Jártál már úgy, hogy a polcon vagy a kamrában kutattál valami ropogtatnivaló után, mert hirtelen rád tört az érzés, hogy mindenképp rágcsálnod kell valamit? Ha ilyenkor a kezedbe keveredik egy fél zacskó csipsz, amit ráadásul még szeretsz is, az első örömhullámot gyorsan hatalmas csalódás válthatja fel, amint megkóstolod.
Ugyanis hiába zárjuk le a zacskót, a csipszet roppant nehéz úgy tárolni felbontás után, hogy megmaradjon a finom ropogós állaga.
Megvan az a szuperképessége, hogy a levegő nem létező nedvességtartalmát is magába szívja, és fincsi ropogós szeletek helyett puha, szivacsos, fűszeres valamit találunk a zacsiban, ami cseppet sem emlékeztet a vágyott finomságra.
Frissen az igazi
Igen, van néhány élelmiszer, ami kifejezetten finom, mondhatni ellenállhatatlan, de kizárólag frissen. Ezek közé tartozik a csipsz is, na persze csak akkor, ha megéri a másnapot. Ha kiskorúval élsz egy háztartásban, akkor tapasztalatom szerint esélye sincs erre, de talán felnőttként már nagyobb önuralommal rendelkezünk, és meg tudjuk állni, hogy egy ültő helyünkben elpusztítsuk a csomag tartalmát. Ám ha képesek vagyunk erre a – minden iróniát nélkülözve mondom – hatalmas teljesítményre, akkor szükségünk van egy tuti módszerre, amivel frissen és ropogósan tarthatjuk. Ellenkező esetben hiába volt minden erőfeszítésünk, hogy ellenálljunk a csábításnak, mert kárba vész az elraktározott adag.
Így marad friss és ropogós a csipsz
Erre a problémára talált egy egyszerű, ám az elbeszélések szerint nagyon hatékony megoldást az internet népe, és ez nem más, mint a fagyasztó. Sokszor jó szolgálatot tehet, ha meg szeretnénk hosszabbítani egy közeli lejáratú étel eltarthatóságát, vagy ha valamiből nagyobb tételt vásárolunk, és szeretnénk elrakni későbbre. Fagyasztóban akár a hús is hosszú ideig biztonságosan tárolható. Azonban néhány esetben felolvasztás után nem azt kapjuk, amire vártunk. Ilyen például a majonéz, tej, joghurt, friss leveles zöldségek, amelyek nem szeretik a fagypont alatti hőmérsékletet, így ezeknek nem a legoptimálisabb a mélyhűtő fiókja. Szerencsére a csipsz nem tartozik ezek közé,
bátran tárolhatjuk fagyasztva, és amikor elővesszük, épp olyan ropogós lesz, mint új korában.
Ráadásul nem is kell órákat várni, csupán néhány perc alatt szobahőmérsékletű lesz.
Amikor a burgonyacsipszet a fagyasztóba tesszük, víztartalma nagyon alacsony, csak ez a maradék víz fagy meg – mondja Sally Mitchell, az Amerikai Kémiai Társaság munkatársa. Elmélete szerint a csipszben lévő csekély mennyiségű víz lefagyasztása akadályozza meg a keményítő átalakulását, ami a puhulási folyamathoz vezetne.
A fagyasztott víz mennyisége elég kicsi ahhoz, hogy egyáltalán ne változtassa meg a csipsz szerkezetét, ízét vagy tápanyagtartalmát, és ne fagyjanak keményre a burgonyaszirmok.
Nos ha a kémiát nem is teljesen értjük mögötte, a lényeg a végeredmény, ami magáért beszél. Arra azért figyeljünk, hogy mielőtt a fagyasztóba kerülne, jól záródó csomagolást találjunk neki, vagy ha marad az eredetiben, akkor próbáljuk kiszorítani a levegőt belőle, és zárjuk le egy csipesszel, ellenkező esetben átveheti a többi étel szagát-illatát, ami nem biztos, hogy előnyére válik. Szóval, ha legközelebb valamilyen csoda folytán bontott zacskó csipsz marad a háztartásban, akkor mehet is a mélyhűtőbe! Már csak az a kérdés, kinek van ott annyi helye, hogy még az is beférjen?
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés