interneten

Nem Donald Trump vagy Taylor Swift győzött – ennyit elárulunk.

február 13., 07:25

  • világom
Ez a budapesti utca bekerült a világ legdrágábbjai közé
Ez a budapesti utca bekerült a világ legdrágábbjai közé

Eggyel előrébb lépett a világ legdrágább utcáinak rangsorában a budapesti helyszín, ahol a legtöbbet nőttek az ületek bérleti díjai egész Európában.

február 13., 05:46

  • Édes otthon
Ha így újítod fel a lakásod, csökkenhet is az értéke: 7 átalakítás, amibe ne vágj bele
Ha így újítod fel a lakásod, csökkenhet is az értéke: 7 átalakítás, amibe ne vágj bele

Hiába költöttünk valamire vagyonokat az otthonunk felújítása során, az eladáskor nem mindig térül meg.

február 12., 18:30

  • Offline
Emlékszel még, ki alakította Tarzant vagy az Angyalt?
Emlékszel még, ki alakította Tarzant vagy az Angyalt?

Sokszor egy színészre úgy ráragad egy karakter, lásd Kojak vagy Mr. Bean, hogy eredeti nevükre alig emlékszünk. Nézzünk pár példát!

február 13., 06:45

  • Offline
Boldogtalan volt a First Lady szerepében, el akarta hagyni Sztálint második felesége
Boldogtalan volt a First Lady szerepében, el akarta hagyni Sztálint második felesége

Nincs kizárva, hogy Sztálin második feleségének halálát maga a diktátor rendelte meg.

4 órája

  • életem
régi Nokia
régi Nokia

Ezt a régi Nokiát annyian keresik, hogy felszökött a használtpiaci ára.

február 12., 07:26

  • életem
7 vármegye veszélyben: jégpáncéllal vonja be útjaikat az ónos eső
7 vármegye veszélyben: jégpáncéllal vonja be útjaikat az ónos eső

A jeges utak komoly veszélyt jelenthetnek az autósokra, gyalogosokra nézve egyaránt.

február 13., 07:46

  • világom
Földöntúli tájjá változik eső után az ezer tó sivataga
Földöntúli tájjá változik eső után az ezer tó sivataga

A Lençóis Maranhenses nem egy átlagos sivatag: az év egy részében rengeteg eső árasztja el a homokdűnék közötti medencéket, és strandolni is lehet.

február 12., 16:00

  • életem
„Most meg mé’ vágsz ilyen képet?” – Borderline személyiségzavar egy érintett szemével
„Most meg mé’ vágsz ilyen képet?” – Borderline személyiségzavar egy érintett szemével

Egyik pillanatban menny, a másikban a pokol legmélyebb bugyra: a hangulatok drámai váltakozása legtöbbször együtt jár a borderline személyiségzavarral.

február 13., 08:36

  • életem
Figyelmeztetést tett közzé az MVM: mindenkinek ellenőriznie kell a számláját
Figyelmeztetést tett közzé az MVM: mindenkinek ellenőriznie kell a számláját

Fontos levél érkezik február elején az MVM Next-től, érdemes ellenőrizni a számlákat.

február 12., 15:10

  • Offline
Ezekben a magyar erdőkben már számíthatsz medvékre
Ezekben a magyar erdőkben már számíthatsz medvékre

Február elején újabb magyarországi medveészlelés volt, ráadásul hosszú idő óta először az állat menekülésre késztetett embereket.

február 13., 08:06

  • életem
Ez a kényelmi eszköz hatalmas veszélyt jelent: a legtöbb autóban ott van
Ez a kényelmi eszköz hatalmas veszélyt jelent: a legtöbb autóban ott van

Szinte minden autóban ott van az a kényelmi eszköz, ami akár 12 százalékkal is növelheti a balesetek számát.

február 13., 09:05

  • Offline
Híres városok híres tornyai: felismered, melyik hol áll?
Híres városok híres tornyai: felismered, melyik hol áll?

Kvízünk tíz kérdéséből vajon hányra mondod magabiztosan azt, hogy tudod, mely városban áll a torony?

február 12., 06:46

  • életem
Ez történt valójában a Lánchídon hétvégén: videó
Ez történt valójában a Lánchídon hétvégén: videó

Talán még a vén Duna sem látott ilyet, aminek szombaton tanúi lehettek a Lánchíd környékén járók.

február 12., 06:00

  • Offline
Egy igazi Boeing 737-es van ebben a hotelszobában
Egy igazi Boeing 737-es van ebben a hotelszobában

Nagyon különleges hotelszoba található Amszterdam egyik szállodájában, egy igazi repülőgépet építettek be.

február 12., 14:35

  • életem
Ingyen tisztítószer, életmentő adomány – ha elfogy a pénz, ők segítenek
Ingyen tisztítószer, életmentő adomány – ha elfogy a pénz, ők segítenek

Ahogy mondani szokták: adni legalább akkora öröm, mint kapni. Így van ez az ingyenes adományok esetében is.

február 12., 08:05

  • világom
Ha meglátod, hogy képzeli el az AI a sportokat, sírva nevetsz – videók
Ha meglátod, hogy képzeli el az AI a sportokat, sírva nevetsz – videók

Megmutatjuk, mit gondol az AI a sportokról: készülj fel egy felejthetetlen utazásra a kaotikus abszurditás világába!

február 12., 11:40

  • Testem
Már nem 36,6 fokos az átlagos testhőmérséklet
Már nem 36,6 fokos az átlagos testhőmérséklet

Több vizsgálat során derült ki, hogy miért változott meg az emberek testhőmérséklete az évszázadok során.

február 12., 13:36

  • életem
Veszélyes jelenség miatt adtak ki figyelmeztetést: ezeket a vármegyéket érinti
Veszélyes jelenség miatt adtak ki figyelmeztetést: ezeket a vármegyéket érinti

A veszélyjelzés nyolc vármegyét érint.

február 12., 09:06

  • Édes otthon
Százezrekre büntethetnek, ha ezt teszed szabadidődben
Százezrekre büntethetnek, ha ezt teszed szabadidődben

Több százezer forintig terjedő bírság is járhat ezért az egyszerű szabadidős tevékenységért, ha rossz helyen űzzük.

február 12., 11:10

  • Mindennapi
Ma kezdi meg az Államkincstár a kifizetéseket
Ma kezdi meg az Államkincstár a kifizetéseket

Átlagosan csaknem félmillió forint érkezhet az Államkincstártól.

február 12., 07:46

  • lájfhekk
Ezért ne használd soha a borsszórót egy étteremben
Ezért ne használd soha a borsszórót egy étteremben

Valóban csak szükség esetén használjuk ételízesítésre az éttermek asztalán lévő borsszórókat, sótartókat.

február 12., 12:10

  • életem
Egy tini telefonbetyárkodott, de az egyik SMS-éből házasság lett: ez volt az üzenet
Egy tini telefonbetyárkodott, de az egyik SMS-éből házasság lett: ez volt az üzenet

Amikor megkapta az első telefonját, idegeneknek kezdett írogatni. Nem is gondolta, hogy házasság lesz a vége.

február 12., 08:36

  • Testem
Emberre is veszélyes lehet, ha ez történik a rettegett vírussal
Emberre is veszélyes lehet, ha ez történik a rettegett vírussal

Minden esély megvan rá, hogy a rettegett vírus más formában is megjelenhessen a virológus szakértő szerint.

február 12., 10:06

  • Önidő
Többezerszeresét éri ez a magyar pénz, a fiók mélyén nálad is lehet
Többezerszeresét éri ez a magyar pénz, a fiók mélyén nálad is lehet

Ismét pénzkülönlegességre figyelmeztetnek a numizmatikusok, hatalmasat kaszálhat, akinek ilyen fillérje van otthon.

február 12., 12:40

Érdekességek