Az aloénak számos jótékony hatást tulajdonítanak, így az egyik legjobb természetes házi megoldásként tartják számon. Előnyei közül kiemelendő, hogy gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalmának, illetve fitokemikáliáinak köszönhetően erőteljes gyulladáscsökkentő hatással bír. Ez az oka annak, hogy a haj- és bőrápoló készítményektől kezdve a kenőcsökön át az italokig rengeteg termékben megtalálható.
Melyiket szeressem?
A világon több mint 500 Aloe vera fajta ismert, melyek közül az Arab-félszigeten őshonos Aloe barbadensis Miller a legelterjedtebb és legnépszerűbb. A Popular Science szerint ezt tartják a leghatásosabbnak gyógyhatás szempontjából is. A növény elérhető a nagyobb kertészetek kínálatában is, így viszonylag egyszerűen beszerezheted.
„Olyat válassz, amelyiknek kövér, húsos levelei vannak. Ha ráncosnak vagy érintésre puhának tűnnek, akkor a növény nem kapott megfelelő gondozást”, mutatott rá Grahame Hubbard, egy New York-i, kerttervezéssel foglalkozó cég vezetője.
Hogyan gondozzam?
Az Aloe vera számára elengedhetetlen a jó vízelvezetésű talaj, ami csökkenti a gyökérrothadás és a tápanyaghiány kialakulásának kockázatát. A legjobb megoldás, ha egy lyukacsos aljú cserépbe teszed, ami alá alátétet helyezel. Ha terrakotta a cserép, az további előnyt jelent, hiszen porózus szerkezetű, így átengedi a nedvességet és szellőzni is tud.
Ami a termőközeget illeti, abból a kaktuszokhoz és pozsgásokhoz ajánlott keverékek az ideálisak. Ezek szemcsések és porózusak, így segítenek a vízelvezetésben, fokozzák a párolgást és az aloé számára szükséges száraz körülményeket biztosítanak. Ha azt akarod, hogy ez így is maradjon, két-három évente érdemes lecserélned a növény alatt a talajt. Az öntözésnél a mértékletességen van a hangsúly: ügyelj rá, hogy a talaj felső rétegei átnedvesedjenek, de soha ne hagyd összegyűlni a vizet az alátétben.
Hova tegyem?
A növénynek legalább napi 6 órányi napsütésre van szüksége, így a lakásban is egy világos helyen érzi igazán jól magát. Bár elviseli a direkt napfényt is, nincs szüksége rá. A nyári időszakban kiköltöztetheted akár a kertbe is, de figyelj oda, hogy elegendő fényt kapjon. Ha biztosra akarsz menni, akkor hagyj némi időt, hogy megszokja a kinti körülményeket: néhány hétig maradjon árnyékban, mielőtt naposabb részre kerülne.
Hogyan szaporítsam?
Az egészséges növényekből oldalhajtások, sarjak fejlődnek ki. Amint méretük eléri az anyanövény negyedét, készen is állnak a szaporításra. Ehhez először emeld ki a növényt a cserépből, majd óvatosan válaszd le róla a kiszemelt sarjat, és körülbelül 2 centis mélységben ültesd el egy kisebb cserépben.
Hogy jussak hozzá az Aloe vera gélhez?
A növény hosszú, enyhén ívelt formájú, tüskés szélű levelei tiszta Aloe vera gélt tartalmaznak. Ennek kinyeréséhez először vágj le egy levelet a növény aljáról egy éles ollóval vagy késsel, majd tedd fejjel lefelé egy pohárba, és várj körülbelül 10 percig, amíg a sárga nedv kifolyik belőle. Ez a keserű lé hashajtó tulajdonságokkal rendelkezik és bélrendszeri kellemetlenséget okozhat, ezért egyszerűen öntsd ki.
A következő lépésben egy tiszta éles késsel vágd le a húsos levél alját, tetejét és oldalait, majd egy vízszintes vágással nyisd fel, akárcsak egy halat. Ezután egy kanállal vagy tompa késsel óvatosan kapard ki belőle a nyálkás gélt egy edénybe. Ha az állaga nem elég egyenletes, keverd össze kézzel vagy botmixerrel.
Milyen körülmények között tároljam?
Az Aloe vera gél két hétig is eláll a hűtőben egy légmentesen zárható tárolóedényben, de ha beleöntöd egy jégkockatartóba, majd műanyag zacskóba helyezed (amit érdemes felcímkézni és dátummal ellátni), akár egy évig is eltartható marad. Ha egy-két csepp teafaolajat is adsz hozzá, amely gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású, akkor a jégkockákat a bőrödbe dörzsölve bőrápolásra és sebkezelésre is használhatod.
Mire használhatom a gélt?
A növényből kinyert gél gyulladáscsökkentő, bőrvédő, antibakteriális, vírusellenes, fertőtlenítő és sebgyógyító tulajdonságairól ismert. Íme, néhány tipp, hogy mire használhatod fel:
- Pattanások: a gél kiválóan használható pattanások kezelésére – különösen érzékeny bőr esetén, sőt helyileg alkalmazva csökkenti a bőrpírt és irritációt is.
- Kézfertőtlenítő: ha egy félcsészényi Aloe vera gélt adsz saját készítésű kézfertőtlenítődhöz, akkor az sokkal kíméletesebb lesz a bőrödhöz.
- Korpásodás: az Aloe vera gél hathatós segítséget nyújthat a szeborreás dermatitis kezelésében, ami a korpásodás kiváltó oka. Ha naponta kétszer felviszed a bőrödre, azzal akár 80 százalékos javulást is elérhetsz.
- Hidratálás: az Aloe vera gél erős antioxidáns tápanyagokat tartalmaz, amelyek a bőrre kerülve felgyorsítják a kollagéntermelést.
- Szúnyogcsípések: antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatása miatt az aloégél csökkenti a szúnyogcsípések által okozott fájdalmat, duzzanatot és viszketést. A fagyasztott aloékockák azonnali enyhülést hoznak.
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés