Bár a legtöbb alapanyagot nagyon is indokolt a főzés előtt leöblíteni, van köztük olyan is, aminél a mosás nemhogy nem szolgálja a higiénia javát, hanem komoly élelmiszer-biztonsági kockázatokat rejt magában, így akár meg is fertőződhetsz miatta. Mutatjuk, hogy a hús, a tojás és a rizs közül melyik tartozik ide.
Amit nem kell megmosni a főzéshez
A szalmonellától tartva a tojást sokan hajlamosak automatikusan megmosni felhasználása előtt, de erre a legtöbb esetben semmi szükség nincs. A NÉBIH álláspontja a kérdésben a következő:
„A tiszta tojást nem kell felhasználás előtt megmosni. Mosás során megsérülhet a tojás természetes, külső védőrétege, és a héj átjárhatóvá válhat a baktériumok számára. Ha szennyezett a tojás, próbálja meg szárazon megtisztítani. Ha mégis szükséges, csak közvetlenül felhasználás előtt mossa, és alaposan öblítse le” – tanácsolja a hivatal.
Hasonló a helyzet a csirkehússal is, amit az emberek gyakran a mosogatótálcában mosnak le, remélve, hogy így megszabadulhatnak a rajta tanyázó veszélyes baktériumoktól. A bökkenő csak az, hogy a csapból folyó víz nem pusztítja el a kórokozat, viszont mindenfelé spriccelve más felületeket is beszennyezhet, így amikor gyanútlanul hozzányúlsz valami máshoz, észrevétlenül megfertőződhetsz.
A baktériumok csak a megfelelő hőkezeléstől, vagyis a sütés-főzéstől pusztulnak el.
Amit meg kell mosni a főzéshez
A rizs nem állati eredetű táplálék, így könnyen abba a hitbe ringathatod magad, hogy felesleges megmosni. A rizsszemek közé azonban a gyártási procedúra során héjdarabkák, apró törmelékek és más szennyeződések kerülhetnek, ezért a főzés előtt érdemes alaposan átöblíteni. Ilyen módon megszabadulhatsz a felületükön lévő keményítőmaradványoktól is, aminek révén a rizs kevésbé fog összetapadni főzés közben.
És mi a helyzet az áztatással? Ez olyan szempontból mindenképpen hasznos lehet, hogy a szemek így könnyebben megpuhulhatnak, és kevesebb főzést igényelnek. Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy a rizs felszívja és elraktározza a talajban felhalmozó arzént, amely rákkeltő hatásáról ismert. Erre szintén az áztatás a megoldás, ami egy kutatás szerint 28–60 százalékkal csökkentheti az arzénszintet.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés