Ha tartasz a kiégéstől, ez lehet a megoldás

GettyImages-910042054
Olvasási idő kb. 4 perc

Egy mentor és a tőle való tanulás ettől a munkahelyi népbetegségtől is megmenthet!

Holtig tanul az ember – szól az egyik közmondásunk. A mai emberek igazán átérzik ezt a mondatot, hiszen manapság már nem ugyanazt a foglalkozást űzi mindenki, mint amelyet kitanult, egyre gyakoribb a pályaváltás. Mindegy, milyen állásra jelentkezünk, hol helyezkedünk el, vagy egy átképzés után hova nyergelünk át, esetleg már évek óta ugyanott maradtunk, és nem tervezünk máshová benyújtanunk a jelentkezésünket, egy mentor mindenki számára jól jöhet azok szerint a szakmájukban elismert személyiségek szerint, akik komoly tapasztalattal rendelkeznek a mentorságról.

Jól jön egy segítő kéz a kiégés világában

Társadalmunk egyik legnagyobb problémájává nőtte ki magát a kiégés. Ha minden ébren töltött percben a munka körül forog az agyad, még a munkaidő után is, amikor éppen pihenned kellene (mivel ember vagy, és nem robot, így az egészséged sínyli meg, ha robotként bánsz magaddal, illetve a társas kapcsolataid), illetve ha a fásult fáradtság folyton a nyomodban jár, akkor megeshet, hogy te is a kiégés szélén állsz, vagy már nyakig benne vagy. 

A tapasztalt felettesektől tanulni mentor-mentorált kapcsolatban mindkét fél számára előnyös
A tapasztalt felettesektől tanulni mentor-mentorált kapcsolatban mindkét fél számára előnyösThomas Barwick / Getty Images Hungary

Olyan népbetegséggé vált ez az állapot, hogy a Z generáció tagjai (az 1995–2009 között születettek), akik még alig léptek be a munka világába, motiváltságuk mélypontján tengethetik az átdolgozott hétköznapokat – meglepő, de ezt a generációt jellemzi a legmagasabb kiégési arány az Y generációval (1980–1994 között születettek) karöltve. 

Egy mentor-mentorált kapcsolat viszont segíthet megtartani a motiváltságot, hiszen hirtelen már nem egyfős legénységként kell a nehezen belátható, háborgó munkatengeren a felszínen tartani a karriercsónakot, hanem egy tapasztaltabb, külső szemszögű veterán segíthet a navigálásban.

Így segíthet neked is egy mentor és a tanulás folyamata

Itthon sajnálatosan még nem eléggé elterjedt, de Amerikában nagy hagyománya van a mentor-mentorált kapcsolatnak. A mentorok útmutatást, támogatást, a szaktudásuk átadását nyújtják a mentoráltjaiknak, és példaképként szolgálnak nekik. A jól működő mentoráláshoz viszont mindkét fél aktív részvétele szükséges. Ahhoz, hogy valakiből kiváló mentorált válhasson, ezekre érdemes odafigyelnie a szakértők szerint:

A mentorrá váló tapasztalt felettesektől nagyszerű lehetőség tanulni: így használd ki ezt a lehetőséget
A mentorrá váló tapasztalt felettesektől nagyszerű lehetőség tanulni: így használd ki ezt a lehetőségetThomas Barwick / Getty Images Hungary
  1. Légy proaktív. Tedd meg az első lépéseket, intézd el az első telefonhívásokat, e-maileket, és szervezd meg a további interakciókat.
  2. Légy tekintettel a mentorod idejére és érzéseire. Ezzel nagyszerűen bizonyíthatod szakmai hozzáállásodat.
  3. Nézz utána alaposan annak a szakértőnek, akit fel szeretnél kérni mentorodnak, mielőtt felvennéd vele a kapcsolatot. Ez lehet akár egy internetes keresés, a LinkedIn-profiljának átolvasása, hogy megtudd, mi a szakterületük és mit csinálnak pontosan.
  4. Bízz a mentorodban. A mentor segít eligazodni a szakmai életben, így a kölcsönös bizalom elengedhetetlen. Ha ez megvan, akkor a mentor és a mentorált együtt képesek fejlődni és tanulni, könnyebben megtalálják a tanítvány számára legelőnyösebb utat.
  5. Engedd meg magadnak a sebezhetőséget. Ha megosztod a mentoroddal, miben vagy bizonytalan, könnyebben fog tudni segíteni fejlődnöd az adott készségben, területen.
  6. Állj hozzá a mentor-mentorált kapcsolathoz hosszú távú kötelékként, amely akár egy életen át is tarthat, ne pedig egy gyors, egyetlen cél elérésére korlátozó interakcióként.
  7. Légy nyitott arra, hogy több mentorod is legyen. Tűzz ki specifikus célokat a különböző mentorokkal, és ne ragaszkodj az előzetes feltételezéseidhez, hogy kihez kell mindenáron kerülnöd, hogy sikereket érhess el.

Egy jó mentor-mentorált kapcsolatban mindkét fél nyerhet. Érdemes lehet figyelembe venni a generációk közötti különbségeket a munkával való viszonnyal kapcsolatosan: a boomer generáció tagjai (1946–65 között születettek) a hierarchikus rendhez szoktak és az önmenedzselést tartják fontosnak, az X generációsok (1966–1979) az individualizmust tartják értéknek és a saját elképzelések mentén megoldott feladatokat, az Y generáció viszont már szeretne kapcsolatot teremteni a vezetőivel. A Z generációsok ugyan élvezik a csapatmunkát, de elutasítják a formalitásokat, és a visszajelzésadást mindkét irányba favorizálják. Ezek a különbségek egyszerűen vezethetnek konfliktusokhoz, így érdemes lehet ehhez (és a mentor vagy mentorált személyiségéhez) igazítva kommunikálnia egymással a két félnek.

Megjelent az új Dívány-könyv!

A Dívány magazin új kötetével egy igazi 20. századi kalandozásra hívunk. Tarts velünk és ismerd meg a múlt századi Magyarországot 42 emberi történeten keresztül!

Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!

hirdetés

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek