Így derítheted ki, lopják-e a wifid

GettyImages-1292376510
Olvasási idő kb. 4 perc

Az internet-előfizetés nem kis összegbe kerül hónapról hónapra, de nem ez az egyetlen oka annak, hogy nem érdemes elsiklani afölött, amikor olyan sejtésed alakul ki, hogy valaki lopja a wifid. A tolvajok neked is galibát okozhatnak!

Nem túl valószínű, hogy manapság bárki jelszóvédelem nélkül biztosítana internet-hozzáférést wifin keresztül otthonában: ennek ellenére is lopható a wifi. Lehet, hogy te magad adtad át a jelszót korábban valakinek, aztán elfelejtetted megváltoztatni, vagy a router belépési adatait hagytad gyári alapbeállításon, esetleg az eszköz fertőződött valamilyen vírussal, amely rendellenes működéshez vezet. Bármelyikről is legyen szó, muszáj lépni.

A wifitolvajok jeleket is hagynak

A következő jelek árulkodhatnak arról, hogy a wifidet nemcsak családtagjaid, de illetéktelenek is használják:

  • indokolatlanul lassú a kapcsolatod, a videók szakadoznak;
  • akkor is világítanak a wifihasználatot jelző ledek a routereden, amikor nincs egy vezeték nélküli internetkapcsolatot használó eszköz sem csatlakoztava a hálózatra;
  • ha applikációval is rendelkező routert használsz, idegen készülékeket látsz abban listázva.
A router kezelőfelületén kiderülhet, van-e wifitolvaj a hálózatodon
A router kezelőfelületén kiderülhet, van-e wifitolvaj a hálózatodonCasezy / Getty Images Hungary

Ha a kapcsolat lassúsága a gond, érdemes újraindítani a routert, esetleg a gépedet kábellel csatlakoztatni ahhoz. Amennyiben vezetékesen teljesen normális a sebesség, könnyen lehet, hogy itt az ideje egy új router vásárlásának – ha azonban a többi probléma áll fenn, joggal gyanakszol a nettolvajok tevékenységére.

Ez a teendőd

Ha meglapozott a gyanúd, következhet a bizonyítékgyűjtés. Lépj be a router kezelőfelületére, amit a leggyakrabban a következő címek alatt érsz el: 192.168.1.1 vagy 192.168.1.0. Ha internetszolgáltatód telepítette a routert, akkor megadta a belépési adatokat is, ha te vetted, könnyen lehet, hogy a felhasználónév és a jelszó egyaránt admin lesz, amit később változtass meg.

A kezelőfelületen nézd végig, milyen eszközök csatlakoznak a hálózatodhoz. Érdemes nem elfeledni, hogy okostévék és más eszközök is használhatják azt, ezért nem kell elsőre szívrohamot kapnod attól, ha idegennek tűnő eszközök kapcsolódnak hozzá.

Persze, ha sosem használtál Apple-termékeket, mégis kapcsolódik a wifidhez egy MacBook, az már valódi ok arra, hogy úgy érezd, valaki meglop. Ha adott pillanatban nem látsz egy idegen eszközt sem, de még mindig erős benned a gyanú, a router logjában utánanézhetsz a korábban ahhoz csatlakozó eszközök listáján is annak, vajon kik is neteznek a te hálózatodon.

Emellett a komolyabb vírusirtók a wifihálózatodat is megfigyelik, de alkalmazásokat is letölthetsz, amelyek segítenek a betolakodók kiszűrésében.

Nem mindig a wifitolvajok miatt lassú egy router: lehet, hogy csak régi már
Nem mindig a wifitolvajok miatt lassú egy router: lehet, hogy csak régi márAndranik Hakobyan / Getty Images Hungary

Így vess véget az áldatlan állapotnak

MAC-szűrés segítségével megszabadulhatsz az idegen eszközöktől: válaszd ki az összes olyan eszközt, amelyről úgy gondolod, illetéktelenül használja a hálózatodat,

másold ki MAC-azonosítójukat, majd a router wifi-beállításai közt a MAC-filterezési menüpontot kiválasztva egyszerűen tiltsd le az eszközöket. 

Ugyanígy megoldás lehet egy jelszócsere is a gondra, azonban emellett érdemes olyan intézkedéseket is megtenned, amelyek a jövőbeli visszaéléseket akadályozzák meg még azelőtt, hogy bekövetkezhetnének.

Ezeket a lépéseket érdemes megtenned:

  • nevezd át a hálózatodat;
  • WPA2-jelszót állíts be;
  • a router bejelentkezési adatait is változtasd meg, és azt is nevezd át;
  • időről időre ellenőrizd, kik használják a hálózatot.

S végül, hogy miért is érdemes a betolakodókat kidobnod? Ha valaki lopja a wifid, az adataidat is megszerezheti, a tapasztalt hekkerek pedig más csatlakoztatott eszközökbe is bejuthatnak. Ha tehát felébredt benned a gyanú, mindenképp járj utána a dolognak!

Ha az is érdekel, az online csalások ellen hogyan védekezz, olvasd el ezt a cikkünket!

Megjelent az új Dívány-könyv!

Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?

Érdekességek