A zene fontos érzelmi reakciókat vált ki, néha serkentően, máskor nyugtatóan hat ránk. Számos kutatás bizonyítja az ilyen kezelésben rejlő lehetőségeket, többek között a fájdalomcsillapítással, a demenciával élők életminőségének javításával és a stresszcsökkentéssel hozták kapcsolatba. Az agysérülések miatt bekövetkező beszédvesztéses, afáziás tünetek enyhítésére is jó eszköz. Bizonyos tünetek esetén pedig egyenesen kulcsfontosságú szerepe lehet a zenehallgatásnak vagy akár az éneklésnek.
A zeneterápia és a mentális egészség meglepő hatásai
A mentális egészség mára jelentős problémává vált, és az elmúlt években világszerte végigsöprő járvány hatással volt mindannyiunk mentális jóllétére.
Ez a világjárvány okozta elszigeteltség oda vezetett, hogy egyre többen keresnek természetes terápiát arra, hogy javítsák mentális jóllétüket, minden lehetséges formában. A depresszió és a szorongás egyes kezelései szokatlanabbak és kísérletibbek, de attól még nem feltétlenül kell kuruzslásnak neveznünk a nem mindennapi módszereket.
A zenét és a lelki egészséget nem mindenki társítja, mert a zenét sokan szenvedélynek tekintik, tehetséges személyek kiváltságának és zenebarátok hobbijának. A zeneterápia részekénti zenehallgatás azonban segíthet különféle mentális egészségügyi problémák kezelésében. De hogyan lehetséges ez?
Hogyan segít a zene?
A zene a világ különböző pontjain a kulturális identitás szerves része.
Érzelmeket is közvetít, ezért befolyásolhatja hangulatunkat. Például az ambient zene megnyugtathatja az idegeket, míg a kifejezetten pihentető, relaxációs zene segíthet elaludni vagy kevésbé szorongani.
Amellett, hogy a zene számunkra kulturális jelentőségű, és a tömegek által élvezett szórakozási forma, más felhasználási területei is vannak, amelyek meglepőnek tűnhetnek.
Tudományos kutatások kimutatták, hogy a zene befolyásolhatja az élettani folyamatokat, amelyek javítják a mentális és fizikai jóllétünket. Emellett a fokozott agyi stimuláció és motoros készségek is a zeneterápiának tulajdoníthatók.
A zeneterápia azoknak is segíthet, akik nem szívesen kommunikálnak verbálisan arról, hogyan érzik magukat, vagy egy korlátozó egészségügyi állapot miatt nem tudnak így kommunikálni. A terápia segíthet felszabadítani az elfojtott negatív érzelmeket, amelyek depressziót és más mentális egészségügyi problémákat okoznak.
Mi az a zeneterápia?
A zenehallgatás és a zene mint terápia közötti különbség az, hogy utóbbihoz zeneterapeuták kellenek, és egy speciálisan személyre szabott zenei programból áll, amelyet az egyes páciensek igényeinek megfelelően alakítottak ki. A terápia professzionális egyéni keretek között vagy kis csoportokban is elvégezhető.
A zeneterápia célja, hogy lehetővé tegye a betegek számára, hogy érzelmileg kifejezzék magukat zenehallgatással, és felszabadítsák az érzelmeket, amelyek bizonyos mentális egészségügyi problémák, például szorongás mögött állnak.
A zeneterápia célja, hogy segítsen eltávolítani a negatív érzelmeket, és pozitív érzésekkel helyettesíteni azokat, remélve, hogy ez a kezelési forma végül javítja a mentális egészséget. Ezt a szakemberek a gyakorlatban különféle típusú zenék hallgatásával érik el, például pihentető klasszikus zenét vagy speciális hangszereket vetnek be.
Fontos részlet, hogy egyes dalok egyes betegeket pozitív vagy negatív életeseményekre emlékeztetnek. Egyes zenék visszavezethetik az egyéneket a gyermekkorukba, vagy boldogabb időkre emlékeztethetik őket. Mindkettő példa a zene agyra gyakorolt pszichológiai hatásaira, ami akár jó, akár rossz irányt is vehet a gyakorlatban.
A zeneterápia típusai
A zeneterápiának különféle típusai léteznek, és minden egyes zeneterapeuta számára kihívást jelent az egyes páciensek igényeit kielégítő zene beépítése. A terápia megválasztása nagymértékben függ az egyén zenei ízlésétől és mentális egészségi állapotától, ám megfelelő kezekben a stressz csökkentésével és hangulat javításával a zenék közvetve valóban sokat tehetnek egészségünkért.
Szövegírás
Sokan nem tudják, de a dalszöveg írását magában foglaló zeneterápia hatásos lehet olyan hangulati rendellenességek esetén, mint a szezonális érzelmi zavarok, hangulati ingadozások és depresszió. Ennek az az oka, hogy a beteg kifejezheti magát, és megírhatja legbensőbb gondolatait és érzéseit. Ugyanolyan hatékony lehet, mint a beszédterápia, és sokszor sikerül rávilágítania, mi zajlik épp a páciens elméjében.
A szövegírás azt is lehetővé teszi a betegek számára, hogy kreatívak legyenek, ami szintén remekül hat a hangulatra. Serkenti az agyat, és lefoglalja az elmét, háttérbe szorítva a negatív gondolatokat. Szövegeket lehet írni olyan már létező zeneművekhez, amelyeknek fontos jelentése lehet az egyes betegek számára.
Zene a demencia ellen
A demenciában szenvedők hagyományos kommunikációs csatornáit megszakítja ez a betegség, ezért nem tudják kifejezni magukat, és nem tudnak a megszokott társalgási szinten kommunikálni szeretteikkel. A zeneterápia éppen ezért a demenciában szenvedők kezelésének részévé vált.
A demenciában élő emberek zenélése javítja kommunikációs készségeiket és koncentrációjukat. A beszédet és a nonverbális kommunikációt is javítja a zenehallgatás vagy az élő előadások megtekintése. Még a hangszeren való játékra való ösztönzés is javítja a demenciában szenvedők hangulatát.
Paul Nordoff és Clive Robbins szakértők együtt dolgoztak azon, hogy olyan zeneterápiát hozzanak létre, amely leginkább az autista gyermekeket célozta meg. Gyakorlati megközelítésük, amely hangszerjátékra ösztönzi a betegeket, segített a demens betegeknek is.
Közösségi zeneterápia
A közösségi zeneterápia segíthet összehozni a közösség azon részeit, amelyek elszigetelve érzik magukat, mert mentális egészségügyi problémákkal küzdenek. Úgy működik, hogy zenét épít be egy csoportos környezetbe, amely ösztönzi a csapatban a kommunikációt és így a csoport kötődését. Az ilyen típusú csoportos részvétel pozitív hatással van a mentális egészségre, és arra ösztönzi a betegeket, hogy kapcsolatba lépjenek egymással, így a társas együttlét és a zene kedvező hatását is élvezik majd a résztvevők.
Vokális pszichoterápia
Diane Austin fejlesztette ki a vokális pszichoterápiát, melyben a dallamos vokálok párbeszédet alakítanak ki a páciens és a terapeuta között. A zene itt is az érzelmek kifejezésére, a depresszió enyhítésére és a betegek önbizalmának növelésére szolgál.
A zenehallgatás serkenti az agyat, és hormonokat szabadít fel, amelyektől nyugodtabbnak és boldogabbnak érezhetjük magunkat. Ezért zeneterápiát érdemes alkalmazni, ha más kezelések kudarcot vallanak, vagy ha a betegek félnek az egyéni verbális terápiától.
Helyette az érintettek közösségi zeneterápiában vehetnek részt, amely különösen hasznos és élvezetes szokott lenni a legkisebbek számára is.
Hogyan dolgoznak a szakemberek?
A zene többféle módon felhasználható a mentális egészség javítására. Először is, elősegítheti a kreativitás ösztönzését, mivel a zene érzelmeket kelt a hallgatóban.
Ha valaki saját zenét hoz létre egy terápiás alkalom során, akkor szabadon kifejezheti magát, és felszabadíthat minden negatív érzelmet, amely épp foglalkoztatja az elméjét – ez is hatalmas segítség lehet. A módszer különösen hasznos azok számára, akik úgy találják, hogy mentális egészségügyi problémáik megnehezítik számukra a negatív vagy fájdalmas érzelmek verbalizálását.
A zene segíthet ellazítani az elmét és a testet, és néhány kutatás során már az is kiderült, hogy a klasszikus zene ennek az ellenkezőjére képes: segíthet az egyéneknek összpontosítani.
A zene mentális egészségünk javítására való felhasználásának másik módja a közösségi terápiás foglalkozások létrehozása, ahol a hasonló mentális egészségügyi problémákkal küzdő betegek találkozhatnak és kötődhetnek egymáshoz. Ez ráébreszti a mentális betegségben szenvedőket, hogy nincsenek egyedül, és segíthetnek egymás felépülésében.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés