Pestók tesztje: az olcsó is lehet finom

Olvasási idő kb. 8 perc

Kilencféle szószt ettünk végig, ami több érdekes tanulsággal is szolgált. Kiderült például, hogy a legtöbb termék iszonyatosan sós, de azért van köztük jó is, és nem is kerül vagyonokba.

A nyári melegben inkább a könnyű ételeket kívánja az ember, ezért is döntöttünk úgy, hogy megnézzük, melyik pesto lehet alkalmas arra, hogy egy sebtében összedobott vacsora keretében a tésztánkra kerüljön. Máris mondjuk, mire jutottunk.

Mitől pesto a pesto?

Traszkovics Zsolt élelmiszermérnök, a Diatra Mérnöki Iroda Kft. ügyvezetője kérdésünkre elmondta, az eredeti pesto bazsalikomból, olívaolajból, fokhagymából, parmezánból, vagy ahhoz hasonló sajtból, valamint fenyőmagból készül.

A termék jellege leginkább az összetevők minőségétől, illetve azok arányától függ.

A szakértő szerint a pesto gyártása során a bazsalikomot megtisztítják és összezúzzák, majd hozzákeverik a többi összetevőt. A termék jellegzetes állománya eközben úgy alakul ki, hogy a fenyőmag felveszi a bazsalikomból felszabaduló vizet.

Kilencféle pestót próbáltunk ki
Kilencféle pestót próbáltunk kiRuzsovics Dorina

Tracskovics Zsolt hozzátette, a pestók közötti különbség abból is adódhat, hogy a fenyőmagot a gyártók részben vagy teljes mértékben más magvakkal, például dióval helyettesítik, illetve még az aprítottság foka is eltérő lehet. Hogy kinek, melyik nyeri el a tetszését, az az egyéni ízlés kérdése.

Miközben a frissen készült pesto olajban 1-2 hétig áll el a hűtőben, addig az iparilag készült termékeket jellemzően tartósítószerrel vagy hőkezeléssel teszik hosszabb ideig eltarthatóvá.

A hőkezelés közben azonban nem kívánatos érzékszervi változások mehetnek végbe, ezért ennek kiküszöböléséhez gyakran aroma is kerül a termékekbe.

Hogy teszteltünk?

Úgy, ahogy mindig! Mindenre elszánt kóstolóink 1-től 5 pontig értékelték a termékeket szubjektív szempontok szerint, majd az összesítés után a végeredményt átlagolással határoztuk meg. Meglepetések ezúttal is akadtak. Például az, hogy egy sajátmárkás termék képes csúnyán helybenhagyni a méregdrága olasz szószokat. Jöjjenek is a részletek!

A legtöbb elég sósnak érződött
A legtöbb elég sósnak érződöttRuzsovics Dorina

3. helyezett: Frutti dell'Orto Pesto alla Genovese – 3 pont (599 forint/190 g)

Összetevők: bazsalikom (40%), napraforgó olaj, kesudió, Grana Padano és Pecorino sajt (tartósítószerek: E 1105 tojásból), víz, burgonyapelyhek (burgonya, emulgeálószer (E 471), stabilizátor (E 450), antioxidánsok (E 223, E 304), fűszerek), só, cukor, fenyőmag, extra szűz olívaolaj, növényi rostok, savanyúságot szabályozó anyagok (E 270), fokhagymapor, aromák.

IMG 7671
Ruzsovics Dorina

Kicsit olajos, kicsit sós, de azért érezni benne a bazsalikomot, és összességében korrekt íze van – állapította meg csapatunk gerince. Hárman viszont kevésbé szerették, ők jobbára mellékízét kifogásolták.

  • Jó példa arra, hogy valami lehet egyszerre sós és üde is.
  • Tetszik, hogy az összetevők nincsenek homogén péppé darálva. Ízre kicsit olajos, de ettől eltekintve pont az az íz, amit egy (bolti) zöld pestótól várok. 
  • Tisztességes színű, olajos. Sós, de érezni benne a bazsalikomot. 
  • Sós, de mégis kellemes íze van.
  • Jó olajos, valamiért mentát érzek benne. Mint egy fogkrém.
  • Félelmetes keserű-savanyú kombóval támad. 
  • Fura mellékíz. Szárított bazsalikom?

2. helyezett: SPAR Pesto alla Genovese – 3,57 pont (419 forint/190 g)

Összetevők: bazsalikom (38,4%), napraforgó étolaj, kesudió (5,3%), sajt (5,1%) (tehéntej, étkezési só, oltóenzim, tartósítószer: lizozim-tojásból), rizsliszt, cukor, étkezési só, Pecorino Romano DOP sajt (1,1%), olívaolaj, fenyőmag (0,5%), fokhagymapor, étkezési sav (tejsav), természetes aromák, antioxidáns (aszkorbinsav).

IMG 7695
Ruzsovics Dorina

A SPAR pestója nagyrészt 4-es osztályzatokat kapott. Tesztelőink számára ugyan hígabbnak tűnt a kelleténél, de a többség nagyon is ízletesnek találta, így egészen a második helyig menetelt, ami mindenképp szép eredménynek tekinthető egy kedvező árú sajtármárkás terméktől.

  • Hígabb a kelleténél, de az ízére nem lehet panasz.
  • Durvára őrölt összetevők, enyhe bazsalikomíz, kicsit kesernyés 
  • Ez olyan, mintha valaki egyszer már megette volna. Nem sós, de fura. Enyhén savanykás íze van.
  • Híg, darabos.
  • Nekem ez is ízlik, jó sok parmezánnal jó is lenne.
  • Ízlik, ezt meg is enném.
  • Azon kívül, hogy nagy darabokban van a fenyőmag, egész jó.

1. helyezett: Lidl Baresa Pesto alla Genovese – 4 pont (389 forint/190 g)

Összetevők: bazsalikom (38%), napraforgóolaj (11%), olívolaj (5%), kesudió (4,7%) (tej, étkezési só, oltóenzim, tartósítószer: lizozim tojásból), joghurt aromák (4%), étkezési só, cukor (1,3%), Pecorino Romano juhsajt (1%), fenyőmag (1%), fokhagyma, étkezési sav: tejsav.

IMG 7698
Ruzsovics Dorina

Ha már sajátmárka, akkor nálunk egyértelműen a Lidl terméke lett a műfaj királya. Az ára a második helyezetténél is barátibb, ínycsiklandóan fest, és ami talán a legfontosabb, kifejezetten finom! Ha valamibe nagyon bele akarunk kötni, akkor legfeljebb azt lehet felhozni a rovására, hogy két tesztelőnk ezt is sósnak érezte kissé.

  • Benne van a Top3-ban. 
  • Bazsalikomos-pestós ízű, nem kimagaslóan jó, de nem is rossz. Középmezőny. 
  • Külcsínyre egészen bájos, ízre sem olyan rossz.
  • Lágy, citromos, kellemes. 
  • Szimplán sós. De tésztával és jó sok parmezánnal tök oké. 
  • Finom, venném! 
  • Túl van sózva.

Futottak még

Ezek a termékek nem szereztek dobogós helyezést, ezért csak röviden értékeljük őket, hogy legyen valami támpontod róluk.

4. helyezett: Auchan zöld pesto – 2,85 pont (769 forint/190 g)

Az Auchan pestóját tesztelőink darabos állagúnak és túlzottan sósnak ítélték, ám ettől eltekintve az ízével nagyjából kiegyeztek. Az viszont már más kérdés, hogy a közepesnél gyengébb eredmény fényében megéri-e majd 800 forintot adni érte.

5. helyezett: ALDI Carloni Genovese pesto – 2,71 pont (389 forint/190 g)

Az ALDI kedvező ár/érték arányú terméke jól kezdett, de aztán felmerült, hogy zsírosnak érződik, lehetne benne több fokhagyma és az utóízével sem stimmel valami. Valakitől azonban így is begyűjtött egy ötöst.

6. helyezett: Penny San Fabio Pesto Genovese – 2,57 pont (389 forint/190 g)

A Penny pestója szintén pénztárcabarát árfekvésű, csakhogy cserében eléggé olajos és még inkább sós, sőt váratlan módon savanyú is, amivel igencsak kilógott a sorból ebben a mezőnyben.

7. helyezett: Bertolli Pesto Verde olasz pesto szósz – 2,42 pont (849 forint/185 g)

Igen, a Bertolli szósza tényleg csak a hetedik helyig jutott. Lepontozódása mögött főleg az állt, hogy tesztelőink kevesellték belőle az olajat, sótartalmát pedig sokallták. Sűrű, krémszerű ugyancsak váratlanul érte őket.

8. helyezett: Tesco zöld pesto szósz – 2,4 pont (387 forint/190 g)

A Tesco pestója sok mindenre emlékeztette tesztelőinket, de magára a pestóra csak három esetben. A többieknél vállalhatatlan sós ízével, illetve spenótos és halkonzerves (!) beütéseivel szerepelt le.

9. Barilla Pesto alla Ganovese – 1,28 pont (1149 forint/190 g)

Na, ezt végképp nem vártuk volna. Tesztünk legdrágább szereplője, a Barilla szósza az utolsó helyen végzett. Kóstolóink már avokádóra hajazó színét is furának nevezték, és pépes állagát, illetve büntetően sós, nyomokban pestós ízét sem tudták igazán hova tenni. „Azonnal kivonta a szervezetemből az összes folyadékot” – jegyezte meg egyikük.

Te inkább a házikosztban hiszel? Akkor itt van néhány szuper pestorecept, amit könnyedén összedobhatsz magadnak.

Oszd meg másokkal is!
Ezt olvastad már?
Érdekességek