5 „stressznyelv” létezik, te melyiket beszéled?

Diósi Szilvia
GettyImages-1446961010
Olvasási idő kb. 5 perc

Néha nagyon nehéz megérteni a másikat, még akkor is, ha egy nyelvet beszélünk. Talán te is érezted már úgy egy vita során, hogy elbeszéltek egymás mellett. Úgy tűnik, hogy ennek alapja is van, a kutatók szerint 5 különböző „stressznyelvet” beszélhetünk.

Az ember néha akarva-akaratlan vitákba keveredik, és az is előfordul, hogy ezek parttalanná válnak, mintha a másik fél direkt nem akarna minket megérteni. Ilyenkor úgy érezheted, mintha különböző nyelveket beszélnétek. Kiderült, hogy ez talán nem is áll messze az igazságtól, ugyanis ezek a kommunikációs nehézségek az eltérő stressznyelvekből adódhatnak, ami lényegében a különböző gondolkodásmódokat jelenti, ahogyan a kihívást jelentő helyzetekre reagálunk.

Mi történik stressz esetén?

Amikor stresszesek vagyunk, a vér a testünkbe áramolva elhagyja a homloklebeny területét. Tehát egyfajta offline állapotba kerül a homloklebenyünk. amely olyan funkciókért felelős, mint az önkontroll, az érzelmek és a gondolkodás. Amikor vitatkozunk, nem ugyanazt a nyelvet beszéljük, ilyenkor nehezen kommunikálunk, és nehezen halljuk meg egymást. Ez megmagyarázza, hogy bizonyos helyzetekben miért érezzük úgy, hogy egyszerűen nem tudunk szót érteni a partnerükkel, gyermekükkel vagy barátainkkal.

A szakértők 5-féle „stressznyelvet” különböztettek meg
A szakértők 5-féle „stressznyelvet” különböztettek megLiubomyr Vorona / Getty Images Hungary

Te milyen „stressznyelven” beszélsz?

A szakértők 5-féle „stressznyelvet” különböztettek meg. Ezek közül egybe, de akár többe is beletartozhatunk.

A lefagyó: az ő válaszuk egy stresszes helyzetre a lefagyás. Reménytelennek, tehetetlennek és bénultnak érezheted magad, ha ebbe a kategóriába tartozol.

A robbanó: a stresszes helyzetre adott válasz ebben az esetben a „harcolj vagy menekülj”. Ez a személy ingerlékeny, frusztrált vagy dühös lehet, vagy akár el is hagyhatja a helyzetet, amelyet nem tud kezelni.

A fixáló (megoldó, rögzítő): ez a reakció tipikusan a nők stresszreakciója szokott lenni. Ennek a része a megnyugtatás, az emberek kedvében járás, de a határok túllépése is, az olyan emberek feletti „anyáskodás”, akik nem a gyerekeid.  

Az önzsibbasztó: ez a „stressznyelv” olyan személyt takar, aki elzsibbasztja magát a külvilággal szemben, amikor a dolgok nem mennek jól, például drogokkal, alkohollal, online játékokkal, túlhajszolással vagy túl sok edzéssel próbál megküzdeni a stresszel.

A tagadó: ez az a személy, aki a stresszre válaszul toxikus pozitivitással rendelkezik, és a valóság elkerülése érdekében túlzottan optimista lehet.

Melyik vagy te?

Önmagunkat besorolni nehéz lehet. Érdemes megkérdezni a körülöttünk lévőket, hogy hogyan szoktunk reagálni a stresszes helyzetekre. Ne feledd, hogy több kategóriába is tartozhatsz, illetve bizonyos emberek különböző stresszreakciókat válthatnak ki belőled: lehet, hogy másképp reagálsz például a szüleidre, mint a párodra vagy a főnöködre.

A „stressznyelv” ismeretének fontossága

A „stressznyelv” ismerete azért nagyon fontos, hogy megtanuld, hogyan kezeld saját magadat és a körülötted élőket stressz esetén. Valamint így képes leszel előre látni, hogyan reagálhat a barátod, a főnököd vagy a partnered egy vita során, ami nyugodtabb és eredményesebb beszélgetésekhez vezethet. A megértése segíthet biztosabb alapokra helyezni a kapcsolatokat. Ez egy címkének tűnhet, de valójában a jobb kommunikáció lehetőségét hordozza.

Ráadásul ez egy jó módja lehet a problémás viselkedésmódok megváltoztatásának. Lehetetlen megváltoztatni valamit, ha nem veszed észre, hogy csinálod. Annak megértése, hogy hogyan reagálsz a stresszre, lehet az első lépés abban, hogy megértsd, hogyan viselkedsz egy vitában vagy más nehéz helyzetben.

Például, ha robbanó vagy, és stresszes pillanatokban dühösen reagálsz, az agresszió mintájának azonosítása lehetővé teszi, hogy legközelebb megállítsd.

Elbeszélünk egymás mellett a stresszes vitahelyzetekben
Elbeszélünk egymás mellett a stresszes vitahelyzetekbenjaniecbros / Getty Images Hungary

A stressz kezelésének egyéb módjai

A stressz rossz hatással lehet a mentális és a fizikai egészségedre egyaránt. Olyan fizikai tüneteket okozhat, mint a fejfájás, a mellkasi fájdalom, az alvászavarok és a fáradtság, emellett olyan érzelmi állapotokat is, mint a szomorúság, a düh vagy a túlterheltség. Valószínűleg ok-okozati összefüggésben áll a szorongásos és depressziós zavarok kialakulásával. Ráadásul a krónikus stressz olyan súlyos problémákhoz vezethet, mint a szívbetegségek és a magas vérnyomás.

Vagyis az egészségednek is jót tesz, ha felismered, hogyan reagálsz stresszes helyzetekben, és megpróbálod ezeket kezelni. A stressz kezelésének megkönnyítése érdekében próbálj meg mindennap ugyanabban az időpontban enni, és alakíts ki lefekvési rutint, edzésprogramot és rendszeres hobbit, amire támaszkodhatsz.

Próbálj meg ne agyi, hanem testi választ adni a stresszre, például légzőgyakorlatokat végezni a pozitív gondolkodás helyett, így hozhatod nyugodt állapotba a tested. Ha úgy érzed, hogy a stressz már a mindennapjaidra is hatással van, és az egészségedet veszélyezteti, jó ötlet lehet szakember segítségét kérni.

Úgy érzed, valaki figyel? Az alábbi cikkünkben megtudhatod, hogy mi lehet ennek az oka. 

Oszd meg másokkal is!
Érdekességek