Az egyutas üveg-, fém- és PET-palackok kötelező visszaválthatóságának idei bevezetése óta a nagyobb élelmiszerboltokban felállított automaták mindenütt visszaveszik a kiürült italcsomagolásokat. Ezzel nemcsak a megfizetett betétdíjat kapod vissza, hanem a környezetet is véded: minden visszavitt darabbal egy picivel zöldebbé válik a világ, és te is aktívan hozzájárulsz ehhez. Ez az új rendszer egyszerre teszi kifizetődővé és felelősségteljesé a hulladékkezelést, így a jövő generációi számára is megőrizhetjük bolygónk épségét.
Az elhasznált italospalackok legjobb helye az automata
Idén ünnepli fennállásnak 15. évfordulóját az Every Can Counts nemzetközi kezdeményezés, amelynek célja, hogy megváltoztassa az alumínium italosdobozok újrahasznosításával kapcsolatos szemléletet világszerte. A szervezet három kontinens 21 országában van jelen, nálunk a Minden Doboz Visszajár program révén. Az új kötelező visszaváltási rendszer idei bevezetése óta a hazai képviselet küldetése elsősorban ennek népszerűsítése. Ezért őket kérdeztük, hogyan lehetünk biztosak abban, hogy visszaveszi a csomagolást az automata.
Ezek a visszaváltás alapszabályai
A következő néhány alapszabály betartásával a visszaváltás garantált lesz:
- Ürítsd és tisztítsd meg a dobozokat és palackokat! Bár nem szükséges külön elmosni őket, fontos, hogy ne maradjon bennük italmaradék, mert az automata a palack súlyát is méri.
- Hagyd rajta a kupakokat! Érdemes lazán visszacsavarni, hogy a levegő áramolni tudjon. Ez segít megőrizni a palackok formáját és elkerülni a hőmérséklet-különbség miatti deformálódást.
- Ne gyűrd össze a palackokat és dobozokat! Fontos, hogy ezek épek maradjanak, mert a sérült csomagolásokat nem lehet visszaváltani.
- Őrizd meg a vonalkódokat! Azok épsége elengedhetetlen, mert az automata és az applikáció is ezek alapján azonosítja a csomagolásokat.
Az egyszer használatos, úgynevezett egyutas csomagolóanyagokat bármely REpont-partnernél visszaválthatod, és minden egyes darabért egységesen 50 forintot kapsz. A többutas, vagyis újratölthető palackok esetében ez kicsit másképp működik. Ezeket csak olyan REpontokon lehet visszaváltani, ahol az adott áru a bolt kínálatában is megtalálható. Ha a kereskedő nem árulja azt, akkor nem köteles visszavenni annak csomagolását sem. A többutas palackok visszaváltási díját a gyártó határozza meg, így különböző termékek esetén eltérő lehet.
Így lehet csatlakozni a rendszerhez
A REpont-rendszerben csak a 400 négyzetméter feletti élelmiszerboltok kötelezettek a visszaváltás biztosítására. De nem mindenkinek a közelében van ilyen üzlet, és nem biztos, hogy a kiürült darabokkal könnyen el tud jutni egy olyanba, ahol ez lehetséges. De itt jön a csavar! Nemcsak az áruházak, hanem te magad is kezdeményezheted, hogy az általad látogatott kisközértek, büfék, dohányboltok vagy akár benzinkutak tulajdonosai csatlakozzanak a visszaváltó rendszerhez.
Ezen a linken lehet regisztrálni, ami azért is megéri, mert a MOHU kezelési díjat fizet a visszaváltott csomagolásokért, és biztosítja a begyűjtéshez szükséges eszközöket is. Ráadásul az elszállítás ingyenes, a plusz szolgáltatás pedig extra forgalmat is generálhat az üzletnek.
Ennyi hulladék keletkezik az italcsomagolásokból
- 1,7 milliárd PET-palack,
- 1,3 milliárd fémdoboz,
- 0,3 milliárd üvegpalack.
Ha pedig világviszonylatban nézzük, csak aludobozból évi 250 milliárd darabot gyártanak. Ha ezeket egymásra raknánk, a torony olyan magas lenne, hogy majdnem 40-szer elérné a Holdat oda és vissza. Ez a döbbenetes adat jól mutatja, mennyire fontos az újrahasznosítás, hiszen ilyen hatalmas mennyiségű anyagot lehetne újból felhasználni ahelyett, hogy hulladékként végezze.
Ezek a csomagolások végtelenszer újrahasznosíthatók. Egyetlen darab újrafeldolgozásával annyi energiát takarítunk meg, amivel egy tévé vagy laptop 3 órán keresztül működhet
– mondta el a Díványnak Pusztai Márk, a Minden Doboz Visszajár program hazai képviselője, hozzátéve, hogy az újrahasznosított doboz semmiben sem különbözik az eredeti nyersanyagból készítettől. Az Every Can Counts által Magyarországon összegyűjtött alupalackok száma meghaladta az egymilliárdot.
Az egész folyamat hihetetlenül gyors: a régi italosdobozok az összegyűjtéstől számított 60 napon belül újra dobozzá válnak. Az újrahasznosítható anyagok közül az aludobozok alapanyaga, az alumínium a legértékesebb, és az újrahasznosításnak köszönhetően az új fém előállításához szükséges energia 95 százaléka takarítható meg.
A Minden Doboz Visszajár 2012-ben csatlakozott az idén 15 éves születésnapját ünneplő nemzetközi szervezethez, amely továbbra is azon dolgozik, hogy innovatív, hatékony megoldásokkal forradalmasítsa az italosdobozok újbóli felhasználását, egyre közelebb kerülve a 100 százalékos globális újrahasznosítási célhoz.
Egészen meglepő, hogy miket hasznosítanak újra a Képzőművészeti Egyetemen. Ha szeretnéd tudni, mik ezek, kattints ide!
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés