A közzétett adatok szerint a nyers tej országos termelői átlagára 164,63 Ft/kg volt az idei év első hónapjában.
Egyfolytában változó tejárak
Noha Magyarországon 2024 januárjában tovább csökkent a tej termelői ára, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb jelentése szerint már észlelhetők a drágulásra utaló jelek.
Mint azt az Agroinform.hu megírta, a zsír- és fehérjetartalom enyhe romlása mellett az alapár 2 százalékkal növekedett, ami a 2023. decemberi adatokhoz képest 2 százalékos emelkedést eredményezett a nyers tej átlagárában, dacára annak, hogy
ez még mindig 26 százalékos elmaradást jelent az előző év azonos hónapjának átlagárától.
Az AKI szerint bár a nyers tej termelői ára idén januárban még mindig igencsak alulmúlta az előző év azonos időszakának átlagárát, a 2023. év eleji jelentős árzuhanás után az év közepén ismét növekedésre váltott. A bázishatás miatt így az ár éves szinten ugyan jelentős csökkenést mutat, ám az árzuhanás utáni növekedés, valamint a tavalyi alacsonyabb árak miatt könnyen lehet, hogy a következő hónapokban drágulás következik.
Amíg a globális trendek alapján a világpiacon a nyers tej termelői ára csökkenni látszik – Új-Zélandon, az USA-ban és az Európai Unióban is jelentős visszaesést mutattak 2023 decemberéhez képest –, addig a tejtermékek ára világszerte változó. Az ömlesztett vajé és a teljes tejporé például nőtt, a sovány tejporé és a cheddar sajté viszont csökkent.
Az AKI PÁIR adatai alapján januárban tovább csökkentek a feldolgozói értékesítési árak is, így a trappista sajt 28, az adagolt vaj 25, a 2,8 százalék zsírtartalmú dobozos, tartós tej 22,6, a 1,5 százalékos zsírtartalmú dobozos, tartós tej 22,7, a tejföl 17, a gyümölcsös joghurt 14, a kefir pedig 12 százalékkal lett olcsóbb.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés