A puffasztott rizs általában eléggé megosztja az embereket. Vannak, akik szerint „se íze, se bűze”, ezért valóságos megvetéssel tekintenek rá, mások viszont hajlandóak megbékélni vele, mert hasznos eszköznek tekintik a fogyókúrához. De vajon mit gondol róla az élelmiszeripari szakember?
Hogyan készül a puffasztott rizs?
Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a DIATRA Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője a Dívány kérdésére elmondta, a puffasztott rizs egy úgynevezett extrudálási eljárással készül. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a rizst pépesre főzik, majd nagy nyomáson egy szűk résen nyomják keresztül.
„Ahogy a termék kilép a résen, a nagy nyomás hirtelen lecsökken, és ennek hatására kialakul jellegzetes, légies állománya, nedvességtartalma pedig lecsökken, ezért mindenféle adalékanyag nélkül is hosszú időre eltarthatóvá válik” – magyarázta a szakember.
Az alapanyaghoz a gyártás során más gabonaféléket vagy akár fűszereket, ízesítőanyagokat is lehet keverni, ami ízében és formájában változatosabbá teheti a terméket.
Mennyire jó ötlet beépíteni a diétás étrendbe?
A szakember szerint sokan azt gondolják, hogy a puffasztott, extrudált termékek tökéletes választásnak számítanak a fogyókúrához, ez azonban nem teljesen állja meg a helyét. „Való igaz, hogy a puffasztott rizs a bekerülő levegő miatt könnyebbnek tűnik, de semmivel nem alacsonyabb a kalóriatartalma, mint az alapanyagé, vagyis a rizsé.”
A vásárlásnál mindenképpen érdemes megnézni a terméken lévő tápértékadatokat.
Traszkovics Zsolt hozzátette, nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy az előállítása során alkalmazott hőhatás miatt a puffasztott rizs gyors felszívódású szénhidrátokat tartalmaz, ezért glikémiás indexe igen magas. Ennek következtében fogyasztása után gyorsan megemeli a vércukorszintet, de a pluszenergiát hamar felhasználja szervezetünk, így rövidesen ismét éhesek leszünk.
„Természetesen az előbbiek elmondhatóak más élelmiszerekről is, tehát ilyen szempontból az extrudált termékekben semmi kirívó nincsen. Ha valaki fogyni szeretne, én azt javaslom, hogy ne egy csodaélelmiszert vagy diétát keressen, mert olyan nincs, hanem próbáljon megfelelő életmódot, étrendet kialakítani, és ezt ne csupán kúraszerűen tegye.”
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés