Ez a remek növény nevét arról kapta, hogy érdes felülete miatt régen ónedények súrolására, fényesítésére is használták. A mezei zsurló (Equisetum arvense) magas kovasavtartalommal bír, továbbá szaponinokat, szerves savakat, keserűanyagokat, flavonglikozidokat és szelént is tartalmaz.
Ha egyelőre nem fogyasztanád, akár sampont is készíthetsz vele. Ehhez nem kell más, csak egy nagy adag mezei zsurló, vöröshere és kamilla. A vizet fel kell forralni, a gyógynövényeket szűrőbe helyezni, leforrázni, majd 30 percig állni hagyni. Ha megvan a kész tea, csak hozzá kell adagolni a folyékony szappant, és készen is vagyunk.
Ha pedig nem állnál meg a kozmetikumok készítésénél, hanem fogyasztanál is belőle, már soroljuk is az érveinket.
Mit kell tudnod róla?
Úgy gondolják, hogy számos gyógyászati tulajdonsággal rendelkezik, és hagyományosan sebek kezelésére használják. A növény számos jótékony vegyületet tartalmaz, amelyek többféle egészségjavító hatással bírnak. Ezek közül kiemelkednek az antioxidánsok és a szilícium-dioxid. A szilícium-dioxid szilíciumból és oxigénből álló vegyület, amelyről úgy tartják, hogy ez felelős a zsurlónak a bőrre, körmökre, hajra és csontokra gyakorolt potenciális előnyeiért.
A zsurlót leginkább tea formájában fogyasztják, amelyet úgy készítenek, hogy a szárított gyógynövényt forró vízbe áztatják. Ezenkívül kapszula és tinktúra formájában is kapható.
A zsurló lehetséges előnyei
A zsurlót évezredek óta használják gyógynövényként, és korlátozott tudományos bizonyítékok támasztják alá lehetséges előnyeit.
Támogatja a csontok egészségét
A kutatások szerint a zsurló segítheti a csontok gyógyulását. A csontanyagcsere révén az oszteoklasztoknak és oszteoblasztoknak nevezett csontsejtek folyamatosan alakítják a csontjainkat, hogy elkerüljék a törékeny csontokat okozó egyensúlyhiányt. Az oszteoblasztok kezelik a csontszintézist, míg az oszteoklasztok reszorpció útján bontják le a csontot. Miért jó ezt tudni?
Mert egyes vizsgálatok azt mutatják, hogy a zsurló gátolhatja az oszteoklasztokat, és stimulálhatja az oszteoblasztokat. Ez arra utal, hogy hasznos olyan csontbetegségek esetén, mint például az oszteoporózis, amelyet túlságosan aktív oszteoklasztok jellemeznek, amelyek törékeny csontokat eredményeznek. Egy patkányokon végzett vizsgálat úgy találta, hogy napi 55 mg zsurlókivonat/ttkg szignifikánsan javította a csontsűrűséget, összehasonlítva a kontrollcsoporttal.
A kutatók úgy vélik, hogy a zsurló csontátalakító hatása leginkább a magas szilícium-dioxid-tartalmának köszönhető. (Száraztömegének 25%-a szilícium-dioxid.) Egyetlen más növény sem büszkélkedhet ilyen magas koncentrációjával ennek az ásványnak. A csontokban is jelen lévő szilícium-dioxid javítja a csont- és porcszövet képződését, sűrűségét és konzisztenciáját azáltal, hogy fokozza a kollagénszintézist, valamint javítja a kalcium felszívódását és felhasználását.
Természetes vízhajtóként működik
A diuretikumok olyan anyagok, amelyek fokozzák a szervezet vizeletürítését. Egy 36 egészséges férfi bevonásával végzett kisebb vizsgálat megállapította, hogy napi 900 mg szárított zsurlókivonat kapszula formájában erősebb vízhajtó hatást fejt ki, mint egy klasszikus vízhajtó gyógyszer. Ez a növény magas antioxidáns- és ásványisó-koncentrációjának volt betudható.
A növény a vizeletinkontinencia, a sürgősségi vizeletürítés kezelésére is alkalmas. Egy kutatás 2021-es áttekintése megállapította, hogy a zsurló megfelelő lehet vesebetegségek kezelésére, beleértve a húgyhólyaggyulladást és a veseköveket.
Elősegíti a sebgyógyulást és a köröm egészségét
Úgy tűnik, hogy a zsurlós kenőcs helyi alkalmazása elősegíti a sebgyógyulást. Egy 10 napos vizsgálat, amelyben 108, szülés utáni nőnél végeztek epiziotómiát – a szülést megkönnyítő műtéti vágást –, kimutatta, hogy a 3% zsurlókivonatot tartalmazó kenőcs alkalmazása elősegíti a sebek gyógyulását és enyhíti a fájdalmat. A tanulmány azt is megállapította, hogy a sebvörösség, duzzanat és váladékozás a kezelteknél jelentősen javult a kontrollcsoporthoz képest. A tudósok ezeket a pozitív hatásokat a növény szilícium-dioxid tartalmának tulajdonították.
Idősebb patkányokon végzett vizsgálatokban az 5% és 10% zsurlókivonatot tartalmazó kenőcsökkel kezeltek 95-99%-os sebzáródási arányt, valamint nagyobb bőrregenerációt mutattak a kontrollcsoportokhoz képest.
Ezenkívül a zsurlókivonat felhasználható körömlakkban a köröm pikkelysömörének kezelésére, amely a köröm deformációját okozó bőrbetegség. Egy tanulmány kimutatta, hogy a zsurlókivonat és más körömkeményítő anyagok keverékéből álló körömlakk használata csökkentette a köröm pikkelysömörének tüneteit.
Elősegíti a haj növekedését
A kutatások azt sugallják, hogy a zsurló jótékony hatással lehet a hajra is, valószínűleg szilícium- és antioxidáns-tartalmának köszönhetően. Először is, az antioxidánsok segítenek csökkenteni a mikrogyulladást és a hajszálak szabad gyökök okozta öregedését. Másodszor, a hajszálak magasabb szilíciumtartalma mérsékeli a hajhullást, valamint növeli a fényességet.
Egy 3 hónapos vizsgálatban olyan nőkön, akiknél a haj ritkulását észlelték, azok, akik naponta két, szárított zsurlót és egyéb összetevőket tartalmazó kapszulát vettek be, nagyobb hajnövekedést és -erősséget mutattak a kontrollcsoporthoz képest. Más tanulmányok, amelyek a zsurlóból származó szilícium-dioxidot tartalmazó keverékek hatásait vizsgálták, hasonló eredményeket mutattak.
Egyéb lehetséges előnyök
A zsurló arról ismert, hogy számos egyéb potenciális előnyt kínál, többek között ezeket:
Gyulladáscsökkentő hatás. Kémcsöves vizsgálatok azt mutatják, a gyulladásokkal is felveszi a harcot.
Antimikrobiális aktivitás. Úgy tűnik, hogy a zsurlóillóolaj erős hatással van a baktériumok és gombák, köztük a Staphylococcus aureus, az Escherichia coli, az Aspergillus niger és a Candida albicans ellen.
Antioxidán- aktivitás. A kutatások azt mutatják, hogy a zsurló gazdag fenolos vegyületekben – ezek erős antioxidánsok, amelyek gátolják a sejtmembránok oxidatív károsodását.
Antidiabetikus hatások. Állatokon és kémcsöveken végzett vizsgálatok azt sugallják, hogy a zsurlókivonat segíthet csökkenteni a vércukorszintet és regenerálni a károsodott hasnyálmirigy-szöveteket.
Mikor érdemes vigyáznod vele?
Vesebetegeknél a zsurló nem biztonságos szintre emelheti a káliumszintet. A vesebetegségben szenvedők általában nem használhatnak zsurlót vagy más gyógynövény-kiegészítőket. Ezenkívül a növény nikotint is tartalmaz, ezért kerüld, ha nikotinallergiád van, vagy le szeretnél szokni a dohányzásról.
Egy esetben egy 56 éves nő hasnyálmirigy-gyulladás tapasztalt a zsurlótea ivása következtében. Tünetei megszűntek, amikor abbahagyta a teázást.
Végül a zsurlónak tiaminázaktivitása van. A tiamináz egy enzim, amely lebontja a tiamint vagy a B1-vitamint. A zsurló hosszú távú fogyasztása, vagy bármilyen zsurlóbevitel alacsony tiaminszinttel rendelkezőknél – például alkoholfogyasztási zavarban szenvedőknél – B1-vitamin-hiányhoz vezethet.
A cikk az ajánló után folytatódik
Megjelent az új Dívány-könyv!
A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés