A kiszabható bírságok összege éppen augusztusban emelkedett, így néhány kivételtől eltekintve már 6500 és 60 ezer forint közötti összeget (6 hónapon belül újabb szabálysértés elkövetése esetén 90 ezer forintot) kell fizetnie a helyszínen annak, akit kisebb szabálysértésen, kihágáson kapnak. Ezt a rendőrök mellett kiszabhatják a közlekedési hatóságok ellenőrei és a közterület-felügyelők is. Az, hogy a bírságot érdemes-e elfogadnod, a konkrét eset körülményeitől is függ.
Ezt a célt szolgálja a helyszíni bírság
A LegitiMo JogSzerviz szakjogásza, dr. Krizsán Zoltán szerint a helyszíni bírság kilátásba helyezésének elsődleges célja az eljárás gyorsítása. Ha elismered a szabályszegést, így olcsóbban megúszhatod ahhoz képest, mintha eljárás indulna az ügyben.
A helyszínen a szemtanú(k) által tapasztaltak alapján állapítják meg a szabályszegés tényét, külön bizonyítási eljárás lefolytatására nem kerül sor – ellentétben például egy szabálysértési eljárással.
Ha azonban nem követtél el szabályszegést, vagyis nincs mit elismerni, a szakjogász szerint a helyszíni eljárás keretében kiszabott bírság elfogadása sem javasolt. Ilyen esetben ugyanakkor az eljáró hatósági személy feljelentést fog tenni ellened az intézkedés során készített feljegyzés, jegyzőkönyv alapján.
Amennyiben hasonló helyzetbe kerülnél, jogod van már a helyszínen tájékoztatást kérni, hogy miért vontak eljárás alá, ahogy jogodban áll megtudakolni azt is, hogy mi történik a bírság elutasítása esetén, illetve mivel jár a feljelentés.
Később lehet, hogy a dupláját kell fizetned
Ha nem fogadod el a helyszíni bírságot, és az eljárás során bebizonyosodik, hogy valóban hibáztál, kénytelen leszel mélyebben a zsebedbe nyúlni. Az általános szabály az, hogy
a szabálysértési eljárást követően kiszabott pénzbírság összege a duplája a helyszínen kiszabható bírság mértékéhez képest (bár egyes esetekben eltérő lehet).
A fizetendő összeg a szabálysértés típusától is függ. Ha ez a bírságtáblában nincs konkréten megszabva, az összeg meghatározása a hatósági személy mérlegelése alapján történhet. Ennél a forgatókönyvnél 6500 és 200 ezer forint közötti összegű bírságra számíthatsz.
Ettől függ, hogy érdemes-e elfogadnod
„Összességében azt tanácsoljuk a helyszíni bírság „fenyegetettsége” esetén, hogy mérlegelni kell a konkrét helyzetben a felróhatóságot. Amennyiben hibázott a járművezető és ezt beismeri, a helyszíni bírság kiszabásával a szabályszegés elismerésére kerül sor – fejtette ki írásában dr. Krizsán Zoltán.
Ebben az esetben nem kerül sor feljelentésre, de a jogorvoslati lehetőségek is rendkívül szűkek a felelősség utólagos vitatása terén.
Bár ha a helyszíni bírságot nem fogadod el, a feljelentést követően magasabb összegű pénzbírságra számíthatsz, cserében viszont a hatóságot terheli a bizonyítási kötelezettség, és az eljárás során lehetőséged van kifogást, panaszt vagy fellebbezést tenni.
Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy adott esetben pénzbírság helyett helyszíni figyelmeztetéssel is zárulhat az eljárás. Helyszíni bírságot pedig akár akkor is kiszabhatnak, ha sofőrként nem tartózkodsz a helyszínen. Ilyenkor a jármű üzembentartója részére küldik ki a csekket. Amennyiben a bírság kiszabását az érintett nem veszi tudomásul, vagy a meghatározott összeget a határidőig nem fizeti meg, az ügyben megint csak szabálysértési eljárás indul.
Tudtad, hogy akkor is van jogorvoslati lehetőséged, ha jogszerűtlenül kerékbilincs kerül az autódra? Erről itt írtunk.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés