A kiegyensúlyozott, változatos étrend nagy segítségünkre lehet abban, hogy a legtöbb alapvető vitamint, amire szükségünk van, az ételeinkből fedezhessük. A különböző élelmiszerek ugyanis különböző vitaminokat és ásványi anyagokat tartalmaznak. Azonban előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor a szokásos étrenden túlmenően szükségünk lehet vitaminpótlásra. Az alábbiakban összegyűjtöttük, melyik vitamin miben segíthet nekünk.
A-vitamin
Az A-vitamin biztosítja a szív, a tüdő, a máj és más szervek megfelelő működését. Az A-vitamin, vagy más néven retinol, zsírban oldódó vitamin, ami a hámsejtek megfelelő anyagcseréjét is biztosítja, ezáltal hozzájárul a bőr, a haj és a köröm egészségéhez. Fontos szerepet játszik továbbá a csontok megfelelő fejlődésében, ezáltal a növekedésben, illetve a szem fényreceptorainak működésében, így közvetlenül a látás minőségében is.
A-vitaminhoz hozzájuthatunk marhahúsból, lazacból, brokkoliból, sárgarépából, tökből, zöld leveles zöldségekből, sárgadinnyéből, sárgabarackból, mangóból és tejtermékekből.
B-vitamin
Nyolc különböző esszenciális B-vitamin létezik: B1 (tiamin), B2 (riboflavin), B3 (niacin), B5 (pantoténsav), B6 (piridoxin), B7 (biotin), B9 (folsav) és B12 (kobalamin). Mindegyik segít a szénhidrátok, zsírok és fehérjék energiává alakításában. Számos B-vitamin is szükséges továbbá a sejtek fejlődéséhez, növekedéséhez és működéséhez is.
Az idősek, a gyomor-bél rendszeri műtéten átesettek, a gyomor-bél rendszeri rendellenességben szenvedők, illetve azok, akik túlzásba viszik az alkoholfogyasztást, előfordulhat, hogy több B-vitamint igényelnek.
A terhes és a szoptató édesanyáknak is több B-vitaminra, különösen folsavra van szükségük, melyről bebizonyosodott, hogy meggátolja a születési rendellenességek kialakulását.
A B-vitaminok közül a legtöbb ember szervezetéből a B12-vitamin hiányzik, melyre különösen nagy szükség lehet akkor, ha valaki vészes vérszegénységben szenved, vagy vegán, illetve vegetáriánus életmódot folytat.
B-vitaminhoz hozzájuthatunk húsokból, halból, különféle belsőségekből, tojásból, hüvelyesekből, magvakból, diófélékből, teljes kiőrlésű gabonából.
C-vitamin
Az aszkorbinsav néven is ismert C-vitamin erősíti az immunrendszert, és fokozza a vas felszívódását a növényi eredetű élelmiszerekből és az étrend-kiegészítőkből. Mivel antioxidáns, a C-vitamin megvédi sejtjeinket a káros szabad gyököktől.
Segíti a sebgyógyulást is azáltal, hogy hozzájárul szervezetünk kollagéntermeléséhez.
De kollagénre van szükség a kötőszövetek, az izmok, az ínak, valamint a bőr karbantartásához, valamint a hormonháztartás megfelelő működéséhez is, hiszen a kollagén kell a hormonok előállításához.
A C-vitamin megtalálható a citrusfélékben, a kiviben, a piros- és zöldpaprikában, az eperben, a sárgadinnyében, a brokkoliban, a kelbimbóban és a paradicsomban.
D-vitamin
A D-vitamin erősíti a csontokat azáltal, hogy segít a szervezetünknek felszívni a kalciumot az élelmiszerekből, illetve fokozza az immunrendszer működését is.
Azoknak, akik keveset tartózkodnak a szabad levegőn, a bőrük egészsége érdekében nem napoznak, fényvédő készítményeket használnak, valamint azoknak, akik felszívódási zavarban, például cöliákiában vagy Crohn-betegségben szenvednek, mindenképpen szükségük van vitaminpótlásra.
A D-vitamin csak kevés élelmiszerben található meg, legjobb forrása a napfény, ahonnan a bőrünkön keresztül szívódik fel.
A D-vitamint tartalmazó élelmiszerek közé tartozik a lazac, a tonhal, a makréla, a marhamáj, a tojássárgája és a gomba.
E-vitamin
Az E-vitamin megvédi sejtjeinket a szabad gyököktől, erősíti az immunrendszerünket, és segít megelőzni a vérrögképződést.
Gazdag E-vitamin-forrás a napraforgó- és a búzacsíraolaj, a napraforgómag, a mandula, a földimogyoró, a spenót, a mángold, az avokádó és a főzőtök.
K-vitamin
A K-vitamin szükséges a véralvadáshoz és az egészséges csontokhoz. Több K-vitaminra lehet szüksége annak, aki fogyás céljából testsúlycsökkentő műtéten esett át, vagy ha felszívódási zavarral küzd.
A K-vitamin megtalálható a spenótban, a kelkáposztában, a salátában, a brokkoliban, a szójababban, az áfonyában, a fügében, a húsokban, a sajtban, a tojásban és a növényi olajokban.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés