Így lett népszerű az egyik legfurább magyar édesség, a téli fagyi

Retró ízek nyomában

TeliFagyi-bisected
Olvasási idő kb. 3 perc

Ha megmutatod egy külföldi ismerősödnek a téli fagyit, garantáltan meg fog lepődni.

Élelmiszeripari sorozatunkban ezúttal is egy klasszikus retró édesség, a téli fagyi eredetét tárjuk fel, ami előtt az egész világ értetlenül áll, nekünk, magyaroknak mégis mindig ott lesz a helye a szívünkben, hiszen sokunk számára gyermekkorunk egyik meghatározó édessége volt.

Így született a téli fagyi

A téli fagylalt az 1970-es években terjedt el Magyarországon. A terméket a „nyári” fagylaltok alternatívájaként kezdték gyártani, mivel úgy ítélték meg, hogy hűs volta miatt az igazi fagyi kevésbé alkalmas téli fogyasztásra. A mai szemmel igen furán ható édesség ezután az élelmiszerboltok mellett az utasellátók kínálatában is megjelent, és hamar népszerűvé vált.

A klasszikus édesség hagyományosan kakaós, vaníliás, citromos és kókuszos ízesítésű változatokban volt kapható, és mivel nem igényelt hűtést, viszonylag hosszú, 2-4 hónapos eltarthatósági idővel rendelkezett.

A téli fagyi sokak kedvence volt
A téli fagyi sokak kedvence voltWikipedia

A téli fagyi népszerűsége az 1990-es évek elején kezdett elhalványulni, amikor a szocializmus megszűnése után a külföldi gyártók termékei megjelentek a magyar piacon. A 2000-es évek végétől azonban sok más retró édességgel együtt újra divatba jött.

Sokat változott a receptje

Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, az eredeti téli fagyi tölcsérjébe főzött párizsi krémet töltöttek, majd azt csokoládéval vonták be. Manapság viszont már nem feltétlenül így készül a termék.

„Az olcsóbb bolti változatoknál párizsi krém helyett kakaós, vajas vagy margarinos krém kerül a tölcsérbe, a bevonathoz pedig kakaós masszát használnak, illetve előfordul, hogy a cukrot – részben vagy teljes egészében – édesítőszerekkel váltják ki.”

„A kínálatban kézműves változatok is kaphatóak, amelyek jobb minőségű alapanyagokból készülnek, és a szokásostól eltérő ízesítésük lehet” – tette hozzá a szakember, megjegyezve, hogy mint minden édességnél, úgy a téli fagyi fogyasztásánál is a mértékletességre érdemes törekedni.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek