A lábaink betegségekre utaló tüneteire mindenképpen érdemes odafigyelni: az alsó végtagi verőérszűkület például több mint 400 000 embert érint hazánkban. Az adatok riasztóak: nálunk háromszor annyi az érszűkület miatt végzett amputáció, mint az európai átlag, ezek egy része azonban könnyedén elkerülhető lenne tudatos életmóddal és kellő odafigyeléssel. A kompressziós terápia a visszerek, a vénás ödéma, a bőrelváltozások, valamint a fekélyek alapvető, leggyakrabban használt kezelése. A kompressziós kezelés ajánlott a vénás nyomás csökkentésére, természetesen az életmódváltás mellett. Ez utóbbi magában foglalja a testsúlycsökkentést, a rendszeres testmozgást, de szükség esetén a lábak felpolcolását is.
A visszér látszólag ártalmatlan és sokszor nem is fájdalmas. A hűvösebb időszakok alatt vannak, akik fellélegeznek, hiszen az ereket próbára tévő hőség nélkül jelentősen javulhatnak a tüneteik. Sokan azonban ekkor sem tapasztalnak számottevő javulást. A visszeres lábaknak a tartós egy helyben történő ülés és a huzamosabb ideig való állás sem kedvez. Emiatt fokozott a visszér kialakulásának rizikója, illetve évszaktól függetlenül erősebb panaszokra számíthatnak például az irodai dolgozók, autóbusz-vezetők, fodrászok vagy bolti eladók. De vajon az esztétikai problémán és a fájdalmakon túl van ennek valami jelentősége, vagy el kell viselnünk visszereinket, ahogy szüleink és nagyszüleink tették?
Kell-e aggódni a visszerek miatt?
A varikózisok legtöbbször nem adnak okot aggodalomra. (Veszélyes szövődmények fordulhatnak elő, de ritkák.) Ezek a sötét erek hajlamosak kidudorodni a bőr alatt, így könnyen észrevehetők. Leginkább az alsó lábszáron jelennek meg, de ritkábban akár más területeken is kialakulhatnak.
Mik is pontosan a varikózisok?
A visszerek duzzadt és csavarodott vénák, amelyek kidudorodnak. Ha valaki végighúzza rajtuk az ujjait, érezheti a dudorokat. Általában liláskék vagy vörös színűek.
Tehát pontosan mi okozza ezeknek a vénáknak a duzzanatát?
Alapvetően a varikózist a vénákban megnövekedett vérnyomás okozza. Visszér alakulhat ki, ha gyengék vagy sérültek az erekben lévő billentyűk. A vénák belsejében lévő billentyűk úgy működnek, hogy biztosítják, hogy a vér egy irányba áramoljon, és ne visszafelé. Ha ezek a billentyűk gyengülnek, akkor a vér összegyűlhet a vénában, nem pedig előrehalad. Ez a véna megnyúlását és csavarodását okozhatja.
Bárkinél kialakulhat visszér. Nőknél gyakoribbak, valószínűleg hormonális változások miatt. Az öregedés vénákra gyakorolt hatása miatt gyakrabban fordulnak elő idősebb felnőtteknél.
Egyéb tényezők, amelyek növelhetik a kockázatot, a következők:
- a családban előfordult visszér
- elhízottság
- terhesség
- hosszan tartó állás vagy ülés
- dohányzás
Mi a helyzet a pókvénákkal?
Valószínűleg te is hallottál már a pókvénákról, amelyek egy családba tartoznak a varikózisokkal. A pókvénák kisebb csavart erek csoportjai, általában vörös vagy kék színűek. Láthatóak a bőr alatt, de nem domborodnak ki. Ezek fájdalommentesek, és általában az arcon vagy a lábakon jelennek meg. Bár jó eséllyel nem tetszik a megjelenésük, a pókvénák fizikailag nem károsak.
A varikózis jelent veszélyt az egészségre?
A legtöbb embernél nem alakulnak ki komoly problémák a varikózus vénák miatt. A szövődmények ritkák, és a következők formájában jelentkezhetnek:
- vérrögök (thrombophlebitis)
- enyhe vérzés a bőr közelében
- fekélyek a bőrön a varikózus vénák közelében
A kutatások azt is sugallják, hogy a varikózus vénákban szenvedőknél fokozott a kockázata a mélyvénás trombózisnak. Ilyenkor vérrög alakul ki a mélyvénában, általában a combban vagy a lábszárban. A tüdőembólia is gyakoribb náluk: ilyenkor a vérrög kiszakad, és a tüdőbe jut, ami életveszélyes lehet.
Milyen tünetekre kell figyelni?
A varikózisok legtöbbször nem adnak okot aggodalomra. Ezeknek a vénáknak a szemmel láthatókon kívül egyéb tünetei is lehetnek, például:
- lüktetés vagy fájdalom a véna területén
- viszketés, égő érzés a véna körül
- száraz, irritált bőr
- a lábak nehézsége és fáradtsága
- izomgörcs
- fájdalom, amikor az érintett hosszú ideig ül vagy áll
Ez így önmagában nem veszélyes, de mindenképpen fordul orvoshoz, ha a következők bármelyikét észleled visszereiddel kapcsolatban:
- sötétebb bőrfoltok, sebek vagy fekélyek
- vérző vénák
- fájdalmas és forró vénák
- tartós fájdalom és duzzanat
Ha egy vérrög felszabadul, és a tüdőbe kerül, potenciálisan életveszélyes lehet. A légszomj, amely lehet hirtelen vagy fokozatos is, a tüdőembólia leggyakoribb tünete. Egyéb tünetek lehetnek:
- mellkasi fájdalom
- szédülés vagy ájulás
- szorongás érzése
- szabálytalan szívverés
- gyors pulzus
- izzadás
- vér felköhögése
Ha légszomjat érzel, a fent felsorolt tünetek bármelyikével vagy a nélkül, azonnal hívj orvost.
Hogyan kezelik a varikózist?
A varikózus vénák nem mindig igényelnek kezelést. Néha azonban súlyosbodhatnak, ami növelheti a szövődmények kockázatát. A kompressziós harisnya viselése javíthatja a vénák és a lábizmok működését, és segíthet a tünetek enyhítésében. Vény nélkül kapható kompressziós harisnyát vásárolhatsz a legtöbb gyógyszertárban, ahol orvosi kellékeket árulnak.
Íme néhány további fontos részlet, amit érdemes szem előtt tartani:
A terhesség alatt kialakuló varikózis magától is javulhat.
Kaphatsz kezelést, még akkor is, ha az egyetlen gondod az, hogy a visszereid nem tetszenek.
Az öngondoskodó döntések, mint például a rendszeres testmozgás vagy a kompressziós harisnya viselése, nem mindig elegendőek a fájdalom, kényelmetlenség vagy más, a varikózissal kapcsolatos problémák enyhítésére.
A nem súlyos varikózisok esetén az orvos a következő kezeléseket javasolhatja:
Szkleroterápia. Ez egy olyan eljárás, amelyben az orvos oldatot fecskendez a vénákba, hegesedést és zsugorodást okozva. A varikózus vénák néhány héten belül elmúlnak. Az eljárást az orvosi rendelőben végzik, vagyis nem műtétről van szó, utána rövidesen hazamehetsz.
Lézeres kezelés. Ez az eljárás nem igényel tűket vagy bemetszéseket. Ehelyett lézerlöketeket küldenek a kis visszerekbe, amelyek lassan elhalványulnak.
Előrehaladottabb vagy makacsabb varikózis esetén az orvos ezeket javasolhatja:
Katéterrel segített rádiófrekvenciás vagy lézerenergia. Ezek az eljárások hasznosabbak lehetnek a nagyobb varikózisok esetén.
Kivágás. Ebben az eljárásban a vénát lekötik, mielőtt a mélyvénához csatlakozna. Ezután a vénát kis bemetszésekkel távolítják el.
Ambuláns phlebectomia. Ez az eljárás magában foglalja a kisebb varikózisok eltávolítását kis bőrszúrások útján.
Endoszkópos vénaműtét. Ez az eljárás általában az utolsó lehetőség. Jó eséllyel akkor használják, ha lábfekélyről van szó, és más kezeléseket már kipróbáltak.
Megelőzési tippek, amiket érdemes kipróbálnod
Előfordulhat, hogy nem tudod teljesen megelőzni a visszerek kialakulását, de vannak olyan lépések, amelyek segítségével csökkenthető a visszér kialakulásának valószínűsége. Ha már kicsi visszereid vannak, ezek a lépések megakadályozhatják a helyzet súlyosbodását.
Mindennap végezz valamilyen edzést. Ez javíthatja a keringést, és megakadályozhatja, hogy a vér összegyűljön az erekben.
Ne emelj túl nagy a súlyokat. A nehéz súlyok cipelése további nyomást gyakorol az erekre.
Fogd vissza a sófogyasztást. A túl sok só megemelheti a vérnyomást, és folyadék-visszatartást okozhat.
Kerüld a szűk ruházatot és a magas sarkú cipőt. Ezek korlátozhatják a véráramlást, és megkönnyíthetik a vér gyengébb vénákban való összegyűlését.
Polcold fel a lábaid minél gyakrabban. Naponta többször elvégezve segíthet csökkenteni a folyadék-visszatartást és a vér felhalmozódását a lábakban.
Kerüld a hosszú ideig tartó állást vagy ülést. Állíts be egy ébresztőt emlékeztetőül, hogy óránként néhány percet mozogj.
Kerüld a dohányzást is. A nikotin az erek összehúzódását okozhatja, ami korlátozza a véráramlást. A dohányzás gyengíti az érfalakat, emeli a vérnyomást, és növeli a vérrögök kialakulásának valószínűségét.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés