Hat perc napi gyakorlat, amely elég lehet az Alzheimer-kór megelőzésére

GettyImages-1184287729

Napi hat perc nagy intenzitású testmozgás késleltetheti az Alzheimer-kór kialakulását – derül ki egy új kutatásból.

A tudósok azt találták, hogy a rövid kitörésekkel végzett, intenzív fizikai aktivitás meghosszabbíthatja az egészséges agy élettartamát, valamint késlelteti a kognitív hanyatlást.

Az agy számára nélkülözhetetlen

Az új-zélandi Otago Egyetem munkatársai arra keresték a választ, hogyan lehet egy fehérje, az úgynevezett agyi eredetű neurotróf faktor (BDNF) termelését leginkább fokozni.
Mint ismert, ez a fehérje nélkülözhetetlen az agy kialakulásához, hatékonnyá teszi a tanulást, segíti a memória megfelelő működését és a logikus gondolkodást.

A Alzheimer-kór megelőzéséhez néhány otthon végzett gyakorlat is elegendő
A Alzheimer-kór megelőzéséhez néhány otthon végzett gyakorlat is elegendőTom Werner / Getty Images Hungary

Állatkísérletek kimutatták, hogy a megnövekedett BDNF ösztönzi az emlékek kialakulását és tárolását.

A gyógyszernél is hatékonyabb

Ez idáig gyógyszeres kezeléssel nem tudták sikeresen növelni az emberi szervezet által termelt neurotróf mennyiségét. Eddig a rövid, de erőteljes testmozgás volt a leghatékonyabb módja a BDNF növelésének. Ezzel akár ötszörösére lehetett emelni a fehérje szintjét a szervezetben. 

A kutatók szerint ennek az az oka, hogy az intenzív testmozgás növeli a vérlemezkék számát, amelyek nagy mennyiségben tárolják a szervezet által kibocsátott fehérjét.

Egy nemrégiben készült tanulmány azt is megállapította, hogy az olyan, mindössze néhány perces tevékenységek sorozata, mint például a buszhoz sietés, meghosszabbíthatja az életet.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek