Napjaink nyolcvanöt százalékát a négy fal között töltjük, és sokszor a maradék tizenöt százalék sem feltétlenül a langymeleg árnyékban telik a fák alatt pihenve. Egyre inkább kiszorulunk a természetből, és az új élőhelyünk a betondzsungel lett. Valahogy a modern kor emberének átka, hogy amit önmagának épít, nem mindig szolgálja az igényeit. Ez az új, mesterséges élettér bizony hatással lehet mentális egészségünkre, növelve szorongásunkat. Talán nem is véletlen, hogy lakásainkat legtöbbször szobanövényekkel próbáljuk otthonná varázsolni.
1. Csökkentik a distresszt, kiegyensúlyozottabbá válhatunk
Már több tudományos kutatás is foglalkozott a kérdéssel, és egytől egyig arra az eredményre jutottak, hogy a szobanövények jelenléte már önmagában képes csökkenteni a distresszt (ránk negatívan ható stressz), és az akár olyan negatív pszichológiai tüneteket is, mint a szorongás. A zöld levélkék pozitív hatással lehetnek hangulatunkra, ami által kiegyensúlyozottabbá válhatunk. Érdekes módon úgy tűnik, hogy a növények jelenlétében könnyebben rá tudunk hangolódni másokra is, így kapcsolataink minőségét is segítheti.
2. Jobban érezzük magunkat testileg, segíthetik gyógyulásunkat
Ha ez nem lenne elég, a növényeink nemcsak a lelkünket simogatják, de hatással lehetnek fizikai jóllétünkre is. Ha zöld vesz minket körül, szubjektíven is jobban érezzük magunkat a testünkben, így, ha betegek vagyunk, segítheti a gyógyulásunkat. Éppen ezért kórházban ápolt szeretteinket érdemes növényekkel körbevenni, ezzel is hozzájárulva gyógyulásukhoz.
3. A gondoskodás lehetőséget ad lelassulni és kreatívabbá válni
Nemcsak a növények jelenléte, de a beléjük fektetett energia is pozitív hatással lehet ránk. A gondozás lehetőséget biztosít nekünk a túlcsorduló hétköznapokban, hogy lassítsunk, és megálljunk kicsit. Az itt és mostban nehézségeinket, konfliktusainkat elengedve gyakorolhatjuk a tudatos jelenlétet a locsolás, az ültetés közben. Mindez segít minket kreatív energiánk felszabadításában, a figyelmi kapacitásunk növelésében és a stressz csökkentésében.
A gondoskodás önmagában a paraszimpatikus idegrendszer működését segíti elő, csökkentve a szimpatikus idegrendszer működését. A paraszimpatikus idegrendszer a mi nyugalmi felelősünk, éppen ezért egy nehéz nap után a növények locsolása sokszor nemcsak egy következő elvégezendő feladat lehet, hanem segítőtársunk is.
Hova, mennyit, milyet?
Mielőtt azonnal megrohamoznánk a növényboltokat, hogy zen kertet kreáljunk magunk köré, érdemes végiggondolni lakásunk méretét és a kedvenc helyeinket a térben. Kutatási eredmények szerint a növények jótékony hatását akkor tudjuk a leginkább élvezni, ha a látóterünkben 1-2 növény előfordul. A túlzsúfoltság sokkal inkább ellenkező hatást válthat ki, és a stressz csökkentése helyett csak növeljük azt.
Kezdjük a kedvenc helyeinkkel, a nappalival, a hálóval, ahol sokszor előfordulunk.
A legjobb választás a szakértők szerint mindenképpen a zöld, leveles növények, a kaktuszok kevésbé fejtik ki a hatásukat.
Egy jó hír azoknak, ahol kevés a fény: a műnövények is képesek kiváltani a pozitív hatásokat, ha azok valóban élőnek tűnnek!
A szobanövények pozitív hatása is jól tükrözi, hogy sokszor aprónak tűnő dolgoknak is lehet nagy ereje. Az, hogy zöld vegyen minket körül, természetes igényünk, és viszonylag kevés energiabefektetéssel otthonunk valóban egy olyan tér lehet, ahol feltöltődhetünk, kikapcsolódhatunk, megőrizve mentális egészségünket.
A cikk szerzőjéről
Szabó Jennifer a Dívány pszichológus szakértője.
Megjelent az új Dívány-könyv!
Bálint Lilla, a Dívány szerzője új könyvében elmeséli, mi történt az irodalom és a művészvilág híres múzsáival a nagy szerelmek elmúlása után.
Tekintsd meg az ajánlatunkat, kattints ide!
hirdetés