6 hiba, ami miatt a maradékokkal veszélybe sodorhatod az egészséged

GettyImages-527119395

Ha elköveted ezeket a hibákat, azzal komoly veszélynek teszed ki magad, mivel így a káros baktériumok elszaporodásának kedvezel.

A maradékok tárolása és felhasználása során érdemes betartani néhány alapvető szabályt ahhoz, hogy továbbra is biztonságosan fogyaszthatók legyenek. Mutatjuk, hogy az ajánlások szerint melyek azok a hibák, amiket véletlenül sem szabadna elkövetned.

1. Két óra elteltével sem rakod el az ételt

Soha ne hagyd, hogy a romlandó ételek, köztük a maradékok 2 óránál tovább szobahőmérsékleten álljanak. Ugyanis amint az étel hőmérséklete 60 Celsius-fok alá csökken, az ételmérgezést okozó baktériumok kezdenek elszaporodni benne.

A maradékokat minél hamarabb hűtsd le, és próbáld a lehető leggyorsabban lecsökkenti hőmérsékletüket.

Ebben segíthet, ha sekély kialakítású edényeket használsz, illetve az ételeket kisebb adagokban teszed el. Már letelt a 2 óra? Akkor ne vállalj felesleges kockázatot! Sőt, a nyári melegben, amikor a hőmérséklet meghaladja a 30 fokot, a kint hagyott ételt már egy óra után se fogyaszd el!

Ha a maradékok 2 óránál tovább állnak kint, jobb őket kidobni, mert fogyasztásuk veszélyes lehet az egészségre
Ha a maradékok 2 óránál tovább állnak kint, jobb őket kidobni, mert fogyasztásuk veszélyes lehet az egészségreAndreyPopov / Getty Images Hungary

2. Nem légmentesen zárható tárolódobozokat használsz

Az ételeket mindig jó minőségű, légmentesen zárható tárolóedényekben tartsd. A vékony falú elviteles műanyag dobozok nem alkalmasak a maradékok tárolására. Figyelj oda arra is, hogy az ételek megfelelő méretű tárolódobozokba kerüljenek. Minél kisebb légtér marad körülöttük, annál jobb. Ez segít távol tartani a baktériumokat, miközben bezárja a szagokat és a nedvességet.

3. Túl meleg van a hűtődben

A hűtőszekrény belső hőmérsékletét úgy állítsd be, hogy ne haladja meg a 4 fokot. Az Eatright.org felmérése szerint az emberek 40 százalékánál túl meleg van a hűtőben, és 41 százalékuk nem is tudja, hogy az élelmiszerek biztonságos tárolásához milyen hőmérséklet szükséges. Te már tudod, ezért kövesd a szabályt, hogy elkerülhesd a baktériumok elszaporodását.

Fontos, hogy helyesen állítsd be a hűtő hőmérsékletét
Fontos, hogy helyesen állítsd be a hűtő hőmérsékletétVladdeep / Getty Images Hungary

4. 3-5 napnál tovább tartogatod a maradékokat

A hűtve tárolt maradékokat 3-5 napon belül használd fel, vagy fagyaszd le – így 4 hónapig is elállnak. A legjobb, ha előre felcímkézed őket tárolási dátumukkal. Ha ezt megteszed, később nem kell találgatnod, hogy meddig fogyaszthatók. De mielőtt megennéd őket, a biztonság kedvéért ellenőrizd, hogy látható-e rajtuk valamilyen elváltozás, illetve nincs-e kellemetlen szaguk. Ha bármi gyanúsat észlelsz, inkább dobd ki az ételt!

5. Nem melegíted fel őket eléggé

A maradékok melegítésekor ügyelj rá, hogy hőmérsékletük elérje a 75 fokot, a szószokat, mártásokat és leveseket pedig forrald fel. „Az ételeket fedő alatt melegítsd újra. Ez megtartja a nedvességet, továbbá biztosítja, hogy egyenletesen átmelegedjenek” – javasolják az ajánlásokban. Ha biztosra akarsz menni, akkor egy ételhőmérő segítségével ellenőrizheted, hogy a maradékok kellően átmelegedtek-e.

A csirke, a tojás és a sertéshús melegítésekor különös óvatossággal járj el.

6. Rosszul használod a mikrót

Ha a mikrohullámú sütőt használod a maradékok felmelegítésére, az szintén fokozott óvatosságot igényel. Amennyiben a készülék nincs forgótányérral ellátva, a melegítési idő felénél forgasd el az edényt, majd kavard meg a tartalmát, hogy ne legyenek benne hideg foltok, ahol életben maradhatnak a baktériumok.

A mikróban nehezen tud egyenletesen átmelegedni az étel
A mikróban nehezen tud egyenletesen átmelegedni az ételmonkeybusinessimages / Getty Images Hungary

Az ételt a mikróban történő melegítésnél is tanácsos lefedni. A keletkező nedves hő segít elpusztítani a baktériumokat, és hozzájárul az egyenletes hőmérséklet eléréséhez.

Még valami, ami fontos lehet. A szakemberek nem ajánlják, hogy a fagyasztott húst a mikróban olvaszd ki. Ez ugyanis felveti a keresztszennyeződés lehetőségét, vagyis előfordulhat, hogy a húsból származó baktériumok később más ételeket is beszennyeznek. Ha mindenáron a mikrót akarod a hús kiolvasztására használni, tegyél óvintézkedéseket, és moss le minden felületet szappanos vízzel.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek