Így tudsz ébresztőóra nélkül időre felébredni

GettyImages-633750955

Neked is összeugrik a gyomrod, amikor meghallod az ébresztőóra hangját, és egész nap rosszkedved van, ha nem tudtad magad kialudni? Néhány hasznos változtatással elérheted azt, hogy óra nélkül ébredj, és magadtól ugorj ki reggel az ágyból.

Régen az emberek hamarabb feküdtek le aludni – hiszen nem akarták hosszú ideig égetni a gyertyát sötétedés után –, ugyanakkor, főleg nyáron, amikor hamarabb kelt a nap, az első sugarakkal már ébredtek, hogy elkezdődjön a munka. Manapság azonban már sokáig nézzük a kedvenc sorozatunkat, így nem csoda, hogy meg sem próbálunk óra nélkül ébredni.

Ismerd fel az alvásciklusod!

Azonban, ha a vekker hangjára ébredünk, az sajnos azt jelenti, hogy nem aludtunk eleget, hiszen nem azért kelünk fel, mert már kipihentük magunkat. A természetes ébredés nem csupán álom, viszont szükség van néhány új szokás bevezetésére, hogy elindulhass ezen az úton. Hiszen pihentető éjszakai alvás nélkül nincs friss ébredés. Az első lépés, hogy felismered a saját alvásciklusod. A szükséges alvás mennyisége általában 7 és 9 óra között van; lehet, hogy neked elegendő a 7 óra, másnak viszont 9 órára van szüksége ahhoz, hogy pihenten ébredjen.

Ha úgy veszed észre, hogy számodra a 8 óra alvás a tökéletes, akkor hétköznapokon, ha 6 órakor kelsz reggel, este 10-kor már ágyban kell lenned.

Ha úgy gondolod, hogy te éjszakai bagoly vagy, és nem tudsz ilyen korán elaludni, vannak olyan módszerek, amelyeket érdemes bevetni, hogy minél hamarabb álomba merülj.

A telefonod böngészésével azt üzened az agyadnak, hogy nappal van
A telefonod böngészésével azt üzened az agyadnak, hogy nappal vanYiu Yu Hoi / Getty Images Hungary

Felejtsd el például az esti tévézést vagy a telefonod böngészését; ezek a fényhatások ugyanis azt üzenik az agynak, hogy nappal van, így nem fog a szervezeted melatonint termelni, ami álomba ringatna. Inkább 1-2 órával lefekvés előtt már állítsd halványabbra otthonod fényeit, és olvass valamilyen megnyugtató olvasmányt – semmiképpen ne krimit, mert azt biztosan nem tudod majd letenni. De segíthetnek a visszatérő esti rituálék is, amelyek már az alvásra hangolnak: a meleg fürdő, kamillatea vagy meditáció is jelezheti a testednek, hogy itt a pihenés ideje. 

Készülj a másnapra!

Sokan azért nem tudnak idejében elaludni, mert még az ágyban fekve is a következő nap teendői járnak a fejükben. Ahelyett, hogy pihennél, a megoldandó feladatokhoz vándorolnak a gondolataid, és így képtelen vagy elaludni. Másnap ezért esélyed sincs, hogy a saját ritmusodban, vekker nélkül ébredj. Ezért érdemes még kora este – amit csak lehet – előre megoldani, például kikészíteni a ruhát, bepakolni a gyerek iskolatáskáját, az ebédet már dobozban eltenni a hűtőbe, hogy ennyivel is rövidebb legyen a reggeli készülődés.

Vissza a természethez: óra nélkül, fényre ébredni
Vissza a természethez: óra nélkül, fényre ébredniMaria Korneeva / Getty Images Hungary

Az óra nélküli ébredés nem fog egyik napról a másikra sikerülni, de ne add fel. Idővel észrevétlenül átáll a szervezeted erre a működésre, bár vannak olyan időszakok – például a hétvége vagy a nyári szabadság –, amikor egész biztosan nem kerülsz időben ágyba, bár jó lenne, ha erre törekednél. Addig is viszont választhatsz olyan lehetőségek közül, amelyek barátságosabbá teszik az ébredést. Ilyen például az ébresztő lámpa, amely fokozatosan – általában fél óra alatt – növeli a fényhatást, hogy az agyadat picit becsapva azt gondolod, hogy a nap kel fel. Ezzel is közelíthetsz a természetesebb ébredés felé. Akadnak olyan típusok, amelyeken a fény mellett fokozatosan egyre hangosabb természetes hanghatást is beállíthatsz, például madárcsicsergést. Ha nem az óra csörgése ver ki az ágyból, hanem ilyen kellemes fény- és hanghatások, egész biztosan jobban indul majd a reggeled. 

Óra nélkül ébredni: természetesebb életforma

Még a leggondosabb előkészítés mellett is akadnak, akik mégis csak nagyon nehezen és bal lábbal ébrednek. Nekik érdemes a reggeli szokásaikon változtatni, hogy energikusabbnak érezhessék magukat. 

A hideg zuhany és a mozgás is segít, hogy erőre kapj
A hideg zuhany és a mozgás is segít, hogy erőre kapjljubaphoto / Getty Images Hungary

Ha fáradtan ébredsz, felejtsd el a „szundi” gombot a telefonodon, így ugyanis egyre nehezebb lesz kimászni az ágyból, ráadásul szinte biztos, hogy elkésel. Ehelyett menj inkább a szabad levegőre – elegendő akár az erkélyre –, és végezz néhány tornagyakorlatot. Ha nincs erkélyed, az ágyadtól minél messzebb tornázz 10 percet. A hideg vizes arcmosástól biztosan felébredsz, illetve a váltózuhany – ha nincs olyan egészségügyi problémád, aminél nem javasolják – szintén energiával tölt fel. Emellett a hideg vizes fürdés számtalan egészségügyi előnnyel jár, például erősíti az immunrendszert, csökkenti a szorongást, javítja a vérkeringést és az emésztést.

A módszer alapja, hogy a hideg víz aktiválja az idegrendszert, és reakciók egész sorozatát idézi elő, például ad egy adrenalinlöketet, hogy aztán energiával telve induljon el a nap. 

Fürdés után használj citrusillatú testápolót, mert ez is élénkítő hatással van rád. Hallgass reggel olyan zenét, amelyre legszívesebben táncra perdülnél; ez is megakadályozza, hogy visszabújj a takaró alá. 

Szakemberek szerint óra nélkül ébredni visszatérés egy sokkal természetesebb létformába, hiszen a tested dönti el, hogy mikor kezdd a napot, és nem egy külső, olykor zavaró hang. Ha a szervezeted rááll az alvás-ébrenlét megfelelő ütemére, elegendő lesz a pihenés mennyisége, és sikerül majd magadtól, időben és jókedvűen felébredni.

Ha kíváncsi vagy, mi segíthet még, hogy könnyebben teljen meg energiával a napod, olvasd el ezt a cikkünket is. 

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek