A napfény vitaminjaként is emlegetett D-vitamin számos jótékony hatással bír. Erősíti a csontokat és a fogakat, hozzájárul az agy és az idegek egészségéhez, támogatja az immunrendszer működését, és még a hajat is fényesebbé teszi. Ha viszont túl kevés vagy túl sok jut belőle a szervezetbe, az meglepő tüneteket produkálhat.
1. Befolyásolja a szexuális teljesítményt
A közelmúlt kutatásai azt mutatják, hogy az alacsony D-vitamin-szint hatással lehet a szexuális egészségre és teljesítményre. A férfiaknál a D-vitamin fontos szerepet tölt be a termékenység szempontjából is, hiszen megnöveli a spermiumok mozgékonyságát. Emellett javítja a herék működését, amelyek a spermiumokon túl esszenciális nemi hormonokat, így tesztoszteront termelnek.
A nők esetében több tanulmány tárt fel összefüggéseket a D-vitamin-hiány és a szexuális diszfunkciók között, ami olyan tünetekkel járhat, mint a csökkent szexuális vágy, az izgalom hiánya vagy a szexet kísérő fájdalmas érzés. Ha tehát gondjaid vannak a hálószobában, lehet, hogy csak több D-vitaminra lenne szükséged.
2. Nagyobb mennyiségben vesekő kialakulásához vezethet
Ha szervezetednek nagyobb mennyiségű D-vitamint kell feldolgoznia – főleg, ha az táplálékkiegészítőkből származik –, az nemkívánatos mellékhatásokat vonhat maga után. Idetartozik az émelygés, a hányás, az izomgyengeség, a zavartság vagy akár a vesekő kialakulása is.
„A D-vitamin megnöveli a bélben felszívódó kalcium mennyiségét. A túl sok D-vitamin azonban veszélyes lehet, mert magas kalciumszintet okozhat, ami vesekő kialakulásához vezethet” –figyelmeztet dr. John Poothullil. Ezért is kell odafigyelni megfelelő adagolására.
A D-vitamin pótlására az októbertől márciusig tartó időszakban napi 2000 nemzetközi egység (NE) javasolt egy egészséges, normál súlyú felnőtt esetében.
3. Megelőzheti az urológiai problémákat
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a D-vitamin-szint a férfiaknál befolyásolja a prosztata és a herék működését, a húgyhólyagra, a vesékre és a húgyutakra pedig mindkét nemnél hatással van. Hiányállapota esetén ezért a következő urológiai problémák léphetnek fel:
Túlműködő hólyag: Ha gyakran jársz vécére, és éjszaka is arra kelsz, hogy pisilned kell, akkor elképzelhető, hogy túlműködik a húgyhólyagod, ám ez szerencsére emelt D-vitamin-bevitellel is orvosolható. Legalábbis egy 2021-es, az International Urogynecology Journal című folyóiratban publikált tanulmány szerint, amely úgy találta, hogy a D-vitamin segít megerősíteni a vizeletürítésért felelős izmokat.
Hólyagrák: Egy 2019-es tanulmány kimutatta, hogy az alacsony D-vitamin-szint fokozza a hólyagrák kialakulásának kockázatát.
Húgyúti fertőzések: Egy másik 2019-es tanulmány arra jutott, hogy az alacsony D-vitamin-szint összefügghet a húgyúti fertőzések megnövekedett kockázatával, ami a felnőtteket és a gyerekeket egyaránt érinti.
Prosztatamegnagyobbodás: Egy, a The Canadian Journal of Urology című folyóiratban közzétett kutatás megállapította, hogy az elégtelen D-vitamin-bevitel hosszú távon a prosztatamegnagyobbodás kiváltó oka lehet, ami azért is kellemetlen, mert vizeletürítési problémák kísérik.
4. A kor előrehaladtával a bőr kevesebbet termel belőle
Közismert tény, hogy bőrünk a napfény hatására D-vitamint termel. Az viszont már kevésbé, hogy ennek mértéke az életkor előrehaladtával fokozatoson csökken – ahogy az kiderül az Endocrinology and Metabolism Clinics című folyóiratban publikált tanulmányból.
Kutatások szerint ahhoz, hogy az emberi bőr elegendő D-vitamint állítson elő, naponta, de legalább heti két alkalommal körülbelül 30 percet kell a napon tölteni, lehetőség szerint 10 és 14 óra között, azonban a pontos időtartam attól is függ, hogy hol élsz, és milyen intenzitású napsütés ér.
5. A nők D-vitamin-igénye különböző lehet
Egy 2016-os tanulmány azt találta, hogy azoknak a terhes nőknek, akik a téli hónapokban szültek, vagy az átlagosnál többet híztak, nagyobb adag D-vitaminra volt szükségük, mint más kismamáknak.
Fontos tudni, hogy a D-vitamin kritikus jelentőségű tápanyag a várandósság ideje alatt, mind az anya, mind a baba számára. Hiánya a csecsemőknél növeli a veleszületett angolkór és a csonttörések, míg az anyáknál az úgynevezett preeklampszia (kórosan magas vérnyomás és fehérjevizelés) kockázatát. A szülés előtti időszakban ezért is szokták javasolni a megfelelő vitaminpótlást.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés